افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 آوریل , 2014 لینک کوتاه خبر :

فساد اداري بدنبال فرار از گرداب افغانستان!

در كشوري كه فقر حرف اول را مي زند، پول هاي كلان با بهره هاي درازمدت تورم و فساد را تشديد مي كند، رشوه، اختلاس و تبعيض هاي اقتصادي كلان همچنان تداوم دارد و ساليان متمادي در صدر جدول فساد اداري جهان قرار داريم نمي توان انتظار توسعه تجاري يا شفافيت انتخابات داشت

بر خلاف انچه كه رسانه ها، نهادهاي بين المللي و متخصصين سياسي و اقتصادي اعلام مي دارند افغانستان غرق در فساد اداري نيست بلكه فساد اداري بدنبال فرار از گرداب كشورمان است تا بيش از اين غرق نشود ولي تاكنون راه چاره اي نيافته است.

از انجا كه افغانستان گورستان قدرت هاي بزرگ نام دارد و هر كه پاي بر خاك كشور بگذارد تا زمين گير نشدن خلاصي نمي يابد بايد گفت فساد اداري كه بر فرهنگ، سياست، اقتصاد و امنيت كشور ما سايه انداخته است آنچنان در اين سرزمين موج مي زند كه گويي افغانستان مهد فساد اداري دنيا است.

در همين خصوص، كميته مشترك نظارت و ارزيابي مبارزه با فساد اداري، اين پديده شوم را همچنان گسترده بر سازمان ها و نهاد هاي دولتي، نيمه دولتي، خصوصي و حتي خارجي دانسته است كه برنامه هاي طويل و عريض كنوني ياراي براندازي ان را ندارند.

ايساف، دادستاني كل، اداره حمايت از سرمايه گذاري (ايسا) و وزارت مهاجرين و عودت كنندگان در حالي به اهمال در برابر فساد اداري متهم شده اند كه در ديگر ادارات نيز تغيير چنداني از زمان فرمان حامد كرزي براي مبارزه با اين معضل مشاهده نمي شود بنابراين مي توان مدعي شد حتي تهديدهاي اتحاديه اروپا براي قطع كمك هاي مالي نيز نتوانست گرهي از اين كلاف سردرگم بگشايد.

در كشوري كه فقر حرف اول را مي زند، پول هاي كلان با بهره هاي درازمدت تورم و فساد را تشديد مي كند، رشوه، اختلاس و تبعيض هاي اقتصادي كلان پس از ورشكستگي كابل بانك همچنان تداوم دارد و ساليان متمادي در صدر جدول فساد اداري جهان قرار داريم نمي توان انتظار توسعه تجاري يا شفافيت انتخابات داشت.

گزارش كاهش رشد اقتصادي، تقلب هاي منجر شده به قرنطينه صندوق هاي راي و هزينه هاي كلان و بي حساب و كتاب نامزدهاي رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي براي تصاحب صندلي هاي خالي در افغانستاني كه در صدر فاسد ترين كشورهاي جهان ايستاده است جاي تعجب ندارد و تا ثبات حقيقي و امنيت واقعي كشور نيز همچنان تعجب برانگيز نخواهد بود.

تا هجمه ي انتقادهاي تند و تيز، تا تداوم شعارهاي ميان تهي ثبات و عدالت و شفافيت در كشور الوده به فساد، تا سوي استفاده ارگ نشينان و اعضاي كابينه از كمك هاي كلان جامعه جهاني و تا سكوت سهمگين رسانه ها و سازمان ملل همچنان به قوت خود باقي باشد، كميته مشترك نظارت و ارزيابي مبارزه با فساد اداري با گزارش هاي شش ماهه خود كه هيچ ارگاني كاري از پيش نمي برد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار