افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 19 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

عزاداری های محرم و نگرانی ها از نبود امنیت!

رئیس جمهور کرزی در روز یک شنبه (سومین روز محرم) با جمعی از علمای شیعه در کابل دیدار کردند و از آنان خواستند که در شب و روز های محرم مراقب مسایل باشند… فارغ از این تذکر و ابراز نگرانی رئیس جمهور واقعیت آن است که بدلیل شرائط دشوار امنیتی افغانستان و تجارب تلخ گذشته حقیقتا شرکت کنندگان و برگزارکنندگان آئین های محرم نگران اوضاع امنیتی در کشور اند.

این نگرانی به آن دلیل افزایش می یابد که سال گذشته در روز عاشورا براثر حمله انتحاری در مقابل زیارتگاه موسوم به حضرت ابوالفضل، ده ها تن کشته و زخمی شدند. پس از این حمله، لشکر جنگوی در پاکستان مسوولیت این رویداد را برعهده گرفت. این لشکر، یکی از گروه های تندرو در پاکستان است که هر ازگاهی دست به حملات دهشت افکنانه مخصوصا در برابر شیعیان می زنند.

بنا براین در دهه نخست محرم که بیشترین آئین های عزاداری دسته جمعی در مناطق مختلف کشور برگذار می گردد تهدیدهای امنیتی همچنان جدی است. بایسته است برای تدابیر هر چه بیشتری این مراسم مذهبی، نیروهای امنیتی کشور به جد وارد عمل گردند. در افغانستان معمولا از ده روز اول ماه محرم، همه ساله مانند بسیاری از کشور های جهان تجلیل می شود و عزاداران، ده روز را در مساجد و تکیه خانه ها عزاداری می کنند.

در افغانستان از سال ها به این سو مسلمانان شیعه و سنی این روز را یکجا باهم در مساجد و تکیه خانه ها تجلیل می کنند. در این کشور معمولا آیین های ویژه محرم بمناسبت شهادت نواده پیامبر اسلام(ص) با اشتراک گسترده مردمی همراه است. شهرهای بزرگ کشور مانند کابل, مزارشریف، هرات و غزنی از جمله شهرهای است که این آئین ها بصورت گسترده در آن برگذار می گردد و در سایر شهرهای کشور نیز مراسم های دهه ای اول محرم با حضور مردم مسلمان افغانستان برگذار می گردد.

اگرچه عمدتا این آئین ها با نصب کردن پارچه ها سیاه به مناطق مختلف شهر و تکیه خانه ها و همچنین تزئین شهر با شعارها و سخنان امام حسین(ع) همراه است و از این طریق برگذار کنندگان رسالت شان را در پیوند با رویداد کربلا انجام می دهند. در این روزها تمامی تکیه خانه های شهر های مختلف کشور با برپایی مراسم ویژه محرم، شامل سخنرانی، نوحه زنی، ختم و خیرات به استقبال محرم می روند. اما واقعیت این است که مراسم عزاداری مردم مسلمان افغانستان در دهه نخست ماه محرم الحرام بدون تردید یکی از فرصت های بی نظیر برای نهادینه ساختن ارزشهای انسانی و اسلامی در جامعه افغانی است.

در واقع با بهره گیری از این فرصت ها است که می توان در پی اصلاح کژی ها و انحراف ها درجامعه مان بود. این درحالیست که یکی از مهمترین اهداف قیام امام حسین ع را نیز تمامی مورخین علما و دانشمندان مسلمان و غیر مسلمان اصلاح و بازگشت به اصول اصیل اسلام می دانند. آن حضرت خود نیز بر این امر در تمامی سخنرانی ها و خطابه هایش تاکید داشته است. اگرچه در مورد فلسفه و چرایی قیام عاشورا تفسیرها و تبیین های گوناگونی وجود دارد؛ برخی از بزرگان و عرفای اسلامی بیشتر بر جنبه عرفانی این قیام تاکید می نمایند و شهادت آن حضرت در روز دهم عاشورای سال شصت هجری را به مفهوم عروج ملکوتی و قرب به خداوند تفسیر می کنند. برخی دیگر جنبه های اخلاقی و معرفتی این قیام را برجسته کرده اند و بعضی دیگر نیز بر ابعاد سیاسی اجتماعی آن تمرکز بیشتر دارند.

ولی روی هم رفته نمی توان گفت این تفسیر ها و تبیین ها در تضاد و مخالفت با هم قرار دارد زیرا همه ی این دیدگاه ها وتحلیل ها می تواند وجه الجمعی را دروجود آن حضرت بیابند. به این معنا که امام حسین (ع) به اعتقاد مسلمانان تمامی این ابعاد مختلف را می توانسته است در وجود خود داشته باشد زیرا او هم عالم و عارف و متخلق به اخلاق اسلامی است و هم یک پیشوا و مصلح سیاسی است. بنا براین می توان همه این تبیین ها و تفسیر های گوناگون از قیام او را در راستای اصلاح جامعه بشری و تامین سعادت جاودانه انسانی موثر دانست.

بنا براین مناسب است که در این مراسم واعظان و سخنرانان در ابطه با فلسفه حرکت امام حسین(ع) و نهضت عاشورا و فرایند این رویداد تاریخی به بحث پرداخته و همچنان مردم را در راه اصبل دین راهنمایی نمایند. علما و اندیشمندان کشور دیدگاههای شان در رابطه با فلسفه قیام کربلا و آموزه های اسلامی و انسانی این حرکت بیان نمایند و مردم ما باید از امام حسین در عصر کنونی هدایت گری، شجاعت، غیرت، ظلم ستیزی، عرفان، اخلاق، دعا و نیایش را نیز بیاموزند.

یکی از نکات مثبت و ارزشمند در خصوص عزاداری های محرم در افغانستان این است که در مجموع تعامل بسیار خوبی میان هموطنان در افغانستان در ایام عزاداری محرم وجود دارد. علت این امر هم می تواند احترام فوق العاده مسلمانان نسبت به امام حسین و اهل بیت پیامبر)ص( باشد و هم می تواند نوع رفتار ومنش جامعه تشیع افغانستان در این ایام بویژه رعایت شئونات اسلامی و حفظ حرمت واحترام این ماه و همینطور احترام به باورها واعتقادات دیگران عامل آن باشد. انتظار می رود دراین سال و سالهای آینده نیز این احترام متقابل و همگرایی و تعامل نیک میان مردم افغانستان وجود داشته باشد و دشمنان ثبات و آرامش کشور نتوانند از این گونه مراسم ها و عزاداری ها سو استفاده نمایند.

البته همانگونه که حفظ حرمت و احترام متقابل کاملا ضروری است همگرایی، تسامح و مدارای فکری و اعتقادی نیز در هر جامعه ی لازم و ضروری است. زیرا تضارب اندیشه ها، افکار و اعتقادات متفاوت در صورتی که دریک بستر عقلانی و منطقی اتفاق افتد باعث رشد و پویایی فکری و اعتقادی آن جامعه خواهد شد. در افغانستان کنونی بسترهای و زمینه های خوب قانونی و فرهنگی برای چنین رخدادی وجود دارد.

گسترش رسانه های جمعی و ارتباطات عمومی مردم بسیار از سو برداشت ها و کج فهمی ها نسبت به یک دیگر را از بین برده است. در مورد عاشورا و عزاداری های مردم نیز این احتمال بسیار قوی است که همچنان سوء تعبیرها و کج فهمی های وجودداشته باشد چه در میان شیعیان و چه در میان پیروان سایر مذاهب وادیان؛ از این رو باید از این فرصت برای تصحیح و اصلاح باور ها واندیشه های مردم نیز بهره برد.

در خصوص تامین امینت بهتر شهروندان باید گفت در این ایام بایسته است وزارت های امور داخله، دفاع ملی و ریاست عمومی امنیت ملی موظف شود تا در برگزاری مراسم عزاداری دهه عاشورا تدابیر لازم امنیتی را اتخاذ و عملی نمایند.

این وظیفه دولت ونهادهای امنیتی است که امنیت مردم را دراین ایام کاملا تامین نماید و هرگونه حادثه و رخدادی که باعث بوجود آمدن خساراتی برای مردم شود مسئولیتش به عهده دولت و نهاد های امنیتی کشور است. متاسفانه در سال گذشته شاهد بروز حوادث تلخ و ناگواری در سطح کشور در ایام عزاداری بوده ایم این حاکی از ضعف ها و نارسایی هایی در کشور است…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار