افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 دسامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

شكست شوروي؛الگوي شكست آمريكا در افغانستان

آمریکا بعد از این که توانستند با استفاده از بمب های خوشه ای و چندتنی که نظیر استفاده از آن ها در دیگر نقاط جهان دیده نشده بود و هدف گیری های کور کورانه که منتج به کشتار هزارها تن از افراد بیگناه گشت افغانستان را به اشغال خود درآورند و به گمان این که دیگر در این کشور پرنده ای در مقابلشان  قد علم نخواهد کرد شروع به انجام اعمالی نمودند که از اهداف عمده و اساسی آن ها پیش از اشغال کشور بود که از این جمله ما می توانیم بعضی از آن ها را مانند شروع دور جدید مظالم اشغالگران با کشتار مردان ،زنان ،کودکان و تجاوز به حریم و حقوق آن ها ،سرآغاز بی عدالتی ، پایمال کردن کرامت انسانی ،توهین به دین و مقدسات دینی، فساد اجتماعی ، فساد اداری ، حمایت ازجنایتکاران ، ترویج استفاده از شراب و دیگر نوشیدنی های حرام اسلامی ، جایگزین کردن فرهنگ غربی و بی بندباری ، تفوق طلبی قومی ، اضمحلال دولتمداری و آدم ربائی و غارت سرمایه های ملی ازطریق بانک های چپاولگر و شرکت های مخابراتی و ترانسپورتی را میتوان نمونه هایی از اهداف استعمار و اشغال در کشور برشمرد.

علاوه برا این ها برخورد سبکسرانه نسبت به احساسات مذهبی و ملی از جمله یورش به خانه ها و منازل مردم از طرف شب، بی حرمتی به زنان و تلاشی آن ها توسط نظامیان خارجی ، تجاوزهای بی شرمانه به زنان و دختران و اعمالی ازاین نوع  نه تنها به برخورد نظامیان افغان و بلند کردن اسلحه در مقابلشان انجامید ، بلکه بر طرز دید و تفکر بخش اعظم مردم اثر مثبت بجا گذاشت که آن ها با درک حقیقت به فرضیت مقاومت و جهاد درمقابل اشغالگران پی برده و آن را یک وجیبه و فرضیت دینی و ملی برشمردند.

حوادثی را که تقریبا هر روزه از طریق رسانه ها مطالعه و مشاهده میکنیم نتیجهء بیداری و درک حقایق و قیام سرتاسری ملت افغانستان بشمول کسانی که حتی در دوائر دولتی و نظامی کار میکنند را نشان میدهند ، روزانه ما یک یا دو خبر مهم در مورد حملهء نظامیان و عساکر افغان بر نظامیان همنوع خارجی شان هستیم که نشان بارز نفرت و انزجارمردم و اقشار مختلف جامعه را از اشغالگران را به نمایش میگذارد .

دولت استعمار گر اتحاد شوروی در مدت نه سال جنگ  با مردم افغانستان صدها میلیارد روبل  را به مصرف رساند، که در آن وقت اقتصادی اتحاد شوروی ورشکست شد، و یکی از عوامل فرعی شکست اتحاد شوروی ضربه اقتصادی بود،که ضایعات، تلفات و مصارف مالی در پارچه پارچه شدن اتحاد شوروی  نقش درجه دوم را داشت .

امریکا نیز در وضع مشابه و همسو با شوروی سابق قرار دارد مطالعات نشان می دهد که پرونده کشته ها و زخمی های این حملات همچنان مبهم است، از سوی دیگر تریلیون ها دالری که در دوازده سال اخیر برا اشغال افغانستان هزینه شده، هیچ فایده ای برای آمریکا و نه هم برای بهبود وضعیت افغانستان داشته است. و موج انتقادهای مردم آمریکا از ادامهء اشغال بی نتیجهء افغانستان  روز به روز در حال افزایش بوده و سیاست جنگ افروزی محکوم به شکست است.

آمریکا با ” افغانستان آمریکایی” دست به گریبان شد. اوضاع تقریباً مشابه است تلاش اعمار چیزی که اعمار آن در سرزمین افغانستان  ناممکن می باشد شوروی با آروزی  ایجاد  یک دولت کمونیستی  و آمریکا در خواب یک افغانستان  دموکراتیک متلاشی خواهد شد.

در اینجا شباهت عجیب شیوه های برخورد مشاهده میشود. عین ناگزیری ورود نیروها، عین مکلفیت ایدیولوژیکی انجام این کار، عین نادیده گرفتن تاریخ گذشتهء افغانستان ، نادیده گرفتن کلتور و عنعنات اسلامی و افغانی ، طرز زندگی و تاریخ کشور دیده میشود. بر علاوه مهمترین وجه تشابه میان وضع کنونی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق این است که ،‌تجاوز و اشغال افغانستان و دوام درگیریها برای سالیان سال هردو نظام دولتی را فلج کردند و هزینه ها و بودجه های نظامی سرسام آور و بی نتیجه‌ای را که  به مدت یک دهه برای تحت تسلط درآوردن افغانستان هزینه کرده بودند به باد دادند .وضع کنونی آمریکا مشابه زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق است آمریکا  اکنون در انزوای کامل سیاسی – نظامی – اقتصادی – روانی – اخلاقی چون شوروی قرار گرفته است .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار