افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

ظهور القاعده در عراق بهانه اي براي ادامه حضور امريكا در افغانستان

امريكايي ها ادعا مي كنند با ظهور مجدد القاعده در عراق و رشد سريع اين گروه، با خروج نيروهاي امريكايي از افغانستان به يك ماه نمي كشد كه القاعده و طالبان با حمايت هاي پاكستان در افغانستان نيز قدرت خواهند گرفت.

به نقل از منبع The Daily Beast ، امريكايي ها به بهانه رشد مجدد القاعده در عراق و تهديدات پيش روي آن در تلاش هستند تا پايگاه هاي نظامي خود را در افغانستان همچنان حفظ كنند و طبق آنچه ادعا مي كنند بتوانند اين فرايند را از مرزهاي بيروني يعني افغانستان كنترل كنند.
در گزارشي كه توسط اين منبع منتشر شده است، كارشناسان موضوع بر اين باورند كه القاعده مجدداً در افغانستان و پاكستان رشد خواهد كرد و دليل فرضيه خود را رشد سريع اين گروه در عراق مي دانند.
برخي روزنامه هاي غربي از اين فرصت استفاده كرده و تحولات عراق را مستقيماً به افغانستان ربط مي دهند و به نوعي فضا را طوري براي مردم و مقامات افغانستان نشان مي دهند كه اگر با امريكا كنار نيايند و قرارداد امنيتي را امضا نكنند شرايطي همانند عراق در انتظار انها خواهد بود.
طبق بررسي گزارشات دريافتي وضعيت كنوني عراق بصورتي اعلام شده است كه “منزلگاه القاعده” نام گرفته است و اين سناريو را روزنامه هاي حامي سياست هاي خصمانه امريكا در كشورهاي جهان سوم به نوعي توسعه داده اند كه افغانستان نيز در آينده نزديك مجدداً تبديل به خانه دوم القاعده خواهد شد.
جنگ امريكا در افغانستان، طولاني ترين جنگ ارتش اين كشور نام گرفته است، اما آنطور كه به نظر مي رسد اين جنگ همچنان ادامه خواهد داشت و قرار نيست امريكا از اين كشور خارج شود، چه با امضا پيمان چه بدون آن، چرا كه طبق اعلام منبع مذكور، با خروج نيروهاي امريكايي از افغانستان، از يك طرف با حمايت كشور همسايه يعني پاكستان، مجدداً طالبان پايگاه هاي خود را بطور رسمي در افغانستان داير مي كند و از طرف ديگر القاعده نيز منزلگاه ثابتي براي خود در اين كشور تاسيس مي كند.
طبق ادعاي منابع امريكايي، يكي از دلايل اصلي حضور نيروهاي ارتش اين كشور در افغانستان، مقابله با تهديدات بين المللي پاكستان و حاميان طالبان در اين كشور مي باشد، امريكا تنها از طريق پرواز هواپيماهاي بدون سرنشين با اين عامل مبارزه مي كند كه مقر آنها در افغانستان است، لذا با ترك اين كشور ديگر توان هوايي امريكا نيز كاهش پيدا مي كند.
امريكايي ها ادعا مي كنند با خروج نيروهايشان از افغانستان به چند ماه هم نمي كشد كه با حمايت پاكستان ، كشور افغانستان مجدداً بهشت طالبان و القاعده مي شود.  اما طبق اعلام همين منبع و تحليل كارشناسان داخلي و خارجي، اين دليلي نمي شود كه تمامي نيروهاي امريكايي در خاك افغانستان باقي بمانند چرا كه هر كاري كه اوباما مي توانست براي نجات افغانستان انجام دهد تا الآن انجام داده است در غير اينصورت مسئوليت خود را زير سئوال برده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار