افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

طرح مخفی سازمان سیا برای برکناری بشار اسد از قدرت

کتابی که این هفته نشر می‌شود، نشان می‌دهد که سازمان سیا در سال 2012 طرحی محرمانه برای کنار زدن بشار اسد از قدرت داشته است.

 

شبکه ان‌بی‌سی روز گذشته گزارش داد که آژانس مرکزی اطلاعات امریکا (سیا) در سال 2012 پلان مخفیانه دقیقی برای کنار زدن بشار اسد رییس‌جمهور سوریه از قدرت به باراک اوباما رییس‌جمهور امریکا ارائه کرده است.

 

مدت‌هاست که در رسانه‌ها افشا شده که «دیوید پترائوس» رییس وقت سیا در سال 2012 به کاخ سفید پیشنهاد کرده بوده که تسلیح و آموزش مخالفان دولت سوریه افزایش یابد تا فشار بر رییس‌جمهور سوریه بیشتر شود. با این حال کتابی که قرار است روز سه‌شنبه نشر شود، از این هم فراتر رفته و به نقل از یکی از عوامل سابق سیا نوشته است که مقامات ارشد این سازمان برای یک پلان چند لایه که کنار رفتن اسد از قدرت را مهندسی می‌کرد، فشار می‌آورده‌اند.

 

«داگ لاکس» افسر سابق سیا در مصاحبه با ان‌بی‌سی تشریح کرده است که چطور یک سال را در خاورمیانه برای دیدار با گروه‌های مسلح مختلف سوری و افسران اطلاعاتی از کشورهای متحد امریکا صرف کرده است. لاکس که تا حدی زبان عربی هم می‌داند، می‌گوید او در چشم و گوش میدانی کارگروه سوریه سازمان سیا در منطقه بوده است.

 

وی که اصالتی هندی دارد و در سال 2005 به سیاه پیوسته، می‌گوید او پلان عملیاتی نوشته که شامل تمام اجزا لازم برای کنار زدن اسد بوده است. او اجازه تشریح این پلان را ندارد، اما در کتابش نوشته است که پروگرام طراحی شده از سوی او، در واشنگتن هم حمایت‌هایی را جلب کرد. مقامات مافوق وی، یعنی سران کارگروه سوریه در سیا، به صورت مداوم اعضای کمیته‌های اطلاعاتی کنگره را در مورد یافته‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی لاکس، توجیه می‌کرده‌اند.

 

یک مقام اطلاعاتی سابق بلندپایه امریکایی گفته است که پلان مد نظر لاکس، که از سوی بسیاری دیگر از اعضای کارگروه سوریه سیا هم مورد حمایت بوده، در پلان نهایی که به اوباما ارائه شده است، اثر جدی داشته است.

 

با این حال، به ادعای لاکس رییس‌جمهور امریکا که باید شخصا تمامی عملیات‌های مخفی سیا را تائید کند، چراغ سبز اجرای این پلان را نداده است. کاخ سفید و سیا از اظهار نظر در مورد این ادعا ان‌بی‌سی خودداری کرده‌اند.

 

لاکس می‌گوید کاخ سفید و سیا «از ابتدا تصریح کرده بودند که هدف کارگروه سوریه یافتن راهی برای کنار زدن رییس‌جمهور اسد از قدرت است. ما 50 گزینه خوب برای تسهیل این کار ارائه کردیم. پلان عملیات من هم این‌ها را به صورت سیاه و سفید دسته‌بندی کرد، اما رهبری سیاسی… حتی برای اجرای یکی از آن‌ها هم چراغ سبز نداد.»

 

پترائوس که همواره از حامیان کنار زدن اسد از قدرت بوده، مدعی است که چنین کاری از شکل‌گیری داعش، بحران پناهجویان و تشدید درگیری‌ها در سوریه جلوگیری می‌کرد. این در حالی است که اساسا همین تلاش قدرت‌های خارجی برای تغییر نظام سوریه و ارسال سلاح به داخل این کشور بود که به آغاز بحران در سوریه منجر شد.

 

شبکه ان‌بی‌سی به نقل از مقامات سابق دولت امریکا نوشته است که طرح‌های پیشنهاد شده، تنها شامل تقویت بیش از پیش مخالفان نبوده، بلکه من‌حیث یکی از گزینه‌ها رشوه دادن به مقامات دولت سوریه برای کنار زدن اسد بوده است. حامیان این پلان مدعی بودند که با چنین کاری می‌توان به نحوی مسالمت‌آمیز به بحران در سوریه پایان داد.

 

 

 

لاکس بعد از بی‌نتیجه ماندن طرح‌هایش و همچنین بروز اختلافات دیگر، از سازمان سیا استعفا داده است.

 

 

 

اندکی بعد، اوباما با یکی از طرح‌های سیا برای تسلیحات و آموزش مخالفان سوری موافقت کرد. این پلان که از پلان پیشنهاد پترائوس ضعیف‌تر بود، نهایتا نتیجه‌ای در میدان نبرد نداشت و شکست خورد.

 

لاکس که خود حامی اجرای پلان حمایت از مخالفان سوری بوده، حالا می‌گوید بعید است که اگر آن پلان هم اجرا می‌شد، می‌توانست مانع رشد گروهی چون داعش باشد. وی می‌گوید: «هیچ میانه‌رویی آنجا نبود.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار