افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 29 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

فرهنگ اسلامی افغانستان قربانی بی توجهی دولتمردان

حجاب یا پوشش لباس یکی از دغدغه های مهم امروزی جامعه و بخصوص شهرنشینان افغانستان است، در مغازه های کشورمان انواع لباس های مدل روز غربی یافت می شود و تاجران سرمایه گذاری های بزرگی را برای عرضه لباس های مدل روز انجام می دهند.

پوشش لباس در ادارات دولتی، نهادهای خصوصی داخلی، اداره های خارجی، دانشگاه ها، مراسم ها و بازار در افغانستان متفاوت است و هر فردی بر اساس سلیقه، لباس مورد نظر را می پوشد و هیچ اداره ای لباس مخصوص کار و فعالیت ندارد.

در این اواخر در گوشه و کنار شهر و بازار جوانان بخصوص دختر خانم ها با تب های مختلف دیده می شود، آنچه اسلام از پوشش لباس به مسلمانان گفته در حال حاضر کمتر دیده می شود و بیش از 60 در صد از دختر خانم ها از لباس های چسپان و نازک استفاده می کنند.

در این میان اکثر خانم ها در شهر کابل لباس های چسپ و بدن نما می پوشند که این امر از لحاظ گسترش شهوترانی در میان جوانان تأثیرات منفی بسیاری را به دنبال دارد.

علي احمد رضايي استاد حوزه علميه و موسسه تحصيلات عالي خاتم النبين(ص) در رابطه با رعايت حجاب از دیدگاه اسلام می گوید: خداوند بزرگ در قرآن كريم مردان و زنان مسلمان را متوجه پوشش لباس نموده تا در برابر نامحرمان حجاب اسلامی شان را رعايت كنند و همچنین در آيات و احاديث بسیاری بر حجاب و طرز پوشش زنان مسلمان تأکید نموده است.

به باور وی، در شرایط کنونی تعداد زیادی از دختر خانم ها و پسران جوان حجاب اسلامی را بر اساس دستورات الهی رعایت نمی کنند و مد و برهنگی را سرلوحه زندگی خویش قرار داده و رقابت بزرگی را به راه انداخته اند.

رضايي در ادامه افزود: زنان وقتي كه در مقابل نامحرمان قرار مي گيرند باید اعضاي بدنشان را كاملا بپوشانند، چراکه فلسفه‌ي حجاب دقيقا در راستاي صيانت و نگهداري عفت خود زن است بدین معنا که زنان به صورت طبیعي زيبايي و جذابيت خاصی دارند که نباید در معرض دید نامحرمان قرار گیرند.

وي خاطر نشان كرد: اگر زنان مسلمان در گشت و گذار و تعاملات شان با مردان بيگانه و نامحرم حجاب را رعايت نكنند، ممكن است مورد سوء استفاده قرار گیرند که در این صورت عفت، حيثيت، آبرو و عزت شان با خطر مواجه می شود.

اين آگاه امور ديني كشور گفت: گاهي اوقات برخی خانم ها لباس هاي چسپ و بدن نما كه بدن شان را بيشتر در معرض ديد مردان نامحرم قرار مي دهند، می پوشند و معتقدند که حجاب را مراعت نموده اند، در حاليكه پوشیدن این چنین لباس های چسب و نازکی که واردات غربی هاست، از بي حجابي هم بد تر است.

رضایی در ادامه‌ی این گفتگو با خبرگزاری آوا، مراعات نکردن حجاب اسلامی توسط خانم ها و عده ای از پسران جوان را ناشی از مهاجرت ها و فرهنگ وارداتي غرب در کشور دانسته، می گوید: غربی ها با استفاده از آزادي و دموكراسي از طریق راديوها، تلويزيون ها و كانال هاي ضد ديني كه مصروف فعاليت هستند، حجاب و پوشش را بين زنان مسلمان و خواهران ما به مخاطره انداخته اند.

وی اضافه نمود: عده ای از زنان افغانستانی که از كشورهاي غربي به كشور باز گشته اند، نه تنها خودشان حجاب شرعي را رعايت نمی کنند، بلکه عده اندکی از زنان دیگر را به بي حجابي تشويق می نمایند، اما تعداد زيادي از خواهران و زنان مسلمان ما كه در دوران جنگ در كشور روزهاي سختي را سپری کرده اند عزت، عفت و حجاب شان را حفظ می نمایند.

به باور اين كارشناس ديني، نباید حجاب اسلامي را در پوشیدن يك برقع(چادري) و يا لباس سنتي كه در كشور ما رايج است، خلاصه نمايیم، چرا که خواهران مسلمان باید بر اساس شریعت اسلامی و آنچه در اسلام آمده، عمل کنند.

وي با بیان اینکه دولت باید در قبال شهروندان بی حجاب عکس العمل از خود نشان دهد، گفت: متاسفانه دولتمردان ما آنقدر متوجه موقعيت، سياست و قدرت هستند كه از برخی وظايف و مسئوليت ها آگاهي ندارند و يا هم به درستی عمل نمي كنند.

به گفته‌ی وی، وزارت اطلاعات و فرهنگ، راديو و تلويزيون ملي كشور، وزارت معارف، تحصيلات عالي و وزارت امور زنان وظيفه دارند به طور مشخص در رابطه با رعايت حجاب زنان، عفت عمومي و نزاكت های اجتماعي برنامه هایی را داشته باشند و الگوسازی کنند.

رضايي سپس رعايت حجاب شرعي را كاري سخت اما شدني عنوان نموده، افزود: با داشتن آموزه هاي ديني، منطق و با برخوردهاي اجتماعي مي توان روز به روز جامعه و مردم را به سوی رعايت حدود شرعي هدايت و مديريت كرد.

وي معتقد است که باید از حجاب و پوشش خوب زنان مسلمان تقدير به عمل آید تا این مدل از حجاب به نمايش گذاشته شود، همچنین باید بر فروشگاه های لباس و عرضه آن نظارت صورت گیرد و از ترويج لباس و پوشش هاي زننده و وارداتي جلوگيري شود.

 

 

 

خبرگزاری آوا_ کابل

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار