افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

طالبان براي چه و براي كي مي جنگند؟!

آگاهان مسايل افغانستان نيك واقفند كه طالبان دست پرورانده اصلي انگليس و آمريكا در افغانستان بودند. در زمان اكنون نيز طالبان اگر در افغانستان مانده اند و هر روز بيشتر از ديروز تجهيز مي شوند توسط همين آمريكا و حاميان آمريكاست.

وگرنه با حذف طالبان ديگر آمريكا دليلي براي حضور در افغانستان نداشت.
به هر حال ،جنگ خونين سالهاي اخير در افغانستان كه هزاران كشته و مجروح بر جاي گذاشته است همواره اين پرسش مهم را در اذهان عمومي مطرح مي سازد كه براستي هدف از اين جنگ طولاني در افغانستان چيست؟ مخالفان مسلح با تداوم جنگ افروزي ها در كشور چه اهدافي را دنبال مي كنند؟ پاسخ به اين سنخ پرسش ها را بايد در اظهارات و اعلاميه هاي رسمي مقامات طالبان جستجو كرد و بايد ديد آنان هدف اصلي از تداوم جنگ در افغانستان را چه اعلام مي كنند.
پيش از اين معمولا اعلاميه ها و سخنان مقامات طالبان مواضع خيلي صريح ، روشن و در عين حال يك دستي را مطرح نمي كردند كه بتوان از آن نيات اصلي طالبان از جنگ را در يافت. اما نشست اخير پاريس اين امكان را براي طالبان فراهم كرد كه نمايندگان اين گروه مواضع رسمي طالبان را براي مردم افغانستان و جامعه جهاني اعلام نمايند.
آنچه كه در اعلاميه رسمي طالبان كه توسط نمايندگان اين گروه در نشست پاريس مطرح شده است حاوي نكات مثبت و منفي زياد است كه بايد مورد توجه وتامل جدي قرار بگيرد. ذبيح الله مجاهد سخنگوي طالبان، در خبرنامۀ كه به تاريخ اول جدي، به خبر گزاري ها ارسال كرده حضور نمايندگان اين گروه را تاييد كرده است در اين خبر نامه آمده است كه مولوي شهاب الدين دلاور و دوكتور محمد نعيم اعضاي دفتر سياسي طالبان، به نمايندگي از آنان در اجلاس اشتراك داشته و موقف خود را به شكل نوشتاري ارائه نموده اند. يكي از جالب ترين مسائل فرا فكني هاي است كه نمايندگان طالبان سعي كرده اند در اين نشست به آن دست بزنند.
آنان از پذيرش بار مسئوليت جنگ شانه خالي كرده و دولت افغانستان را عامل و مسبب جنگ معرفي كرده اند. نماينده طالبان مسلح، در اجلاس پاريس اعلام كرد «به جاي جنگ، بايد گفتگوي صلح صورت بگيرد؛ اما حكومت افغانستان ايجادكنندۀ مشكلات در مقابل پروسۀ صلح است»
طالبان در حالي دولت افغانستان را متهم به جنگ افروزي مي كند كه دولت افغانستان در يك دهه گذشته بيشترين تلاشهاي ممكن در راستاي صلح را انجام داده و در اين راستا متحمل سنگين ترين هزينه هاي جاني و مالي نيز شده است. از سوي در اين سالها بيشترين امتيازات ممكن نيز از جانب دولت افغانستان به هدف تامين صلح براي مخالفان مسلح داده شده است.
اما طالبان آشكارا در اعلاميه رسمي شان دولت را عامل تداوم جنگ معرفري كرده و بر خشونت آفريني هاي خود چشم مي پوشند. اما صدر و ذيل اين گونه موضع گيري ها سازگاري با هم ندارند. طالبان از يك طرف اعلام مي كنند كه جنگ افروزي هاي آنان بدليلي است كه اهداف آنان تامين نشده و تا زمانيكه اين گروه به منافع خود نرسند مي جنگند. اما از جانب ديگر ديگران را متهم به جنگ افروزي مي كنند! طالبان آشكارا اعلام كرده اند كه آنان براي توازن قدرت سياسي در حكومت آينده افغانستان و از همه مهمتر ايجاد قانون اساسي جديد مي جنگند و بايد اين خواسته آنان تامين شود.
اما گذشته از همه اين ها آنچه كه عميقا مايه تعجب و شگفتي است اين بخش از اعلاميه نمايندگان طالبان است كه مي گويد “قانون اساسي، يك ضرورت مبرم براي هر كشور است؛ زيرا كه بدون اين قانون، امور پيشرفت مردم و كشور با چالش و بي بندوباري روبه رو خواهند شد. ما قانون اساسي را لازم مي بينيم كه با اصول دين مبارك اسلام، منافع ملي، افتخارات تاريخي و عدالت اجتماعي استوار باشد؛ به كرامت انساني، ارزش هاي ملي و حقوق بشر متعهد باشد؛ از تماميت ارضي وحقوق همه اتباع كشور ضمانت نمايد، و هيچ ماده يا فقره يي از آن در تضاد با اصول اسلامي، منافع ملي و عنعنات افغاني نباشد.” نماينده طالبان ادعا كرده است «كه از بركت قانون اساسي كه اين قسم باشد، زمينۀ توازن قدرت سياسي و اشتراك همه جوانب افغاني، در حكومت آينده فراهم خواهد شد».
در اين بخش از اعلاميه بر چند محور اساسي تاكيد مي شود كه كاملا خلاف عملكردها و راهبردهاي طالبان است. مسائلي مانند ضرورت تدوين قانون اساسي و قانون گرايي، پيشرفت و توسعه كشور، ارزشهاي اخلاقي، اصول اسلامي، منافع ملي، عدالت اجتماعي و توازن قدرت، حقوق بشر، دفاع از تماميت ارضي، احترام به كرامت انساني، پاسداشت عنعنات و سنت هاي ملي، و … مسائلي مهم و ارزشمندي است كه حتما بايد مورد توجه هر نظام سياسي باشد. اما حقيقتا كدام يك از اين مسائل در دوراني كه طالبان بر بخش هاي از كشور حاكميت داشتند رعايت مي شد؟ و در يك دهه گذشته كدام يك از اين مسائل را طالبان مد نظر گرفته اند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار