- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

شاگردان غرب، به دنبال استعمار وطن

علی رغم غیر قانونی بودن شرکت طالب نکتایی پوش در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی احمدزی در انتخابات شرکت کرده است.

عبدالرب رسول سیاف یکی از نامزدان ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴،  که وی طرفدار حرکت سلفی ‌گری وهابی در افغانستان بوده و برداشت‌های افراطی از اسلام دارد ولی پس از سقوط طالبان ظاهراً به نظر می رسد که دیدگاه‌های خود را تعدیل کرده است.

گفته می شود که جمعه ی هفته ی گذشته، استاد سیاف در یک جلسه ی خصوصی با معاون دوم اش آقای عرفان، گفته است که باید تلاش های زیادی صورت گیرد تا اشرف غنی احمد زی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز نشود.

آقای اشرف غنی احمد زی، پشتون کوچی، در دانشگاه های امریکایی، بیروت وکلمبیا در نیویورک تحصیل کرده و در رشته مردم شناسی دکتری گرفته است. به نظر می رسد که او عامل و دست نشانده ی غربی باشد.

همسر وی خانم رولا عبدالغنی، از مادر به قوم یهود می رسد ولیکن خودش آیین مسیحیت را با جان و دل پذیرفته و همواره تلاش برای نشر و توسعه آن را، در دستور کار خود قرار داده است.

آقای احمد زی همچنان که جناب سیاف گفت، دنبال استعمار افغانستان است چرا که علاقه ی او به غرب آشکار است او سالها در بانک جهانی کار کرده و با رسانه ها، به عنوان کارشناس و تحلیلگر مسایل افغانستان گفتگو کرده است و همواره به عنوان یکی از منابع تحلیلی و خبری رسانه های مختلف عمل می نموده که نشان از تبحر وی در کسب اخبار و ارایه به مراجع درخواست کننده بین المللی می باشد.

آقای اشرف غنی احمد زی کار در دانشگاه های، جان هاپکینز آمریکا و اروز دانمارک را هم در کارنامه خود دارد که بنا به دلایلی از ادامه فعالیت در این دانشگاه ها صرف نظر کرده است.

دلیل محکم تر دیگر این که، جناب احمدزی همچنان تبعه ی آمریکا محسوب می شود و حتی در آنچه خود اعلام کرده که در خواست ترک تابعیت این کشور را داده جای شک و تردید وجود دارد.

ترک تابعیت هر کشور بویژه آمریکا دارای مراحل مختلفی است که معمولا ماه ها زمان می برد تا ترک تابعیت انجام شود. یکی از این مراحل رسیدگی به مسایل مالیاتی فردی ست که درخواست ترک تابعیت می کند و در برخی موارد مساله ی ترک تابعیت به دادگاه ارجاع داده می شود. این ها همه دلایلی برای علاقه وی به غرب و خدمت به اهداف آنهاست.

اگر چه گفته می شود آقای احمدزی از طراحان اصلی افغانی سازی، در حکومت حامد کرزی شمرده می شود اما همگان به این مساله واقف اند که افغانی سازی امنیت، صرفا خواست و ایده مردم افغانستان است که بارها از طریق همین رسانه های جمعی به اطلاع مسوولین خود رسانیده اند و هزینه کردن این عنوان برای احمد زی از سوی حامیان وی، یک سرقت فرهنگی به حساب می آید چرا که وی اعتقاد دارد فلاسفه که تا پیش از دوران مدرن به تفسیر جهان می‌پرداختند، اکنون باید به تغییر جهان همت بگمارند.

نتیجه ی این نگرش فیلسوفانه نسبت به محیط و اجتماع این می‌شود که وقتی فلاسفه و روشنفکران به قدرت برسند، با مردم و دیگراندیشان رابطه ی ارباب – رعیتی برقرار نموده و به مونولوگ و تک‌گویی روی بیاورند.
مونولوگ و تک‌گویی، دقیقاً همان‌چیزی است که کرزی از آن به «بدگذاره بودن» در مورد اشرف غنی احمدزی تعبیر می‌کند. مونولوگ نه تنها خطری برای دموکراسی می‌باشد، بلکه یکی از عوامل جنگ و خشونت نیز می‌باشد.
خشونت، در جایی وجود دارد که سکوت حکمفرما باشد. این در حالی است که ما در افغانستان به رییس جمهوری نیاز داریم که اهل تسامح و تساهل و مدارا و گذشت باشد و تلاش کند که با رقیبان سیاسی به گفتگو بپردازد و آن‌ها را نیز به عنوان فاعل شناسایی، سوژه به رسمیت بشناسد.

آقای عبدالرب رسول سیاف در این جلسه به معاون دوم اش گفت: اشرف غنی احمد زی عامل غربی هاست و اینکه این فرد به ریاست جمهوری برسد دور از غیرت پشتون هاست.

شواهدی که از سوی مقام های سابق امریکایی منتشر شده و برخی مقام های سابق انتخاباتی در افغانستان نیز آن را تایید کرده اند که نشان می دهد امریکا در سال ۲۰۰۹ تلاش فراوانی کرده است تا حامد کرزی رییس جمهوری کنونی که در آن زمان یکی از نامزدهای اصلی به شمار می رفت به پیروزی نرسد که در همه ی اینها اشرف غنی همکاری خاص داشته است.

در راس این تلاش ها ریچارد هولبروک، نماینده ویژه رییس جمهوری امریکا در امور افغانستان و پاکستان و برخی مقام های نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان قرار داشته اند.

این چیزی است که در کتاب خاطرات رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق امریکا آشکارا به آن پرداخته شده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین امریکا، در بخشی از کتاب خاطراتش ادعا کرده که امریکا تلاش کرد حامد کرزی را از قدرت کنار بزند. آقای گیتس این تلاش را “توطئه خام و ناکام” توصیف کرده ‌است.

همه ی این ها مسندی برای سخنان جناب سیاف و غرب گرایی و عامل غربی بودن اشرف غنی احمدزی است چرا که او نیز در این تلاش های غرب نقش به سزایی داشته است.

استاد عبدالرب رسول سیاف در این جلسه ی خصوصی با معاون دوم اش، ابراز نگرانی شدید کرد و گفت: گرایش و وابستگی های اشرف غنی احمد زی، بدون شک در آینده ی افغانستان در صورت پیروزی او در انتخابات، تبدیل به مردی خطرناک خواهد شد و در حقیقت استعمار افغانستان را به دنبال دارد.

لازم به ذکر است که اشرف غنی احمدزی مانند بسیاری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به دروغ های معمول انتخاباتی روی آورده است. او که خود در ساختن حکوت فاسد و ظالم حامد کرزی نقش کاملا کلیدی بر عهده داشت، اکنون به عنوان منتقد، خود را جا زده و از فساد دولت انتقاد می کند.

در کنار این، علی رغم پشتیبانی تیم اشرف غنی احمدزی و بویژه برادر وی حشمت غنی احمدزی از هجوم مسلحانه ی افراد وابسته به طالبان با عنوان کوچی به مناطق هزاره جات، وی اعلام کرده اگر رییس جمهور شود در مناطق مرکزی بازسازی را آغاز می کند.

این اظهارات اشرف غنی در حالی است که، زمانی وی وزیر مالیه ی افغانستان بود و بودجه ی ناچیزی برای مناطق مرکزی در نظر گرفته شده بود و حتی گفته می شود خود اشرف غنی احمد زی یکی از افرادی ست که مانع از راه اندازی پروژه ی راه کابل- بامیان شده بود.

در همین حال ولایت دایکندی که به شدت از ظلم و تبعیض حکومت مرکزی رنج می برد در زمانی که اشرف غنی وزیر مالیه بود، باز هم کمترین بودجه که گاه در بخش هایی مانند کشاورزی به کمتر از هزار دالر آمریکایی در سال می رسد، به دایکندی اختصاص داده می شد.

با توجه به ادعاهای عبدالرب رسول سیاف و با این تفاسیر و گرایشات در رابطه با اشرف غنی و علاقه ی وی به غرب و غرب زدگی و همچنان علاقمندی او به تبعیض بین هم وطنان، پیروزی اشرف غنی در انتخابات راهی برای استعمار افغانستان توسط غربی ها خواهد بود.