افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

زیرکی امریکا در روابط با عرب ها آشکار شد!

ترمپ و بن سلمان

ترمپ می داند چطور با زور، تهدید و ترساندن و نیز ایجاد دسته بندی و تنش بین عرب ها، منافع خودش را تامین کند!

به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه در تحلیل معامله تسلیحاتی امریکا و قطر نوشت: اتهامات امریکا علیه قطر محو شده و جای خود را به تقویت روابط راهبردی و امنیتی داده است و این نشان می دهد امریکا مانند بازیگر ماهر شطرنج به خوبی مهره ها را طبق خواست خود به حرکت در می آورد.

خبر معامله تسلیحاتی و احتمال گشایش بحران عربی با قطر

عطوان در توضیح این مطلب نوشت: پس از اعلام خبر امضای معامله فروش 36 فروند طیارات اف. 15 امریکا به قطر که در مقر وزارت دفاع (پنتاگون) صورت گرفت می توان انتظار داشت، بحران عربستان و متحدانش با قطر رو به گشایش است و احتمال رویارویی نظامی کاهش می یابد اما برطرف شدن تحریم و باز شدن حریم هوایی هنوز به زمان نیاز دارد.

بازی ترمپ نخست با عربستان و سپس قطر

ترمپ، محرک اصلی شعله ور شدن بحران عربی بود و از ایتلاف عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر من‌حیث برگه فشار بر قطر و ترساندن آن استفاده کرد و او را به تسلیم شدن در برابر خواسته های امریکا مبنی بر پرداخت غرامت در قالب معاملات تسلیحاتی وسرمایه گذاری در امور زیر ساختی امریکا سوق داد؛ درست شبیه همان کاری که با برادر بزرگش یعنی عربستان انجام داد.

نمی دانیم آیا این ایتلاف چهار گانه شامل عربستان، امارات، بحرین و مصر از نیت های امریکا خبر داشتند یا اینکه برای این منظور به کار گرفته شدند؟

قوت گرفتن مجدد میانجی گری ها

به هر حال به محض امضای این معامله تسلیحاتی که قسط اول آن بالغ بر 12 ملیارد دالر است، حرف و حدیث در مورد گشایش در بحران عربی آغاز شد و بار دیگر میانجی گری ها قوت گرفت تا جایی که تعداد میانجی ها از تبعیت های مختلف افزایش یافت و قطر در آستانه رهایی نهایی از دام قرار گرفت.

سرخوشی ترمپ از معاملات ملیاردها دالری

این بار رمز این گشایش همان ملیاردها دالری است که ترمپ از آن سرخوش است و می داند چطور با زور، تهدید و ترساندن و نیز ایجاد دسته بندی و تنش بین عرب ها خاصتاً کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس آن را به دست بیاورد و البته این واقعیت را پنهان نکرد زیرا به مردم کشورش نوید داد از سفر ریاض با پول و کار بازگشته است.

حفظ خط تولید شرکت بوئینگ

ارزش واقعی این معامله تسلیحاتی 21.1 ملیارد دالر بوده و شامل 72 فروند طیاره تولید شرکت بوئینگ است.

این معامله برای حفظ خط تولید این نوع طیارات و ایجاد 60 هزار فرصت کار در 42 ایالت امریکا بسیار مهم است به این معنی که بدون آن تولید متوقف خواهد شد، پس ممنون از عرب ها.

محو شدن اتهامات ترمپ علیه قطر

نکته قابل توجه اینکه نوشته های چند روز پیش ترمپ در صفحات اجتماعی مبنی بر اینکه قطر پیشینه طولانی در حمایت از تروریزم در بالاترین سطح دارد و باید مجازات شود و یا اینکه انزوای قطر آغازی برای پایان تروریزم است، به کلی محو شده و اکنون قدردانی از قطر من‌حیث متحد قدرتمند امریکا جای آن را گرفته است و ترمپ تاکید دارد، معامله فروش طیاره به قطر گام بزرگی در مسیر تقویت همکاری راهبردی و امنیتی بین دو کشور است.

این یعنی بازی شطرنجی که امریکا مهره های های آن را به خوبی و در زمان و مسیر مورد نظر خود جابجا می کند.

چند ساعت پس از امضای این معامله تسلیحاتی، دستور حرکت دو ناو جنگی امریکایی به سمت بندر حمد واقع در جنوب قطر صادر شد که این نشان می دهد امریکا قطر را رها نخواهد کرد.

این تحولات نمایشنامه ای است که در ارگ سفید آماده شد و در جریان نشست اخیر ترمپ در ریاض نقش بازیگران آن نیز توزیع شد؛ این نمایشنامه چند فصل دارد که هنوز اول آن است و قربانیان آن عرب ها هستند.

به هر حال کسب ملیاردها دالر و ایجاد فرصت های شغلی را باید به ترمپ و ملت امریکا تبریک گفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار