افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 27 می , 2013 لینک کوتاه خبر :

ضعف سياستگذاري در سياست خارجي افغانستان

متاسفانه در كنار بسياري از چالش ها و مشكلات داخلي و خارجي ديگر، يك ضعف اساسي در دستگاه سياستگذاري كشور همواره وجود داشته است كه نتوانسته مناسبات خودرا با دنياي بيروني بر اساس اصول وقواعد پذيرفته شده بين المللي استوار سازد و خط مشي ها و برنامه هاي خودرا بر محور احترام متقابل و منافع مشترك تنظيم نمايد.

از اين رو، تا هنوز تعريف مشخصي از منافع ملي خود ارايه نداده ايم تا بر معيار آن كشورها را در گتگوي هاي مختلف تقسيم بندي نماييم و بر اساس اين تقسيم بندي، نوع روابط خود را با آنها تعريف كنيم. همه چيز تا كنون به صورت غيراصولي و خارج از دايره قوانين و قواعد بين المللي پيشرفته و روزمره گرايي و سطحي انگاري همواره در سياستگذاري هاي ما غلبه داشته است.

نگاه غيرعميق به مسايل استراتيژيكي كشور، پس از هر گاهي مشكلاتي را در مناسبات خارجي افغانستان پديد مي آورد و روابط سياسي، اقتصادي، فرهنگي و امنيتي را با كشور هاي مختلف با تكانه هاي شديد مواجه مي سازد. فراز و نشيب هاي دوره اي كه در چند سال گذشته در روابط افغانستان و برخي كشورها مشاهده مي شود، ناشي از همين نگاه سطحي و روزمره گرايانه در سياستگذاري هاي كلان كشوري است. سياست هايي كه يك روز بر مشتركات تاريخي، فرهنگي و منافع اقتصادي با كشوري پا مي فشارد و روز ديگر جايگاه آن را تا حد يك متجاوز تقليل مي دهد. تنش هايي سياسي كه در سال هاي اخير ميان افغانستان  وامريكا و افغانستان و پاكستان به وجود آمده، نشانه اين است كه اين كشور در تعريف روابط خود با كشورهاي خارجي هنوز مشكل دارد.

آيا دستگاه سياست خارجي، تصوير روشني از اهداف استراتژيك و بلند مدت كشورها در ارتباط با افغانستان دارد؟   آيا در سياست خارجي، نقاط سبز، سرخ و خاكستري با كشورهاي ديگر مشخص شده است تا بر مبناي آن منافع مشترك، مسايل قابل گفتگو و چانه زني و نيز پديده هاي تنش زا و بحران آفرين قابل تفكيك باشد؟ اين سردرگمي ها سبب گرديده كه به صورت سليقه¬اي واغلب فردي به مسايل استراتژيكي نظر داشته باشيم.

افغانستان و پاكستان دو كشوري است كه هم به لحاظ تاريخي و فرهنگي مشتركات فراواني دارند وهم در زمينه هاي اقتصادي و تجاري نيازهاي متقابلي به همديگر دارند؛ اما در عين حال اختلافات جغرافيايي و سياسي همواره بر روابط فرهنگي، اقتصادي و تجاري دو كشور سايه افگنده است و تا اين اختلافات در فضاي دوستي و اعتماد حل و فصل نگردد، گسترش همكاري هاي اقتصادي و فرهنگي نيز دوامدار نخواهد بود. لذا توجه به مسايل استراتژيك وتمركز روي حل معقولانه اختلافات ميان دو كشور ضرورتي است كه نيازهاي منطقه اي و جغرافيايي افغانستان و پاكستان آن را اقتضا دارد. دسترسي پاكستان به بازار آسياي ميانه و استفاده اين  كشور از انرژي ارزان اين منطقه، تنها از طريق جلب همكاري هاي افغانستان ممكن مي گردد.

همانطوري كه نيازمندي هاي امنيتي و اقتصادي عمده ترين محور هايي است كه همگرايي با حكومت پاكستان را ضروري مي سازد. ولي تامين نيازهاي دوجانبه، به استحكام روابط سياسي و ايجاد فضاي دوستانه وقابل اعتماد احتياج دارد، كه در حال حاضر چنين فضايي در مناسبات دوكشور به مشاهده نمي رسد. حكومت افغانستان نبايد مسايل و پديده هاي مورد اختلاف ميان طرفين را با سياست هاي مجمل و ناروشن خود بزرگتر و پيچيده تر سازد؛ بلكه با استفاده از روابط نيك خود با جامعه جهاني، به گونه شفاف و صريح روي جدي ترين مسايل با مقامات پاكستان به بحث و گفتگو بپردازد و برحل و فصل تمامي مشكلات بر اساس منافع دوجانبه و قواعد بين الملل تاكيد ورزد. لاينحل گذاشتن مسايل اختلافي، همانطوري كه تا هنوز تاوان هاي بزرگي را بر مردم افغانستان  تحميل كرده، از اين به بعد نيز چالش هاي جدي را در عرصه هاي سياسي، امنيتي  و اقتصادي به وجود خواهد آورد.
بالاخره روزي بايد به اين مشكلات پرداخته شود وزماني بايد اين دشواري ها حل گردد، چه بهتر كه از همين امروز براي از بين بردن موانع برسرراه همكاري هاي درازمدت ميان دو كشور، گام هاي منطقي، معقول و اصولي برداشته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار