- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

طرح پایگاه نظامی آمریکا = “پیمان امینتی دو جانبه”در افغانستان!

ايالات متحده ی آمريکا به تاريخ هفتم اکتوبر سال ۲۰۰۱ ، سرزمين خسته از جنگ افغانستان را مورد تهاجم نظامی قرار داد. بهانه ی اين يورش وحشيانه ظاهراً از ميان بردن  سازمان القاعده و سرنگونی حکومت طالبان در افغانستان عنوان شد؛ ولی آگاهان سیاسی ومردم افغانستان از نخستين روز اين تجاوز ظالمانه،به وجود نقشه ها وطرح های شومی پنهان در این واقعه پی بردند، نقشه سیاهی که بر آنست که تا کار به پایان نرسیده ی استعمار تاریخی را به انجام برساند. وسرزمین آزاده ی نیاکان مارا با خطرات بزرگ و فاجعه انگيز، مواجه سازد. آیا این چنین خواهد شد؟ آیا قامت راست سرزمین آزاده که در برابر انگلیس وروس راست وپایدار ماند این بار برزمین خواهد افتاد؟ آیا افغانستان دوباره به سوی نبرد دیگر در  گذر است؟ آیا تاریخ دوباره این ملت جنگدیده را خواهد آزمود؟ مگر این ملت درس خودش را کامل نیاموخته است؟ یا تاریخ مجبور است این درس را دوباره برای این مردم تکرار کند؟ چه آنکه هر ملتی که تاریخش را خوب نیاموخته باشد، روزگار مجبور است که آن درس را دوباره برای آن ملت تکرار کند. آیا اشغالگران دوباره مردم مارا در بند حقارت خواهد کشانید؟ آیا مردم ما دوباره ذلیل خواهد شد؟ آیا استعمارگران به اهداف شوم وشیطانی خودش خواهد رسید؟ آیا جنگ برای همیشه از افغانستان تمام خواهد شد؟ آیا نسل فردای ما جنگ را جز در خاطرات پر افتخار پدرانش تجربه نخواهد کرد؟ آیا این لهیب آتش که ما در آن می سوزیم دامن فرزندان مارا نخواهد گرفت؟
پاسخ روشن به اين پرسش ها اکنون آسان نخواهد بود؟ زيرا تا هنوز در خَم يک کوچه ايم و بازی های فراوان استعماری درشرف تکوين است. اما هر افغان آگاه و کنجکاو با آسانی قادر به درک اين حقيقت آشکار خواهد شد که اگر استعمار لانه خودش را در دیار ما دایمی کند، آنهم با سند رسمی “معاهده استراتژیک” گزند وگزیدگی استعمار در این سرای همیشگی خواهد شد ودر آن صورت است که بدتر از آنچه که هستیم خواهد شدیم ودیگر آسایش و عزت برای ابد حرام مان خواهد بود.
اکنون آمریکا دارد سربازانش را از افغانستان خارج می کند. ولی خروج آمریکا به معنایی ترک کردن افغانستان نیست. آمریکا بدون شک در قالب ” پیمان امنیتی دوجانبه” که در پیمان راهبردی میان آمریکا و افغانستان منعقد شد برآنست که برای حضور بلند خود پایگاه نظامی در افغانستان داشته باشد. مفهوم اجرای شدن این موافقت نامه لاجرم همین خواهد شد. چه آنکه آمریکا از قبل به این طرح می اندیشیدند.طرح ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان برای نخستین بار در دوم ژانویه ۲۰۱۱ میلادی از سوی لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه آمریکایی مطرح شد. وی این اقدام را برای هر دو کشور مفید توصیف کرد و گفت: ایجاد چند پایگاه در افغانستان می تواند ارتش این کشور را در مقابل طالبان بیمه کند، همچنین می تواند پیامی برای پاکستان باشد مبنی بر اینکه طالبان دیگر نخواهند توانست به افغانستان باز گردند و این پیام رفتار پاکستان را عوض خواهد کرد.چنین اظهاراتی از سوی حکومت افغانستان و بعد از سوی فرستاده موقت آمریکا در امور افغانستان رد شد. فرانک روژیرو که پس از مرگ ریچارد هالبروک به طور موقت به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان منصوب شد، اعلام کرد که آمریکا هیچ تصمیمی برای ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان ندارد. ولی در عین حال گفت :” همکاری درازمدت میان افغانستان و آمریکا ادامه خواهد داشت”.
تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان از زمان روی کار آمدن اوباما در ژانویه ۲۰۰۹ میلادی سه برابر.در حال حاضر، آمریکایی‌ها فرودگاه‌های بگرام، قندهار، شوراب، جـلال آباد و شیندند را در افغانستان، در کنترل خود دارند. نیروهای ناتو مستقر در افغانستان از احداث یک پایگاه هوایی با هزینه ۱۸۴ میلیون دلار در ولایت غربی هرات نیزخبر داده بودند. ناتو در نظر داشت تا پایگاه هوایی “شیندند” را که در ۱۲۰ کیلومتری جنوب هرات قرار دارد در مدت پنج سال بازسازی کرده و توسعه دهد. ناتو، هدف از احداث این پایگاه هوایی را آموزش نیروی هوایی افغانستان بیان و ظرفیت آن را ۴۰ فروند هواپیما اعلام کرده‌اند.
براین اساس پنتاگون در نظر دارد تا علاوه بر ساخت این پایگاه، ۲ پایگاه هوایی دیگر در ولایت‌های مزار شریف و هلمند با بودجه ی بالغ بر بودجه یک میلیارد و سیصد و میلیون دلار احداث کند.
ژنرال لیندسی گراهام که در ماه عقرب(آبان) سال 1389 همراه با هیاتی به افغانستان سفر کرده بود، در مصاحبه ای اعلام کرد که دولت افغانستان با واگذاری دو پایگاه هوایی دائمی به آمریکا موافقت کرده است.به باور تحلیل گران مسائل افغانستان، بگرام و شیندند از محتمل ترین پایگاه‌های هوایی هستند که آمریکا قصد دارد آنها را به طور دائم در اختیار گیرد. ساخت و سازهای عظیم در اطراف فرودگاه بگرام و موقعیت استراتژیک شیندند این گمان را تقویت می‌کند.براساس گزارش های رسمی، تلاش های کاخ سفید برای تاسیس پایگاه های نظامی دائمی در افغانستان در حال صورت می گیرد که این کشور در منطقه حساس و راهبردی خلیج فارس در کشورهای عراق، کویت، امارات، عمان، قطر و بحرین دارای پایگاه نظامی است.