افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

زنده باد آمريكا يا مرگ بر آمريكا؟!

اگر بمب اتم در دوران ديكتاتوري ضياء الحق در پاكستان ساخته شد، ‌آمريكا هيچ مشكلي احساس نمي كند، اما اگر همان بمب اتم در دوران يك دولت دموكراتيك ساخته مي شد،‌ پاكستان مورد تحريم قرار مي گرفت. در صورتي كه آمريكا از ژنرال هاي ارتش حمايت و پشتيباني نمي كرد، هرگز يك دولت نظامي در پاكستان شكل نمي گرفت.

به نقل از “ديلي تايمز”، به دنبال سفر نواز شريف به واشنگتن، اخيراً “حميد مير”، يكي از مجريان مطرح تلويزيون پاكستان برنامه اي با نام “زنده باد امريكا يا مرگ بر امريكا” را به تصوير كشانده است كه در آن افراد سياسي مطرح و باتجربه، دعوت بودند. از جمله :
1. سفير سابق پاكستان درآمريكا خانم “شري رحمان”،‌
2. “عارف علوي”  معاون رهبر حزب تحريك انصاف پاكستان(PTI)،‌
3. “شاهي سيد” از حزب ملي عوامي(ANP)،
4. “حيدر عباس رضوي” از جنبش متحده قومي(MQM)،‌
5. “عبدالغفور حيدري” از جمعيت علماي اسلام (JUI)،‌
6. سرتيپ نيروي هوايي بازنشسته “شهزاد چودري”،
7. ديپلمات سابق “آقا ظفر هلالي”.
براي شروع برخي ديدگاه ها كه به نقل از مهمانان در اين مناظره مطرح شده است مي پردازيم :
• پاكستان در حال رنج كشيدن از ايجاد دوستي با آمريكا است….
• رابطه پاكستان با آمريكا شبيه برده و ارباب است….
• ايالات متحده نقش مهمي را در ترويج ديكتاتوري در پاكستان ايفا كرده است
• بيشترين ترويج افراط گرايي مذهبي در پاكستان، با ايجاد گروه ها و انواع سازمان ها تاسيس شده است
• رئيس جمهور آمريكا، نواز شريف را احضار كرده است تا به او دستور عمليات نظامي را بدهد و با هم در اين مورد به توافق برسند
• تا زماني كه ايالات متحده به دنبال اهداف با ارزش در پاكستان مي باشد،‌ حملات هواپيماهاي بدون سرنشين هرگز متوقف نخواهد شد
• نواز شريف در طول اقامت خود در آمريكا بايد به طور آشكار، ‌شفاف و با صراحت كامل عليه حملات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا اعتراض كند و بر آن به شدت تاكيد كند
• آمريكا بايد بدون هيچ پيش شرطي حملات خود را به مناطق قبايلي متوقف كند
• اقتصاد پاكستان بدون كمك هاي مالي ايالات متحده مي تواند فعال باشد و مسير توسعه را در پي گيرد
اينها برخي از ديدگاه هاي اعلام شده توسط رهبران و تحليلگران متعلق به احزاب سياسي مختلف در پاكستان است كه در پاسخ به سوالات “حامد مير” در يك برنامه تلويزيوني سياسي با عنوان “زنده باد آمريكا يا مرگ بر آمريكا” در جريان سفر نواز شريف به آمريكا عنوان شده است.
“حامد مير” در اين برنامه گفت: ماهيت رابطه پاكستان با آمريكا بسيار جالب است. ما از آمريكا كمك مالي دريافت مي كنيم و سپس آمريكا را مورد نكوهش قرار مي دهيم. ما عنصر توطئه آمريكايي را در پشت بسياري از مشكلات كشورمان پيدا مي كنيم. ايالات متحده در سال 1947 به دنبال تقسيم هند بود و نه طرفدار هند متحد. اما در ادامه پس از جدايي هند و پاكستان از يكديگر،‌ پاكستان به دامان آمريكا سقوط كرد. پس از آن هر ديكتاتوري كه در پاكستان به قدرت رسيد،‌ در راستاي اهداف آمريكا قدم برداشت و پايگاه هاي نظامي را در اختيار آمريكايي ها قرار داد. با اين وجود، پس از گذشت مدت هاي طولاني، با حمله آمريكا به پاكستان و انجام يك عمليات نظامي سريع با هدف دستگير كردن اسامه بن لادن و بدون اجازه پاكستان، ‌روابط دو كشور در سال هاي اخير رو به سردي گرائيد.
“حامد مير” در سوالي از كارشناسان سياسي پرسيد كه آيا پاكستان بايد به دوستي با آمريكا اهميت دهد و يا رابطه خود را در سطح پايين نگه دارد و از آمريكا فاصله بگيرد؟
“شري رحمان” سفير سابق پاكستان در ايالات متحده در پاسخ به اين سوال گفت: سياست خارجي ما در طول 5-6 سال گذشته مبتني بر بهبود، همبستگي و ناسيونالسم پاكستاني بوده است. پاكستان از طريق دوستي با آمريكا بهره‏مندي و منفعت كسب كرده است. پاكستان هميشه به دنبال دوستي با ايالات متحده بوده است و دولت واشنگتن نيز هرگز اين موضوع را تحميل نكرده است. در حالي كه هر كسي به دنبال دوست و برقراري ارتباط است،‌ اما به نظر مي رسد كه در تلويزيون موضع ضد آمريكايي گرفته مي شود.
“مشاهدالله خان” رهبر ارشد حزب مسلم ليگ نواز نيز اعتراف كرد كه بدون شك آمريكايي ها به ما كمك كرده اند، اما پاكستان هزينه بالاي آن را پرداخت كرده و در واقع پاكستان به دليل رابطه با ايالات متحده، بازنده بوده است. وي گفت: در صورتي كه پاكستان در سياست خارجي مستقل و بي طرف عمل مي كرد،‌ شكل و وضعيت كشور در حال حاضر، متقاوت از اين وضع بود. همچنين آمريكايي ها به دليل رابطه با پاكستان از لحاظ اقتصادي تا حد زيادي منفعت برده اند.
“حيدر عباس رضوي” از جنبش متحده قومي نيز گفت: به نظر من تعداد بسيار محدودي از مردم، از رابطه با آمريكا بهره مند شده اند، در حالي كه براي اكثريت مردم چنين چيزي اتفاق نيافتاده است. به دليل تهي و بي هدف بودن سياست خارجي ما، در جلب نظر ديدگاه ها شكست خورده‏ايم.
“عارف علوي” از رهبران ارشد تحريك انصاف نيز گفت كه رابط پاكستان و آمريكا جعلي بوده است و مطابق با نيازهاي پاكستان برخورد نشده است. در روابط با آمريكا فقط حرص و طمع نسبت به پول باقي مانده است. ما موفق به محافظت از منافع خود نشده ايم، در حالي كه آمريكايي ها توانسته‏اند منافع خود را از طريق پاكستان تامين كرده و به خدمت خود در آورند. در سياست هاي آمريكا، نيت هاي سوء و بدي وجود دارد و ما نيز در تصورات غلطي گرفتار شده ايم.
“شاهي سيد” از حزب ملي نيز اظهار كرد كه رياكاري در راس امور روابط آمريكا و پاكستان بوده است. از آنجا كه كمك هاي آمريكا رياكارانه بوده است، فقط برخي اندك از مردم منفعت برده اند و پاكستان و اكثريت جامعه اش هيچ بهره مندي نداشته اند. به دليل دوستي با آمريكا، متحمل تلفات انساني زيادي شديم. دوستانمان تبديل به دشمنان شدند و مرزهاي ما نا امن شد. به جز پول و رشوه،‌ هيچ چيزي از دوستي با آمريكا نصيب پاكستان نشد.
“عبدالغفور حيدري” از جمعيت علماي اسلام گفت: روابط ايالات متحده با پاكستان شبيه ارباب و برده است. فداكاري هاي پاكستان و قرباني شدن مردم، هميشه به نفع دولت آمريكا تمام شده است. پاكستان بازنده بزرگي در برابر آمريكا بوده و مابايد در سياست ها بازنگري كنيم. سياست پاكستان بايد در راستاي منافع ملي باشد و در آن صورت نتيجه بخش خواهد بود.
“فريد پراچه” نيز گفت: هيچ رابطه اي بين آمريكا و پاكستان وجود ندارد به جز رابطه ارباب و برده. ما هيچ چيزي از آمريكا نمي خواهيم.
ديپلمات سابق “ظفر هلالي” در اين نشست بيان داشت: هيچ تماس مردم به مردمي ميان پاكستان و ايالات متحده وجود ندارد و اما در سطح سازماني و به خصوص ارتش، دوستي وجود دارد. ارتش پاكستان سود و منفعت زيادي از آمريكا دريافت كرده است. نمي توان پيروزي در جنگ 1965 را در غياب تسليحات آمريكايي تصور كرد. البته پاكستان در دوستي و فرصت هاي ارائه شده به آمريكا به منظور جلب منافع، شكست خورده است.
“شهزاد چودري” گفت: پاكستان تا به حال و در طول روابط خود با آمريكا،‌ منفعت كسب كرده است. هر آنچه كه باعث شده تا پاكستان در اين روابط تحت فشار قرار گيرد، به خاطر سياست و خط مشي هاي شخصي بوده است.
“حامد مير” در سوالي ديگر از كارشناسان سياسي پرسيد كه آيا ايالات متحده در پشت ترويج ديكتاتوري در پاكستان بوده است يا خير؟ همه شركت كنندگان به جز حيدر عباس رضوي از جنبش متحده قومي، اين عقيده را تأييد كردند.
“شري رحمان” گفت: هر ديكتاتوري در پاكستان با خوش آمد گويي و فرش قرمز آمريكا روبرو و حمايت شد.
“مشاهدالله خان” در اين رابطه افزود: اگر بمب اتم در دوران ديكتاتوري ضياء الحق در پاكستان ساخته شد، ‌آمريكا هيچ مشكلي احساس نمي كند، اما اگر همان بمب اتم در دوران يك دولت دموكراتيك ساخته مي شد،‌ پاكستان مورد تحريم قرار مي گرفت. در صورتي كه آمريكا از ژنرال هاي ارتش حمايت و پشتيباني نمي كرد، هرگز يك دولت نظامي در پاكستان شكل نمي گرفت.
“عارف علوي” در اين خصوص گفت: آمريكا در حال نقش بازي كردن و بازي دو گانه در حمايت از دموكراسي و ديكتاتوري در سراسر جهان است. وي افزود: ديكتاتوري در پاكستان به علت حمايت هاي آمريكا در پاكستان بوجود آمد و رشد كرد.
“عبدالغفور حيدري” گفت: آمريكا همواره از ديكتاتوري هايي كه در تمام كشورهاي مسلمان به ويژه در پاكستان بوجود آمده است،‌ حمايت مي كند.
“فريد پراچه” گفت: ايالات متحده همواره از ديكتاتوري ها و نظام هاي پادشاهي در سراسر جهان حمايت مي كند و به دموكراسي آسيب وارد مي كند. همان طوري كه در طول ساليان اخير در زمان هايي كه ديكتاتوري بر پاكستان مسلط شده بود، پاكستان با مشكلات زيادي روبرو شد و همچنان با اثرات آن دسته و پنجه نرم مي كند.
“حامد مير” در سوال سوم خود از مهمانان برنامه تلويزيوني پرسيد كه چرا پاكستان با ترويج و توسعه افراط گرايي مذهبي روبروست؟ تمام شركت كنندگان به جز “فريد پراچه” معتقدند كه سازمان ها و عوامل مختلف داخلي و خارجي در اين موضوع دخيل مي باشند. “فريد پراچه” از گروه جماعت اسلامي نيز افزود: آمريكا عامل اصلي اين شر و ترويج آن در پاكستان است.
كارشناسان سياسي در اين برنامه در پاسخ به سوال چهارم حامد مير” در مورد توقف بي قيد و شرط حملات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا به پاكستان، ديدگاه هاي سياسي خود را اعلام كردند.
“شري رحمان” پاسخ داد كه حملات هواپيماهاي ايالات متحده متوقف نمي شود و همچنان تا پيدا كردن اهداف با ارزش و يا متوسط در پاكستان ادامه پيدا مي كند. آمريكا فعلاً ‌علاقه اي براي پايان دادن به اين حملات ندارد.
“مشاهد الله خان” در اين باره افزود: نواز شريف به شدت بر توقف حملات هواپيماهاي بدون سرنشين تاكيد دارد و به دنبال تحت فشار قراردادن مقامات آمريكايي در اين موضوع است. با اين حال زمان توقف اين حملات مشخص نيست.
“ظفر هلالي” گفت: حملات هواپيماهاي بدون سرنشين از ديدگاه مقامات آمريكايي از موثرترين سلاح ها و مورد علاقه آنهاست. آمريكا تا زماني كه ما تكنولوژي هواپيماهاي بدون سرنشين را بدست نياوريم،‌ اين حملات را متوقف نخواهد كرد.
“عارف علوي” در اين باره افزود: جامعه جهاني در حال اعمال فشار به ايالات متحده براي متوقف كردن بي قيد و شرط حملات هواپيماهاي بدون سرنشين است. ملاله يوسفزئي نيز در ديدار با اوباما اين موضوع را مطرح كرد. وي تاكيد كرد كه پاكستان بايد در شوراي امنيت سازمان ملل متحد، به جديت اين موضوع را پيگيري كند.
“شاهي سيد” و “حيدر عباس رضوي” بر اين عقيده بودند كه حملات هواپيماهاي بدون سرنشين متوقف نخواهد شد.
“عبدالغفور حيدري” نيز گفت: نواز شريف در طول سفر خود به ايالات متحده بر توقف فوري حملات هواپيماهاي بدون سرنشين به پاكستان تاكيد كرد و انتظار مي رود كه اين حملات بدون هيچ قيد و شرطي پايان يابد.
“فريد پراچه” گفت: حملات هواپيماهاي بدون سرنشين،‌ نقض قوانين بين المللي است و در صورتي كه نخست وزير بخواهد از مقامات آمريكايي براي توقف اين حملات خواهش و التماس كند،‌ نتايج مطلوبي نخواهد داشت. وي اظهار داشت كه نواز شريف به دعوت دولت آمريكا به واشنگتن سفر كرده است و مقامات آمريكايي به او وظيفه مي دهند عمليات نظامي را شروع كرده و نواز به تقاضاي آمريكا تسليم مي شود.
“شهزاد چودري” گفت كه نخست وزير بايد در طول سفر به آمريكا و ملاقات با مقامات ارشد،‌ زمان را از دست ندهد و در مورد مسائل مهم با اوباما گفت و گو كند. وي اشاره كرد كه بحث در مورد حملات هواپيماهاي بدون سرنشين فقط اتلاف زمان است و به جاي آن بايد در مورد مسائل مهمتري همچون مشكلات افغانستان و بحران انرژي گفتگو و بحث شود.
كارشناسان سياسي در پاسخ به آخرين سوال حامد مير در مورد وابستگي اقتصاد پاكستان به كمك هاي ايالات متحده به اتفاق آراء اعلام موافقت كردند كه اقتصاد پاكستان مي تواند به خوبي و بدون كمك هاي ايالات متحده به حركت افتاده و توسعه يابد.
“شري رحمان” گفت كه اقتصاد پاكستان مي تواند بدون كمك و از طريق برنامه ريزي بلند مدت توسعه يابد. “مشاهدالله” خان اشاره كرد كه ملت پاكستان حاضر به كمي بيشتر رنج بردن هستند تا براي زنده ماندن و بدون كمك هاي مالي آمريكا، با اراده قوي خود زندگي كنند.
“عارف علوي” گفت: اگر دولت ماليات ها را از طبقه ثروتمند جامعه دريافت كند،‌ اقتصاد پاكستان مي تواند بر روي پاهاي خود بايستد. حيدر عباس رضوي نيز افزود: اگر ما اصل حكومت داري صحيح را به درستي در كشور پياده كنيم،‌ مي توانيم در مسير توسعه قرار گيريم.
“عبدالغفور حيدري” در اين باره افزود: اگر دولت هزينه هاي غير ضروري را كاهش دهد و خصوصي سازي و تخصص گرايي به درستي عمل شود،‌ اقتصاد پاكستان ظرفيت رشد و ترقي را دارد.
“فريد پراچه” گفت: لحظه اي كه ما به كمك هاي آمريكا بگوييم خداحافظ، ‌اقتصاد پاكستان شكوفا شده است. پراچه از همه پاكستاني ها خواست تا پول خود را در كشورشان سرمايه گذاري كنند و اظهار داشت با پياده سازي نظام اسلامي و تعهد مقامات كشور، ‌اقتصاد مي تواند تقويت شود.
“شهزاد چودري” نيز در پايان افزود: در صورتي كه اقتصاد پاكستان بازسازي، مورد حمايت داخلي، رهبري جسورانه، برنامه ريزي بلند مدت اقتصادي و حمايت از توسعه و اشتغال قرارگيرد،‌ اقتصاد مي تواند بدون كمك هاي خارجي شكوفا شود.
“خورشيد شاه” رهبر اپوزيسيون مجلس ملي پاكستان در گفتگو با خبرنگاران ابراز داشت: نواز شريف قبل از سفر به آمريكا با اپوزيسيون مشاوره‌اي نكرد، در حاليكه بايستي در روابط با آمريكا احتياط كرد. به گفته “خورشيد شاه” همه مردم بايد از نتايج كميسيون ابيت‌آباد مطلع شوند تا همه از رفتار نادرست آمريكا با پاكستان آگاهي پيدا كنند. رهبر اپوزيسيون در مجلس ملي عنوان كرد كه پاكستان بايد مواضع صريح خود را در برابر آمريكا مشخص نمايد و از خواسته‌هاي مشروع خود عقب‌نشيني نكند.
“سيد منور حسن” رهبر گروه مذهبي جماعت اسلامي در مصاحبه با خبرنگاران گفت: كمك هاي ايالات متحده يك دام بزرگ براي پاكستان است. وي افزود: تصميم كمك هاي مالي آمريكا به پاكستان در اين برهه از زمان بدون انگيزه نمي باشد و در واقع يك تله برده داري آمريكايي و اثبات حكم مرگ براي اقتصاد كشور است. “منور حسن” گفت: اگر فساد در پاكستان پايان يابد،‌ پاكستاني ها مي توانند در يك كشور مرفه زندگي كنند. منور حسن با ابراز تاسف از اينكه حاكمان پاكستاني كاسه التماس را به دست گرفته اند و اعتبار و احترام خود را در جامعه جهاني از دست داده اند ‌گفت: وام هاي خارجي و كمك هاي آمريكا، رسوايي و توهين به كشور و ملت است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار