افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

علل نگرانی پاکستان از همکاری واشینگتن و دهلی نو

ترمپ مودی

گسترش همکاری‌‌ هند و امریکا، پاکستان را نگران کرده است…

سفر نارندار مودی نخست وزیر هند به واشینگتن و نخستین دیدارش با ترمپ رییس جمهور امریکا از چند نظر برای پاکستان و برخی از کشورهای منطقه مهم تلقی می‌شود:

نخست این که دو کشور تلاش کردند که خود را قویترین و بهترین قدرت‌های مخالف تروریزم نشان دهند و در این راه قربانیان از پیش تعین شده را سر بریدند. امریکا برای جلب رضایت دهلی نو بدون توجه به راپور وزارت خارجه دولت اوباما که رفتار هند در کشمیر را نقض آشکار حقوق بشر قلمداد کرده بود، سید صلاح الدین از رهبران آزادیخواه کشمیری را تروریست اعلام کرد.

دوم این که دو کشور در اقدامی دیگر سراغ دشمن دیرین هند یعنی پاکستان رفتند و علاوه بر متهم کردن اسلام آباد به حمایت از تروریزم خواستار برخورد جدی این کشور با عاملان حملات بمبئی شدند.

سومین گامی که واشینگتن و دهلی نو برداشتند و به نظر می‌رسد هر چقدر روی خطر آن به سمت منطقه است، سود آن برای امریکا باشد فروش بیش از دو ملیارد دالری سلاح به هند بوده است.

در این زمینه باید آگاه بود که طی ماه‌های اخیر دهلی نو چندین ملیارد دالر تسلیحات نظامی از رژیم صهیونیستی خریده است. به راستی خرید این میزان سلاح به چه منظوری صورت می‌گیرد؟ و پرسش مهمتر این است که آیا خرید سلاح توسط هند با رفتار سرد دولتمردان امریکایی نسبت به پاکستان ارتباطی دارد یا خیر؟

نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجه پاکستان با توجه به این نکته گفته که توافق تسلیحاتی امریکا و هند منطقه را به سوی نابودی پیش می‌برد.

با این حال، رفتار سرد امریکا با پاکستان جلوه‌های مختلفی داشته است، نخستین جایی که امریکا بی رغبتی خود به اسلام آباد را نشان داد دیدار ترمپ با سران کشورهای اسلام در ریاض بود با اینکه رسانه‌های پاکستان یک ماه قبل از حضور ترمپ، نوشته بودند که نواز شریف اشتراک در این اجلاس را به شرطی قبول کرده که با ترمپ ملاقات کند، نه تنها زمینه دیدار با رییس جمهور امریکا برای وی حاصل نشد بلکه حتی به او اجازه سخنرانی هم نداند!

اتفاقی که هرچقدر دولت پاکستان خواست روی آن سرپوش گذاشته و مخفی نگه دارد، موفق نشد مانع انتقادهای فراوان رسانه‌ها شود.

پس از آن بلافاصله دامنه رفتار بد امریکا با پاکستان به مسئولان رده پایین تر هم سرایت کرد و مقامات این کشور از وزیر گرفته تا سناتور بارها و بارها اسلام آباد را حامی تروریزم دانستند.

حمله طیارات بدون سرنشین امریکایی به بخش‌هایی از پاکستان به بهانه هدف قرار دادن مخفیگاه سران گروه‌های تروریستی اقدام دیگری بود که ارگ سفید علیه پاکستان انجام داد.

این اقدامات امریکا خشم مقامات اسلام آباد را برانگیخت تا اینکه مقامات پاکستانی هم واکنش نشان دادند.

خورشید شاه رهبر حزب اپوزیسون در پارلمان پاکستان گفت: ما مجهز به سلاح هسته‌ای نشده‌ایم که مقابل امریکا سر خم کنیم. همچنین وزیر امور داخله پاکستان هم موضع منفی خود را اعلام کرد و اتهامات بی اساس هند و امریکا به پاکستان را محکوم کرد.

کار به جایی رسید که چین هم به نفع پاکستان وارد ماجرا شد و تاکید کرد که کشور دوستش یعنی پاکستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم است و متهم شدن این کشور از سوی امریکا و هند غیر قابل قبول است.

چهارمین اقدام مشترک هند و امریکا علیه پاکستان این بود که برای حذف پاکستان از اتحاد ناتو لایحه‌ای تنظیم کردند.

بدون شک این نیز اقدام واشینگتن نیز برای جلب رضایت هند بوده است، ولی کار به اینجا ختم نشد و ارگ سفید و دهلی نو برای تحت فشار قرار دادن اسلام آباد حربه دیگری نیز به کار بردند و آن هم ایجاد دشمنی میان افغانستان و پاکستان بوده است.

کلید این دشمنی مدتهاست زده شده و هند با ورود مستقیم خود من‌حیث حامی افغانستان، امید به پایدار ماندن دوستی میان اسلام آباد و کابل را کمرنگ تر کرده است.

در حال حاضر هر اتفاق تروریستی که در افغانستان می‌افتد اتهام به سوی پاکستان است و نمونه آن را می‌توان در انفجارهای خونین کابل که صدها کشته و زخمی برجا گذاشت مشاهده کرد.

با اینکه داعش رسما مسئولیت این انفجارها را به عهده گرفت ولی همچنان مقامات کشورمان معتقدند که پاکستان پشت پرده این انفجارها بوده است.

به نظر می رسد که مردم پاکستان دیگر باید بپذیرند که امریکا کشور دوست آنها نیست و هیچ دلسوزی نسبت به اسلام آباد نداشته و ندارد.

در حالی حاضر هند امریکا را به این باور رسانده است که این کشور برای حفظ منافع امریکا قابل اعتماد است.

درست است که هند اقدامات فراوانی علیه پاکستان انجام داد ولی اسلام آباد هنوز هم اطمینان خاطر دارد که امریکا بدون حمایت این کشور در افغانستان کاری از پیش نخواهد برد.

تنش میان هند و پاکستان به هیچ عنوان به ضرر امریکا نیست و ترمپ نمی‌خواهد این فرصت طلایی برای فروش سلاح و به دست آوردن ملیاردها دالر پول را از دست بدهد.

ولی برای اسلام آباد دیگر زمان آن رسیده که متوجه شود امریکا تکیه گاه مطمئنی نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار