افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 آوریل , 2013 لینک کوتاه خبر :

رويارويي كرزي و آمريكا در آخر خط

طي يازده سال گذشته، نظاميان امريكايي جنايات متعددي را در سراسر افغانستان از شمال گرفته تا جنوب و از شرق گرفته تا غرب همه روزه انجام مي دهند و هفته وار شاهد سلسلهء حملات، عملياتها و بمباردمانها در گوشه و كنار كشور هستيم.

خبرها ، راپورها و آواز مظلوميت اين ملت آنسوي دنيا را در نوريده و ملتها و مردم را در اقصا نقاط جهان از جنايات و وحشت اشغالگران خارجي با خبر ساخته است. اما اكنون و پس از يك دهه تحمل همهء اين مصائب ، ملت ما غمخوار و ياوري پيدا كرده است و گويا اين همدم و شريك غم ملت اكنون از وحشت و مظالم اشغالگران آگاهي يافته و مي خواهد مردم و ملت را از اين سيه روزي نجات دهد.
شكل و شيوهء جديدي كه رئيس تحميلي ارگ رياست جمهوري براي افغانها پيشكش مي نمايد ، واقعا مباحث زيادي را بين اقشار مختلف جامعه به ميان اورده است . شكل و شيوهء انتقاد ، اعتراض و پرده دري كرزي در اين سطح و زمان از نيروهاي اشغالگر، ميان كابل و واشنگتن سابقه اي نداشته است. اگر چه ما از روز اول تجاوز تاكنون شاهد و شنوندهء خبرهاي همه روزه از جنايات ، كشتار و قصاوت نظاميان خارجي در كشور هستيم اما بنا بر اصول تجاوز و اشغال هيچ منبع و ارگاني اجازهء نشر و پخش آزاد ، مستقيم و بي طرفانه را ندارد.
جنايات سربازان امريكايي با تشكيل جوخه هاي مرگ، براي تفريح، افراد بي گناه و حتي كودكان ،خلاصه نمي شود بلكه سلسلهء اين جنايات و مظالم در نوع خود كم نظير است. اگر ما بخواهيم نگاه هر چند مختصري به حوادث اينچنيني داشته باشيم نيز در اين نگارش مختصر جايي براي ان يافت نمي شود. در مثال مشت نمونهء خروار ، اقدام جنون آميز نظامي امريكايي ۱۷ نفر را كه ۱۱ تن آنها زن و كودك بودند در ولسوالي پنجوايي به كام مرگ كشانيد، كافي و مشعل عملكرد رعايت حقوق بشر و احترام به ارزشهاي انساني اشغالگران است. در اين فاجعه نظامي امريكايي كه به قصاب قندهار شهرت يافت، ۱۷ تن را به طور فجيعي به شهادت رساند. چند سال قبل از آن، نيز امريكايي ها حتي در پايتخت كابل و نزديك ارگ كرزي در سراي شمالي كابل، مستقيماَ مردم را به رگبار بسته بودند ولي صداي اين گلوله باري به گوش كرزي نرسيده بود.
جنايات مشابهي ديگر نيز فراوان اتفاق افتاده كه نهايتاً با ايجاد كميسيوني از جانب حكومت مزدور و مطالبه توضيح، پايان يافته است اما اين بار رئيس ارگ در واكنش به قتل، آزار و اذيت و زنداني ساختن مردم ملكي ، توسط نيروهاي خاص ايالات متحده در ميدان وردك، تصميم كاملاً متقاوتي اتخاذ كرد و به وزارت دفاع فرمان داد كه ظرف دو هفته آنها را از اين ولايت اخراج كنند. اين در حاليست كه فرماندهي ناتو مستقر در افغانستان در بيانيه اي اتهامات وارد شده از سوي كرزي مبني بر آزار و قتل غيرنظاميان افغان از سوي نيروهاي نظامي خاص امريكايي را رد و اعلام كرد مداركي مبني بر اثبات اين اتهامات وجود ندارد.اما امريكايي ها در پايان مهلت ياد شده نه تنها تمكين نكردند بلكه نخست گفتند بررسي مي كنيم. در اين حال جان كري وزير امور خارجه آمريكا تاكيد كرد كه درمورد شكايات مطرح شده درخصوص نيروهاي ويژه آمريكايي در افغانستان تحقيق خواهد شد. “جان كري” در يك كنفرانس خبري در لندن گفت:درمورد افغانستان و ولايت “وردك”، من نگرانيهاي مطرح شده را درك مي كنم و به هرگونه شكايت در اين زمينه رسيدگي خواهد شد. پس از آن خواستار ارائه مدرك شدند و تصريح كردند كه بدون ارائه شواهد، آن ولايت را ترك نخواهند كرد. افزون بر اين، در تازه ترين اقدام، نيروهاي امريكايي يك دانشجو را از داخل دانشگاه قندهار اختطاف كردند كه كرزي در ديدار چاگ هيگل آنرا نقض حاكميت ملي افغانستان عنوان كرد.
با اين حال مدير موسسه «ناتو را متوقف كنيد» جنايات نيروهاي اين سازمان در افغانستان را تقبيح كرد.ريك روزوف ، خبرنگار امريكايي و مدير موسسه «ناتو را متوقف كنيد»در مصاحبه با پرس تي وي گفت: نيروهاي سازمان آتلانتيك شمالي (ناتو) از زمان اشغال افغانستان از سوي اين سازمان در سال ۲۰۰۱ ميلادي جنايات بيشماري را عليه مردم اين كشور مرتكب شده اند.
مدير موسسه «ناتو را متوقف كنيد» تاكيد كرد: با توجه به اينكه از زمان حضور ناتو در افغانستان شرايط امنيتي اين كشور وخيم تر از قبل شده و تعدا د بيشماري از غيرنظاميان در حملات نظاميان ناتو كشته شده اند، خروج فوري نيروهاي اين سازمان از افغانستان بهترين هديه اي است كه مي تواند نصيب مردم اين كشور شود. همچنين يك استاد دانشگاه نيويارك تاكيد كرد، مردم افغانستان از حضور نيروهاي آمريكايي در كشورشان خسته شده اند.” پاتريشيا دگنارو”، استاد دانشگاه نيويارك، به شبكه راشا تودي درباره تحولات افغانستان گفت: بيشتر افغانها از اينكه نظاميان آمريكايي در محل زندگيشان باشند خسته شده اند و نمي خواهند آمريكائيها دائما” با يورش به خانه هايشان آرامش را از آنها بگيرند.اين استاد دانشگاه آمريكا افزود: حامد كرزي، رئيس جمهوري افغانستان نيز ناگزير است به حرف مردم گوش كند.
به هرروي اين سر آغازي شد تا ارگ نشين كابل متعاقب فرمان دوهفته پيش خود و افزون بر انتقادات شديد اللحن از كشتار غير نظاميان توسط امريكايي ها، افشاگري هم كند و در مقابل، مقامات امريكايي به زور گويي و اظهارات خلاف شئونات معمول روي بياورند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار