افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

عمليات ارتش تكرار اشتباه گذشته يا يك اقدام مناسب؟

پس از كشته شدن ۲۳ نفر از شبه نظاميان دولتي توسط گروه طالبان پاكستان كه از سال 2010 ميلادي در اسارت طالبان بودند، كميته مذاكره كننده دولت اعلام كرده است، تا زماني كه گروه طالبان آتش بس نكنند، مذاكرات متوقف مي شود.
محمد ابراهيم عضو كميته طالبان پاكستان براي گفتگو با دولت اين كشور در رابطه با امكان ايجاد مجدد فضاي مذاكره بين دو طرف گفت، آتش بس بايد از هر دو طرف و همزمان باشد. طالبان تاكيد كرده اند كه خواستار ادامه گفتگو هستند. طالبان با پذيرفتن مسووليت حادثه مومند توضيح داده اند كه در روز۱۴ فوريه جسد ۱۶ عضو طالبان كه با ارتش زنداني بودند در شهر نوشهره پيدا شده اند.
دستگاه هاي امنيتي گفته اند كه اين ادعا درست نيست.حال ما نه مي توانيم ادعاي طالبان را بپذيريم و هم نمي توانيم آن را تكذيب كنيم، مگر اين كه شاهد و سند داشته باشيم.
جلسه كميته هاي دو طرف اگر به اين موضوع مي پرداخت كه ادعاي كدام طرف درست است، اين مناسب بود، ولي كميته دولت اعلام كرد، تا زمان آتش بس مذاكرات را متوقف مي كند، گفته اين كميته دولت براي ما خيلي عجيب است. ما مي خواهيم اين كميته ها ملاقات هاي خود را ادامه بدهند تا يك راه حل در اين جلسات بدست بيايد.
در ادامه امير حزب جمعيت علماي اسلام شاخه سميع الحق در ايالت خيبر پشتونخواي پاكستان در مورد تسلط رهبري مركزي طالبان به گروه هاي مختلف خود نيز گفت: رهبري مركزي مي گويد، ما با گروه هاي خود در تماس هستيم، گرچه در اين راه مشكلاتي وجود دارد ولي ما سعي مي كنيم تمام گروه ها را تحت كنترل خود درآوريم تا در صورت حصول توافق، آن را بر تمام گروه ها اجرا كنيم. مركزيت طالبان توضيح داده است كه در صورت حصول توافق با دولت، آن را بر همه گروه ها اجرا خواهيم كرد.
طبق گزارشات خبري، طالبان براي ادامه مذاكره دو شرط را مطرح كرده است، آزاد كردن غير نظاميان توسط دولت و خروج نيروهاي ارتش از وزيرستان جنوبي. اما محمد ابراهيم اعتقاد دارد، اينها شرايط نيستند بلكه پيشنهادهايي هستند براي زمينه سازي بهتر در جهت مذاكره. طالبان براي مذاكره هيچ شرطي ارائه نكرده و اعلام كرده كه براي ادامه مذاكره و ايجاد فضاي مناسب بهتر است دولت افراد غير نظامي را آزاد كند و دوم اينكه بايد يك جايي باشد كه رهبري طالبان آنجا برود و با دولت گفتگو كند و اين جا مي تواند وزيرستان جنوبي باشد يا ناحيه اي در وزيرستان جنوبي كه بهتر است ارتش از آن برود.
اعتقاد وي از عمليات ارتش نيز اين مي باشد كه، گرچه مذاكرات فعلا معلق است ولي اين امكان وجود دارد كه دوباره آغاز شود و قبل از آن ما به آتش بس برسيم. در ده سال گذشته عمليات متعددي انجام شده ولي نتايج مثبت نداشته است و اگر دوباره تجربه هاي شكست خورده تكرار شود، نتيجه آن خطرناك خواهد بود و در نتيجه عمليات صدها هزار نفر بي خانمان خواهند شد، هزاران نفر از دو طرف كشته و روستاها و مناطق زيادي ويران خواهد شد و حملات آنها به همه نقاط كشور گسترش خواهد يافت. به نظر من نتايج احتمالي عمليات اين خواهد بود. ما مي خواهيم كشور را از اين نتايج نجات دهيم تا به وسيله مذاكرات امنيت برقرار شود.
ملت پاكستان و احزاب سياسي و مذهبي پاكستان در رابطه با طالبان دو دسته شده اند. عده اي خواهان مذاكره و تعدادي هم طالب عمليات هستند. به اعتقاد محمد ابراهيم، بيشتر ملت و احزاب از دو طرف مي خواهند از زور استفاده و از خشونت بپرهيزند و به وسيله مذاكرات مساله را حل كند. در گذشته گزينه عمليات ناكارمدي خود را ثابت كرده است و تنها گزينه مثبت و مفيد گفتگو است كه بايد انجام شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار