افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 24 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

شکل گیری قدرتهای جدید منطقه ای و لزوم هوشیاری دولتمران افغان

انتخابات پارلمانی روسیه پس از ایجاد تنشهایی به پایان رسید. این انتخابات که از سوی مخالفان با اعتراضات شدیدی مواجه گردید و همچنین باعث اظهار نظرهایی مداخله گرانه از سوی مقامات آمریکایی گردید. واکنش رسمی دولت آمریکا که حکومت روسیه را به تقلب در انتخابات متهم می گردانید با اعتراضات شدید مقامات روسیه مواجه گردید. دولت روسیه آمریکا را متهم کرد که در طی انتخابات پارلمانی با مخالفین ارتباط برقرار کرده و با ترزیق پولهایی به تقویت مخالفان دولت فعلی روسیه مبادرت ورزیده است. حقیقت قضیه هر چه باشد به تشدید اختلافات میان روسیه و دولتهای غربی منجر خواهد گردید و روابط غیر دوستانه آنان را بیش از پیش با تنش همراه خواهد ساخت.

روابط میان دولت پاکستان و آمریکا پس از آنکه هلیکوپترهای آمریکایی با هدف قرار دادن یکی از پوسته های پولیس پاکستان جمع زیادی از نیروهای امنیتی پاکستانی را به قتل رسانیدند بیش از پیش به تشنج گراییده است. دولت پاکستان در واکنش به این اقدام راههای تدارکاتی نیروهای ناتو را مسدود نمود و همچنین با تعیین ضرب الاجلی آمریکا را مجبور کرد تا یکی از پایگاههای مهم خود در بلوچستان به نام شمسی را که از همانجا هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به پرواز آمده و مناطقی در پاکستان را مورد اصابت راکتهای خود قرار می دادند، تخلیه نماید. روابط میان طرفین با توقف کمک هفتصد میلیون دالری آمریکا به پاکستان بیش از پیش تنش آلود گردیده است و کماکان با مسدود شدن راههای تدارکاتی ناتو نیروهای آیساف با مشکلات عدیده ای در زمینه اکمالات نیروهای خود در خاک افغانستان مواجه گردیده اند.

حدود دو هفته پیش ایران اعلام کرد که یک فروند طیاره جاسوسی فوق پیشرفته آمریکایی را در طی یک جنگ الکترونیک پیچیده با کمترین خسارت ممکن وادار به فرود در خاک خود کرده است. این موفقیت امتیاز مهمی را نصیب ایران نموده است تا با بهره گیری از تکنولوژی بسیار پیشرفته به کار رفته در این طیاره آمریکا را از انحصار این نوع تکنولوژیها خارج سازد. این امر می تواند نیروهای نظامی ایران را در موقعیت بسیار برتری نسبت به متحدان آمریکا در منطقه قرار دهد و باعث افزایش توان اطلاعاتی ایران در این منطقه حساس گردد.

مجموع تحولات ذکر شده و شکل گیری ائتلافهای منطقه ای قدرتمند میان همسایگان افغانستان می طلبد تا سیاستمداران ما را به فکر ایجاد تعاملی سازنده و  کارا برای مواجه با خطرات احتمالی هر گونه سنجش نامناسبی وادارد. تکیه انحصاری بر قدرتهای غربی آنگونه که بسیاری از سیاسیون و تحلیلگران وابسته به غرب ارائه می دهند سیاست خارجی ما را و به تبع آن امنیت ملی را با خطرات مهمی مواجه می گرداند. طوری که از برآیند تحولات جاری می توان به دست آورد قدرتهای غربی به رغم اینکه وانمود می کنند از چیزی نمی هراسند ولی به خوبی دریافته اند که با چه مشکلات سهمگینی دست به گریبانند. تحلیلگران وابسته از دریافت این نکته عاجزند و یا خود را عامدانه به نفهمی می زنند  که قدرتهای منطقه ای روز به روز بر توان خود می افزایند و آمریکا و انگلیس  توان آن را ندارند تا مانع قدرت یابی اینان گردند.

از اینرو دستگاه سیاست خارجی ما بایستی سیاستی معقول را در پیش گرفته و به هیچ عنوان دوستی با ملتهای منطقه را فدای منافع کاذبی که از ایجاد ارتباط با قدرتهای فرامنطقه ای به دست می آورد نکند و بیش از پیش به فکر تحکیم مناسبات و روابط خود با آن همسایگانی که در سالهای سختی و مشقت ما در کنار ملت افغانستان بودند باشد.

وبلاگ: http://shookonline.blogfa.com/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار