افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

عوامل افزایش حملات «خودی» به نظامیان «بیگانه»

ناتو از گسترش حمله نیروهای خودی (سربازان اردوی ملی) به نظامیان خود ابراز نگرانی کرده است.

فاکس نيوز به نقل از جان کرباي، سخنگوي پنتاگون گفت: «نگراني عميق ما نسبت به تهديد خودي ادامه دارد.»

به گفته کرباي، پنتاگون ۱۹ حمله را از اوايل جولاي ثبت کرده که ۲۶ کشته از جمله ۱۳ قربانی امريکايي برجاي گذاشته است. سال گذشته ۲۱ حمله صورت گرفت که ۳۵ کشته برجاي گذاشت.

وي اين اظهارات را در پي تيراندازي يک سرباز افغان در روز چهارشنبه گذشته به سوي نيروهاي امريکايي مستقر در ولايت مرکزي وردک بيان کرد که طي آن پنج تن زخمي شدند.
در حادثه ديگري در روز دوشنبه گذشته نیز يک پوليس افغان در جنوب افغانستان به سوي نيروهاي امريکايي تيراندازي و سه تن را کشت.

ناتو هرچند افزایش حملات به گفته آنها «خودی» را به نیروهای نظامی ناتو دارای انگیزه های فردی و از روی عقده مندی های شخصی اعلان کرده است اما گسترش موج حملات سربازان افغان به نیروهای ناتو بیانگر نگاه منفی بخش عظیمی از مردم افغانستان به حضور نظامیان خارجی در کشور است که حتی با به خطر انداختن جان خود نسبت این حضور واکنش نشان می دهند.

عدم احترام سربازان خارجی به رسوم و عنعنات ملی، ارزش های اسلامی و زیر پا نهادن استقلال و تمامیت ارضی افغانستان از دلایل گسترش روز افزون حملات نیروهای «خودی» به نیروهای «خارجی» است.

این حملات زمانی رو به ازدیاد نهاد که یک سرباز آمریکایی سال گذشته در زندان بگرام نسخه هایی از قرآن کریم را به آتش کشید و سرباز دیگر این کشور با ورود به قریه ای در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار 17 غیر نظامی به شمول زنان و کودکان را به رگبار بست و سپس از سوی مقامات آمریکایی به سلامت به کشور خود بازگردانده شد.

از یاد بردن چنین رفتارهایی از سوی اهل سیاست و دولتمردان شاید آسان باشد اما آنانی که احتمالا برخی از افراد خانواده و یا قبیله شان در جریان چنین فجایعی قربانی می شوند و یا نمی توانند خاطره توهین به مقدسات اسلامی و رسوم و عنعنات ملی را از سوی بیگانگان تحمل کنند، برای پیدا کردن موقع مناسب به کمین خواهند نشست و با یافتن فرصت لازم نیروهای خارجی را هدف قرار می دهند.

غیر منطقی ترین توجیه این است که عقده شخصی را عامل حملات سربازان افغان به نیروهای خارجی بپنداریم، چنانچه مقامات ناتو آن را القا می کنند.

عدم ارزش گذاری نیروهای بیگانه به ارزش ها و عنعنات ملی مردم افغانستان، عاملی است که باعث انزجار افکار عمومی از حضور نیروهای بیگانه شده و این انزجار بعضا در حملات نیروهای «خودی» به نظامیان «بیگانه» متبلور می شود.

عدم ایجاد سازوکاری برای محاکمه سربازان مجرم خارجی در افغانستان را که بعضا به قتل عام روستائیان دست زده و سپس از سوی مقامات کشور خود از افغانستان بیرون برده می شوند، می توان به عنوان عمده ترین عامل و انگیزه حملات سربازان افغان به نظامیان ناتو عنوان کرد. عقده شخصی آخرین احتمالی است که می توان در افزایش موج حملات نیروهای اردوی ملی به نظامیان ناتو در نظر گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار