افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سیر ناامنی و ناارامی ها در کشور صعودی است

چهار انفجار و انتحاری عظیم متوالی در فقط یک ماه در قلب پایتخت در مناطق نسبتا مرفه نزدیک به ارگ ریاست جمهوری و نیز تلفات سربازان بی سر در جلریز و بدخشان شواهدی بر این مدعا است که سیر ناامنی و ناارامی پراکنده و صعودی است..

 

ناامنی با آغاز فصل گرما و طولانی شدن روزها همواره به سراغ مردم ملکی غیرنظامی و نیز نظامیان جوان افغانستانی می امده است اما شدت و حدت حملات و مناطق مورد حمله و هجوم مخالفان مسلح محدودتر و محسوس تر بوده است.

 

به عبارت دیگر، طی سالیان و دفعات گذشته، عموما مناطق مرزی و پشتون نشین مورد حملات طالبان و شبه تروریستان قرار می گرفته است و نوع هجمه ها و مدت شان نسبت به سال جاری کم تر و کمرنگ تر بوده است اما…

 

اما در سال جاری و با بروز و ظهور پدیده ی هولناک نمایانده شده ی داعش، هم نوع حملات گستره و طیف وسیعی پیدا کرد و هم میزان حملات، تعداد دفعات حملات، منطقه مورد حمله و نیز شدت حملات ساماندهی شده تغییرات چشمگیری داشت.

 

چهار انفجار و انتحاری عظیم متوالی در فقط یک ماه در قلب پایتخت در مناطق نسبتا مرفه نزدیک به ارگ ریاست جمهوری و نیز تلفات سربازان بی سر در جلریز و بدخشان شواهدی بر این مدعا است که سیر ناامنی و ناارامی پراکنده و صعودی است.

این درحالی است که وزارت دفاع همچنان با سرپرست متمایل به طالبان اداره می شود و سریال تکراری استیضاح و استجواب و استعلام از نیروهای ارشد امنیتی و وزارت داخله راه به جایی نبرده و جز وقت کشی به نفع طالبان نتیجه ای نداشته است.

 

زنان و کودکان عابر در خیابان ها و سرک ها یا ساکن در منازل و مناطق مسکونی مورد حمله واقع شده طی حوادث اخیر، بیشترین میزان قربانیان انتحاری ها و انفجارها در کابل را تشکیل می دهند که عموما در مناطق شلوغ و پرازدحام و در ساعات میانی روز به وقوع می پیوندند.

در این میان، محکومیت شدیداللحن رییس جمهور یا تقبیح سازمان ملل متحد، دردی از خانواده های قربانیان یا متضرر شدگان مالی و جانی و روانی دوا نمی کند؛ برکسی پوشیده نیست که حمله کنندگان چه کسانی هستند و حامیانشان چه کسانی اما تا اجازه دفاع و خنثی سازی حملات صادر نشود؛ اقدامی صورت نمی پذیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار