افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

صلح چاره كار افغانستان است نه پيمان امنيتي

در اين هيچ ترديدي وجود ندارد، اگر امريكا فردا و به همراه پاكستان تصميم بگيرد، يك هفته بعد در افغانستان حتي صداي شليك يك گلوله هم شنيده نخواهد شد و الان افغان هاي عادي هم متوجه شده اند كه اين جنگ فرسايشي با مشورت و هماهنگي امريكا و پاكستان در اين كشور ادامه دارد.

شير محمد برزگر رئيس نهضت فراگير و دمكراسي و ترقي افغانستان در رابطه با بحران كنوني افغانستان در رابطه با امضا پيمان امنيتي گفت: پيمان امنيتي چه در دولت فعلي و چه در دولت اينده بالاخره امضا خواهد شد، زيرا افغانستان در وضعيتي قرار دارد كه جز امضاي پيمان امنيتي راه ديگري ندارد و امروزه در اين رابطه يك تغيير ديده مي شود. حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان خواهان خوشبختي و سعادت مردم كشورش است و از امريكا تضمين پايان جنگ را مي خواهد.
بر هيچ كس پوشيده نيست كه پاكستان دوست راهبردي امريكاست، بنابراين واشنگتن مي تواند بر پاكستان فشار وارد كند و جنگ را پايان دهد، اگر در منطقه دنبال استراتيژي و اهداف بزرگ نباشد، امريكا اين توان و قدرت را دارد كه پاكستان را مجبور كند كه در افغانستان به جنگ دامن نزند، اما اينكه چرا امريكا اين كار را انجام نمي دهد، براي كرزي و مردم افغانستان يك سوال است.
موضوع ديگر عمليات خودسرانه و بازرسي منازل مردم افغانستان توسط نيروهاي امريكايي است كه حاكميت افغانستان را زير سوال مي برد. فكر كنم پيمان امنيتي تا سه ماه ديگر امضا شود و اين موضوع مهمي نيست، اما امريكا در اين زمينه سياست دو گانه اي را پيش گرفته است. گاهي براي امضاي پيمان ضرب الاجل تعين مي كند و گاهي مي گويد كه اشكال ندارد سه ماه بعد پيمان امضا شود. به اعتقاد بنده در اين رابطه گفتگوهايي پشت پرده وجود دارد و شايد پيمان امضا شود و كرزي نيز در اين زمينه نرمش نسبي از خود نشان مي دهد.
وي همچنين در مورد مواضع و پذيرفتن شرايط كرزي توسط امريكايي ها گفت : امريكا مواضع خود را تغيير خواهد داد و اين حق كرزي است كه چنين شرايطي داشته باشد، چون اگر پيمان امضا شود و جنگ فرسايشي فعلي هم ادامه داشته باشد، ديگر پيمان امنيتي چه معنايي خواهد داشت .به نظرم در صورت ادامه جنگ امضاي پيمان امنيتي وطن فروشي محسوب مي شود. لذا اين حركت و اقدام كرزي گام مثبت و براي همه قابل قبول است. منافع بزرگ افغانستان، امريكا و كشورهاي منطقه در صلح است.
كرزي مي گويد، اگر امريكا و پاكستان بخواهند ظرف چند ساعت مي توانند در افغانستان صلح برقرار كنند.
به اعتقاد وي: امريكا در منطقه برنامه راهبردي بزرگي دارد و اين جنگ نيابتي شايد زمينه را فراهم مي كند كه امريكا در افغانستان حضور داشته باشد و اين جنگ نيابتي و فرسايشي ظلم و خيانت به افغانهاست. در اين هيچ ترديدي وجود ندارد، اگر امريكا فردا و به همراه پاكستان تصميم بگيرد، يك هفته بعد در افغانستان حتي صداي شليك يك گلوله هم شنيده نخواهد شد و الان افغان هاي عادي هم متوجه شده اند كه اين جنگ فرسايشي با مشورت و هماهنگي امريكا و پاكستان در اين كشور ادامه دارد.
نقش رئيس جمهور آينده در امضا پيمان امنيتي
به اعتقاد وي بايد منتظر بمانيم كه رئيس جمهور آينده چه كسي است، در اين هيچ ترديدي نيست كه در افغانستان دست نشاندگاني وجود داشته باشند كه به اشاره امريكا فعاليت و تلاش مي كنند كه رئيس جمهور آينده افغانستان شوند. لذا اين احتمال وجود دارد كه رئيس جمهور آينده پيمان را امضا كند. اينكه رئيس جمهور آينده افغانستان بگويد كه پيمان را امضا نمي كند، موضوع ديگري است.  وقتي هوشيار زيباري وزير امور خارجه عراق به افغانستان سفر مي كند و به دولت كابل پيام مي دهد كه اگر پيمان را امضا نكنيد، سرنوشت افغانستان نيز چون عراق خواهد شد و هر روز حملات انتحاري و درگيري وجود خواهد داشت.
به اعتقاد وي اگر كرزي اين پيمان را امضائ نكند و رئيس جمهور آينده نيز از اين امر سر باز زند، در رابطه با چگونگي حضور امريكايي ها، در آن صورت شرايط و حركت هاي جديدي خواهد بود، بنابراين آن زمان مي توان تحولات جديد را بررسي كرد، بنابراين بايد منتظر ماند.
به اعتقا وي ، اگر منافع بزرگ افغان ها كه برقراري صلح و نبود مصونيت قضايي نيروهاي امريكايي است، تامين نشود، مشكل حل نخواهد شد. وقتي كه امريكا به حمايت شوراي امنيت به افغانستان امد، اعلام شد كه در اين كشور صلح تامين خواهد شد، اقتصاد و رفاه مردم افغانستان بهبود خواهد يافت، اما من و شما شاهد هستيم كه در افغانستان وضعيت امنيتي وخيم تر و اقتصاد و معيشت مردم بدتر شده است، فساد بيدارد مي كند و يك نظام فاسد در اين كشور حاكم است. متاسفانه اكنون افغانستان اين مشكلات و معظلات را به ارث برده است .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار