افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

رويارويي كرزي و اوباما در حاشيه بزرگداشت نلسون ماندلا

حامد كرزي و باراك اوباما رئيسان جمهور افغانستان و امريكا كه براي شركت در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا، رهبر فقيد جنبش آپارتايد و نخستين رئيس جمهور سياه پوست افريقاي جنوبي به اين كشور سفر كرده بودند، فقط با يكديگر مصافحه كردند و هيچ مذاكره اي درخصوص پيمان امنيتي ميان كابل-واشنگتن صورت نگرفت.

بين روديس، معاون مشاور امنيت ملي امريكا در اين باره به خبرنگاران گفت: اگرچه هيچ مذاكره اي بين دو رييس جمهور صورت نگرفته ولي هيچ تغييري نيز در موضع امريكا بوجود نيامده است و واشنگتن همچنان خواستار امضاي هرچه سريعتر پيمان امنيتي با افغانستان است و بايد امضا شود. ايمل فيضي، سخنگوي كرزي نيز در افريقاي جنوبي به خبرنگاران گفت: تعدادي از كشورها خواستار ملاقات كرزي و اوباما در حاشيه مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا بودند ولي اين ملاقات صورت نگرفت.
ازسوي ديگر جيمز دوبينز، نماينده ويژه امريكا در امور افغانستان و پاكستان ديروز طي سخناني در كميته مجلس سنا امريكا در واشنگتن با اطمينان گفت كه كرزي، رئيس جمهورافغانستان چه بخواهد و چه نخواهد پيمان امنيتي ميان امريكا و افغانستان امضا خواهد شد. دوبينز با اشاره به سفر روز جمعه حامد كرزي به هند اظهار اميدواري كرد كه دهلي نو مي تواندكرزي را براي امضاي پيمان امنيتي قانع كند. نماينده ويژه امريكا در امور افغانستان و پاكستان همچنين افزود:نواز شريف، نخست وزير پاكستان نيز از كرزي خواستار امضاي پيمان امنيتي با امريكا شده بود.چين وروسيه نيز از اين پيمان حمايت كردند.
حبيب ا… رفيع، رييس دائره المعارف در آكادمي علوم افغانستان و يكي از نويسندگان معروف افغانستان در اين رابطه اعتقاد دارد : امريكا يك كشور متكبر و در عين حال استعماري است، اگر با نرمش و به سهولت نتواند كاري را پيش ببرد در آنصورت وارد مرحله زور و ترفندهاي ديگر مي شود. پس با توجه به خلق و خوي امريكا در افغانستان، واشنگتن نخست سعي كرد با بهانه هاي مختلف مبني بر اينكه اين پيمان از نظر امنيتي، نظامي و اقتصادي به نفع افغانستان است، در كمال آرامش اين پيمان را با كرزي امضا كند ولي وقتيكه كرزي عليرغم توافق لويه جرگه مشورتي كه بيشتر جنبه تشريفاتي داشت ضمن خودداري از امضاي آن، اولا امضاي آن را به ضمانت امريكا براي آغاز عملي پروسه صلح و پايان جنگ و همچنين عدم ورود نيروهاي امريكايي به خانه هاي افغان ها منوط كرد. ثانيا گفت كه اين پيمان بايد بعد از برگزاري انتخابات رياست جمهوري كه اوايل سال 1393 هجري شمسي برگزار مي شود توسط رئيس جمهور جديد امضا شود كه اين امتناع كرزي، مقامات امريكايي را به عكس العمل و تهديد واداشت و پرواضح گفتند كه كمكهاي مالي را به افغانستان قطع و نيروهاي خارجي، افغانستان را ترك خواهند كرد.
البته تهديد خروج كامل نيروهاي خارجي بيشتر جنبه تاكتيكي داشته تا كرزي را بترسانند ولي از آنجا كه كرزي همچنان بر موضع خود پافشاري مي كند، مقامات امريكايي شروع به ترفندهاي جديدي كردند مبني بر اينكه اگر كرزي اين پيمان را امضا نكند شخص ديگري از مقامات آن را امضا خواهد كرد ولي كرزي در اينجا هم گفت كه به هيچ كس از دولتمردان حق و اجازه امضاي پيمان امنيتي را نمي دهد.
بگفته حبيب ا… رفيع اكنون امريكا ممكن است از ترفندهاي ديگري نيز استفاده كند كه كرزي را مجبور به استعفا و يا حذف فيزيكي كند و زمينه را براي امضاي پيمان فراهم كند.
حبيب ا… رفيع افزود: البته با توجه به همكاري 12 ساله كرزي، هيچ بعيد نيست دوباره با امريكا معامله كند و ضمانتهاي شفاهي از امريكا براي ايجاد صلح و پايان دادن به جنگ بگيرد ولي در پيمان قيد نشده باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار