افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 31 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

سال ۲۰۳۵؛ سال خاموشی شیطان بزرگ

شیطان بزرگ

 

بر اساس راپور جدیدی که توسط مرکز پژوهشی پنتاگون امریکا صورت گرفته تا سال ۲۰۳۵ میلای وضعیت اقتصادی و نظامی امریکا به شدت تضعیف شده و دیگر قدرت‌های جهانی گوی سبقت را از این کشور می‌ربایند.

به نقل از راشاتودی، یک پژوهش که اخیرا توسط پنتاگون وزارت دفاع امریکا صورت گرفته است نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۳۵ ایالت متحده امریکا خود را در وضعیتی می‌بیند که از لحاظ اقتصادی و نظامی با چین و روسیه در حال رقابت شدید قرار گرفته و یا حتی در برخی حوزه‌ها این دو کشور از امریکا پیشی گرفته‌اند و از این جهان رقابتی و بی نظم سود برده‌اند.

شاخه پژوهشی پنتاگون وابسته به مرکز اطلاعات تخصصی دفاعی طی راپوری افق جدیدی را متصور شده است و هشدار داده که در طی ۲۰ سال پیش رو امریکا و متحدینش در جهانی زنده گی خواهند کرد که شکل دهی به نظم جهانی از زمان جنگ سرد تا آن دوره اگر امکان پذیر نباشد بسیار سخت خواهد بود.

در این راپور آمده است: در نظم جهانی آینده، تنها تعداد معدودی از کشورها را می‌توان با اراده سیاسی، اقتصاد، ظرفیت و توانایی‌های نظامی تصور کرد که می‌توانند دیگران را مجبور به تغییر مصارفیشان کنند. نیروهای مشترک در رقابت و بی نظمی خواهند بود. قدرت‌های در حال ظهور شامل چین، روسیه، هند، ایران یا برازیل به دلیل نقش‌ها، دسترسی‌ها و توانایی‌هایشان در نظام کنونی جهانی مرتبا ابراز نگرانی و نارضایتی می‌کنند.

پژوهشگران پنتاگون در بخش دیگری از این راپور پیش بینی کرده‌اند: روسیه در حال مدرن سازی توان هسته‌ای بین قاره‌ایِ زمینی، هوایی و بحری خود است و از عملیات‌های بازدارنده مانند تمرینات هسته‌ای ناگهانی، پرواز بم افکن‌ها و شناسایی استراتیژیک هوایی بر فراز قلمرو ایالات متحده استفاده می‌کند.

این راپور تصدیق می‌کند روسیه و چین در میان کشورهایی هستند که از مفهوم کنونیِ غربی نظم بین‌الملل ناراضی هستند.

در این راپور روسیه، چین، هند و دیگر کشورها من‌حیث کشورهای تجدید نظر طلب در نظر گرفته شده‌اند که به دنبال ارتقای اتحادهای بین‌المللی جایگزین هستند در حالی که منابع رو به کاهش غرب نیز بر روی میزان تسلط واشنگتن در سرتاسر جهان تاثیر دارند.

علی رغم اینکه امروزه سازمان‌هایی مانند سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به نظر ناچیز می‌رسند اما می‌توانند مانند چین، روسیه، هند و دیگر کشورها به چنین گروه‌های چندملیتی بدل شوند و در نتیجه قواعد و نظم بین‌المللی را به سود خود تغییر دهند.

این پژوهش هشدار می‌دهد: فشارهای جمعیتی و مالی ادامه پیدا خواهند کرد تا ظرفیت‌ها و توانایی‌های ناتو را به چالش بکشند. در آسیا آشکار شدن کاهش تعهدات امریکا می‌تواند متحدین و شرکای کنونی آن را ترغیب نماید تا به تلاش‌های یکجانبه مدرن سازی نظامی یا جستجوی اتحادها و همکاری‌های جایگزین دیگر روی آورند.

با این وجود گرچه راپور پنتاگون تاکید می‌کند که هیچ قدرت یا ایتلافی از قدرت‌ها تاکنون ظهور نکرده‌اند که به طور جدی بتوانند نفوذ و قدرت جهانی ایالت متحده امریکا را به صراحت تحت تاثیر قرار دهند اما مدعی می‌شود: امریکا در جهانی عمل خواهد کرد که در قدرت کلی نظامی و اقتصادی خود و متحدینش نمی‌تواند به سرعت رقبای بالقوه آن فزونی باید. تعداد زیادی از کشورها می‌توانند به صورت بومی مزیت‌های نظامی تولید کنند که برابر و یا حتی بالاتر از قابلیت‌های درستیزوالی اردوی امریکا و متحدینش باشد. این در حالی است که برتری تکنالوژیک امریکا با پاسخ نامتقارن، غیر متعارف و ترکیبی دشمنان آن از بین خواهد رفت.

این راپور با ارائه دیدگاهی از جهان در سال ۲۰۳۵ در نتیجه گیری می‌گوید: مشخص نیست که امریکا بتواند در پرداختن به هنجارهای رقابتی، اختلال دائمی همراه با قابلیت‌های برنامه‌ریزی شده، رویکرد کاربردی و منابع مالی به صورت همزمان تخصص داشته باشد. روزی فراخواهد رسید که می‌توان به شکل مناسب تری مشکلات مربوط به امنیت جهانی را مدیریت نمود و همزمان از اقدامات هزینه بر برای حل آن‌ها به صورت گسترده اجتناب کرد.

مسکو مکررا اتهامات مربوط به حمایت و پشتیبانی از بلندپروازی‌های جهانی برای مقابله با قدرت امریکا را رد می‌کند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در حاشیه نشست اقتصادی بین المللی در سنت پترزبورگ گفته است: روسیه انگیزه‌ای برای ابرقدرت شدن یا حتی یک وضعیت زودگذر برای در ابرقدرت ماندن را ندارد. ما به صورت تهاجمی رفتار نخواهیم کرد. ما به صورت مداوم و پیوسته از منافعمان دفاع خواهیم کرد.

در ابتدای سال جاری روسیه نسخه جدیدی از داکترین سیاست خارجی خود را اتخاذ کرده که در بطن آن سیاست تغییر به سوی یک جهان چندقطبی و چندمرکزی قابل مشاهده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار