افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

سخنگوي طالبان : با دولت افغانستان مذاكره نمي كنيم

راه درست مبارزه با امريكا اينست كه ما در عرصه نظامي، امريكا را شكست بدهيم و آنرا به عقب نشيني مجبور كنيم و تلفات شديد به امريكا وارد كنيم

ذبيح الله مجاهد، سخنگوي طالبان، پس از ادعاي مطرح شده از طرف سرتاج عزيز مشاور وزيرخارجه و امنيت پاكستان، مبني بر اينكه دولت پاكستان، طالبان افغان را براي مذاكره با دولت افغانستان تشويق مي كند اما تمايلي به اين كار نشان نمي دهند، اعلام كرد: موضع گروه طالبان و امارت اسلامي كاملا روشن است ما با دولت كابل گفتگو نمي كنيم چون اين يك تشكيلات بي صلاحيت و بي اختيار است و گفتگو با آن بمعناي ضايع كردن وقت است. مساله اصلي وجود وحضور اشغالگران در افغانستان است تا زماني كه اشغالگران در افغانستان حضور دارند دولت كابل هيچ صلاحيتي براي گفتگو نخواهد داشت و ما وقت خود را با گفتگو با اين دولت ضايع نمي كنيم. نيروهاي خارجي از هر راهي كه شده بايد از افغانستان بروند اما چيزي كه مسوولان دولت پاكستان گفته اند به ما ربط ندارد و موضع دولت پاكستان است كه بر اساس توهم و تصور اين دولت است وموضع ما از قبل هم خيلي روشن بوده است.
وي همچنين در مورد ادعاي پاكستان مبني بر آزادي برخي رهبران طالبان از جمله ملا برادر آخوند گفت : در اين اواخر برخي از افراد دون پايه طالبان كه از چند سال پيش در زندانهاي پاكستان بودند آزاد شده و به خانه هاي خود باز گشته اند. درباره ملا برادر اخوند تاكنون به ما اطلاعي نرسيده كه آزاد شده باشد. ما قبلا هم اعلام كرديم كه او آزاد نشده و هنوز زنداني است چون نه با خانواده خود و نه با دوستان قديمي خود تماس نگرفته است و اين بدان معنا است كه او هنوز زنداني است و نمي تواند با خانواده خود و مسوولان طالبان تماس بگيردو باز هم اعلام مي كنيم كه تبعا او آزاد نشده است و اگر آزاد مي شد بايد با خانواده و دوستان خود تماس مي گرفت و يا به كشور خود مي رفت در حاليكه هيچ كس از او اطلاعي ندارد.
سخنگوي طالبان در رابطه با گزارش منتشر شده در روزنامه امت چاپ پاكستان كه ادعا كرده است، رييس جمهور افغانستان در رابطه با پيمان امنيتي كابل – واشنگتن با طالبان گفتگوي مخفيانه داشته است، گفت : اين ادعا واقعيت ندارد، ما هم اين خبر را خوانده ايم. قبلا روزنامه امت اين خبر را پخش كرده بود و امروز برخي از روزنامه هاي پشتو اين ادعا را چاپ كرده اند ولي اين خبر واقعيت ندارد و گزارش نادرست است . ما تمام تصميمها و اقدامات خود را علنا، اعلان مي كنيم و اينگونه مسايل را مخفي نگه نمي داريم. در گذشته هم چنين گزارشهايي مطرح شده است و ما همه را رد مي كنيم و آنرا بخشي از تبليغات مي دانيم .
وي در مورد موضوع پيمان امنيتي و توافق نظر كرزي با طالبان و احتمال حمايت طالبان از كرزي براي ادامه مقاومت در اين باره اعلام كرد: از دوازده سال گذشته تا كنون كه ما از جنگ و معاملات با امريكا تجربه داريم و وضعيتي را كه الان مي بينيم، امريكاييها هر چه را كه بخواهند انجام مي دهند و اينكه كرزي مقاومت مي كند و مثلا مي خواهد امضاي اين سند را به تعويق بيندازد، اين براي منافع و ملاحظات شخصي كرزي است و نه براي منافع علياي كشور.
دولت كابل اگر مي خواست مي توانست خيلي پيش از اينها براي منافع كلان كشور تصميم بگيرد. كرزي هم بعنوان يك افغان وظيفه دارد در برابر استعمارگران و اشغالگران موضع بگيرد، همانگونه كه در گذشته در تاريخ افغانستان، افغان هاي مستقل در مقابل اشغالگران موضع مي گرفتند ولي ما در مجموع اين اعتماد و باور را به دولت كابل نداريم كه در برابر اشغالگران موضع مستقل بگيرد. البته ما قبلا هم، چند روز پيش به او ياد آوردي كرده ايم كه اگر كرزي مي خواهد اشتباهات گذشته خود را جبران كند و واقعيتهاي افغانستان را درك كند چنانكه درك هم كرده، بايد تاكيد كند كه امضاي اين پيمان به نفع افغانها نيست و آن زمان است كه مشاهده مي شود نامبرده چقدر در اين قضيه جدي است. ولي با توجه به شرايط و فضاي موجود كه ما شاهد آن هستيم، نشان دهنده اين است كه كرزي به خاطر منافع و ملاحظات شخصي به امضاي اين پيمان نياز دارد. يك نفر نمي تواند با گذراندن زمان در اداره كابل تغييراتي را بوجود بياورد و ما احتمال مي دهيم كه كرزي بالاخره اين پيمان را امضا خواهد كرد.
همچنين در همين رابطه افزود : عكس العملي كه از سوي كرزي در برابر سخنان سخنگوي ما اعلام شده بود چيزي ازاين كه كرزي مي خواهد مستقل عمل كند ديده نمي شد بلكه از سخنان او بر مي آمد كه باز هم مي خواهد ابزار دست استعمارگران باشد و خطاب به ما سخناني گفت كه حاكي از موضع گذشته او بود.
ذبيح الله مجاهد، در رابطه با موضع گيري حكمتيار رهبر حزب اسلامي افغانستان مبني بر اينكه در يك بيانيه اين عمل كرزي را ستود و به كرزي اطمينان داده كه اگر اين پيمان امضا نشود و نيروهاي خارجي افغانستان را ترك كنند، او حاضر است در انتخابات شفاف رياست جمهوري شركت كند و نتيجه انتخابات را هم تاييد و تسليم خواهد كرد، اظهار داشت : اين موضع شخصي حكمتيار است و به ما ربطي ندارد و ما نمي خواهيم در اين باره چيزي بگوييم و موضع خود ما در اين باره خيلي روشن است .
وي در رابطه با ادامه حضور امريكايي ها در افغانستان گفت : تا جايي كه ما از تعاملات و ارتباط امريكا و عملكرد اين كشور تجربه داريم بايد بگويم كه امريكا براي اهداف شوم خود به افغانستان آمده و منافع شخصي اقتصادي، سياسي و نظامي در منطقه دارد و فكر نمي كنم كه براي رسيدن به اين اهداف، از افغانستان دست بردارد. بعلاوه امريكا استراتژي هاي مرموزي هم براه انداخته مبني بر ادامه حضور در افغانستان و تهديد كشورهاي اطراف افغانستان.
به همين خاطر من قبلا هم گفتم كه امريكا هر چه كه بخواهد انجام مي دهد، حتي اگر اين پيمان امضا هم نشود امريكا نيروهاي نظامي خود را از افغانستان خارج نخواهد كرد. راه درست مبارزه با امريكا اينست كه ما در عرصه نظامي، امريكا را شكست بدهيم و آنرا به عقب نشيني مجبور كنيم و تلفات شديد به امريكا وارد كنيم. راه اصلي همينست.
اين تاكتيكها و راههاي سياسي نمي تواند امريكا را وادار به ترك افغانستان كند. اين يك تجربه است و ما افغانها فقط مي توانيم با زور امريكا را از افغانستان خارج كنيم. اگر كرزي اين پيمان را امضا نكند رييس جمهور آينده آنرا امضا خواهد كرد، و اگر اصلا امضا هم نشود براي امريكا مهم نيست. امريكا بدون هيج مجوز و سندي افغانستان را اشغال كرده و مردم افغانستان را بمباران مي كنند. بنابراين امريكا يك ابر قدرت است و اهداف و حضور خود را بر ديگران تحميل مي كند و نيازي به اخذ مشروعيت نمي بيند.
ما شاهد بوديم كه امريكا براي امضاي پيمان امنيتي چقدر دولت افغانستان و فرد فرد مردم افغانستان را زير فشار و تهديد و تطميع قرار داد در حاليكه روابط سالم هميشه در سايه احترام و عزت متقابل امكان پذير است نه زور و اجبار.
كرزي هم اعتراف كرده كه برخورد امريكا برخورد يك كشور استعماري است. اين نشان مي دهد كه امريكا يك كشور يكه تاز و استعماري است و ما هم بايد با امريكا برخوردي داشته باشيم كه امريكا احساس درد كند و مجبور به ترك افغانستان شود.
امريكا مي خواهد با امضاي اين پيمان، به نوعي پاسخي براي اعتراضات جهاني و داخلي كه متوجه اين كشور به عنوان اين كه يك كشور اشغالگر است داشته باشد و بهانه بياورد كه ما اجازه و مشروعيت داريم. اگر تمام مردم افغانستان هم با امضاي اين پيمان مخالفت كنند امريكا فقط به منافع خود خواهد انديشيد. تا زمانيكه امريكا احساس درد و بيچارگي نكند، افغانستان را ترك نخواهد كرد و به منافع خود در افغانستان و منطقه خواهد پرداخت.
وي همچنين در رابطه با امضا شدن يا نشدن اين پيمان گفت : با تجربه اي كه ما از عملكرد و تركيب دولت كابل داريم و يا اينكه اينها چه قدر با امريكا كنار آمده اند بالاخره اين پيمان امضا خواهد شد. غيرت ملي و اسلامي در اداره كابل خيلي ضعيف شده است و ممكن است بعد از بدست آوردن برخي منافع شخصي، دولت كابل اين پيمان را امضا كند. چون دست اندركاران دولت كابل از اين وضعيت منافع شخصي كلان مي برند و پول وسرمايه زيادي بدست آورده اندوعلي رغم تمام جنايات خود بدون مواخذه و مجازات به كارهاي خود ادامه مي دهند. كارهايي كه اينها شروع كرده اند نمي خواهند نيمه تمام بگذارند و برايشان مهم نيست كه ملت افغانستان چه مي خواهد و يا تاريخ و غيرت ملي ما چه مي گويد. هيچ چيز براي مقامات دولت كابل مهم نيست اينها فقط به منافع شخصي خود مي انديشند و اين منافع در صورت ادامه حضور امريكا تامين مي شود،بنابراين، اين پيمان را امضا خواهند كرد.
سخنگوي طالبان در رابطه با نحوه جنگ طالبان با امريكايي ها كه بعد از سال 2014 احتمالاً در پايگاه هاي امريكايي باقي خواهند ماند گفت : ما تجربه طولاني در جنگ با امريكا داريم و در آن زمان از تاكتيكهاي خاصي استفاده خواهيم كرد كه اين تاكتيكها از رازهاي سري و جنگي محسوب مي شود ولي در مجموع مي توان گفت كه ما تجربه خوبي داريم از اينكه دشمن را چگونه مورد هدف قرار دهيم. البته اينها مي خواهند به هر عنوان و بهانه در افغانستان بمانند و هر كجا كه بمانند ما راه ضربه زدن و رساندن تلفات به انها را خواهيم يافت و نمي گذاريم آرام بخوابند و نمي گذاريم در كشورهاي همسايه به مداخله بپردازند و با خيال راحت در افغانستان بمانند. انها در افغانستان با فاجعه مواجه خواهند بود و در روستاها هم محفوظ نخواهند ماند. ما از تاكتيكهاي مختلف ضد انها استفاده خواهيم كرد.
وي از طرف رهبران طالبان در مورد حملاتشان به نيروهاي امنيتي داخلي و افزايش تلفات غيرنظاميان گفت : در داخل تشكيلات كابل هم كساني هستندكه از وضعيت جاري راضي نيستند و با ما تماس هم دارند ولي در برخي از مواضع و جبهه ها كه ما مجبور مي شويم با نيروهاي داخلي درگير شويم، جاهايي است كه نيروهاي داخلي نقش مدافع نيروهاي خارجي را ايفا مي كنند و دسترسي ما را به نيروهاي خارجي مشكل مي كنند. اين امر سبب مي شود كه نيروهاي ملي و ارتش افغانستان تلفات ببينند. اگر چه هدف اصلي ما نيروهاي خارجي است ولي اگر نيروهاي داخلي مانع دسترسي ما به نيروهاي خارجي شوند طبيعي است كه تلفات ببينيم و انها به عنوان هدف دوم ضربه مي بينند. دشمن اصلي ما نيروهاي خارجي است و نيروهاي داخلي هم بايد بدانند كه امريكاييها كشور ما را اشغال كرده اند و اشغالگر هستند و بايد در بيرون كردن اشغالگر از كشور با ما كمك كنند. البته بايد بگويم كه در داخل نيروهاي داخلي قبلا هم كساني بودند كه با ما همكاري مي كردند و بعد از اين هم خواهند كرد.
از طرف ديگر تلفات غير نظاميان هم يكي از دغدغه هاي ماست و ما ناراحت مي شويم. ما براي جلوگيري از تلفات غير نظاميان، كميته تشكيل داديم و سعي كرديم كه غير نظاميان در حملات آسيب نبينند ولي برخي از حملات مرموز است و يا اصلا دستهاي مخفي دركار است و يا هم در تبليغات به اين مساله خيلي دامن زده مي شود كه طالبان مردم عادي را هدف قرار مي دهند، در حاليكه هشتاد در صد از افراد و حملات ما متوجه اين مساله است. البته نسبت به جنگ گسترده اي كه در افغانستان وجود دارد تلفات غير نظاميان نسبتا كم است و اگر شما در تاريخ جهان و كشورها در اينگونه جنگهاي طولاني و مهم، تلفات غير نظاميان را مشاهده كنيد، خيلي زياد است و جنگ ما نسبتا كنترل شده است.
ما بعنوان وظيفه انساني خود متوجه اين مساله هستيم كه به غير نظاميان آسيب نرسانيم. اگر چه از سوي دشمن تبليغات زيادي صورت مي گيرد و مردم بايد متوجه اين مساله باشند كه دستهاي پشت پرده در افغانستان در كار است كه مي خواهند به افغانستان و مردم اين كشور ضربه بزنند و مجاهدين ( طالبان) را بدنام كنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار