افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 31 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

روسیه در پی نفوذ بیشتر در افغانستان

روسیه با افزایش فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی خود تصویر دولت مسکو را بهبود بخشیده و نفوذ خود را در افغانستان افزایش می دهد.

به نقل از نیوزویک ، زمانی که شوروی در سال 1989 اردوی خود را از افغانستان خارج کرد، شکست آن‌ها کامل و غیرقابل جبران به نظر می‌رسید و اکثر افغان‌ها نیز تلاش‌های شوروی سابق برای تحمیل حکومت کمونیستی را نپذیرفتند.

یکی از افسران افغان کمونیست که در کنار روس‌ها می‌جنگید گفت که شوروی به این دلیل شکست خورد که نتوانست بر تصویر ایجاد شده خود نزد مردم افغانستان من‌حیث کافران منکر خدا غلبه کند.

اما امروز روسیه در تلاش است که با استفاده از نارضایتی‌های مردم افغانستان و نتایج ناامید‌کننده پس از مداخله نظامی امریکا و ناتو در کشور، چهره خود را بهبود ببخشد.

روس‌ها با افزایش فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی خود در تلاش هستند تا چهره خود را بهبود بخشند و با توجه به فساد گسترده‌ و موانع پیشرفت در افغانستان، نفوذ خود را بار دیگر در کشورمان تثبیت کنند.

جدا از دستاوردهایی که سال‌های اخیر در برخی بخش‌ها صورت گرفته است، بسیاری از مردم که از بهبود بحران امنیتی و اقتصادی ناامید شده‌اند، افغانستان را به مقصد دیگر کشورها ترک می‌کنند.

از سوی دیگر، باوجود تلاش‌ نیروهای امنیتی، حملات تروریستی همچنان در حال افزایش است و بنظر می‌رسد که حکومت قادر به ایجاد امنیت در سراسر کشور نیست.

بر اساس مرکز مطالعات معاصر افغانستان در مسکو، روسیه در تلاش است تا با ایجاد روابط نزدیک با حکومت افغانستان وقایع کشور را شکل داده و درباره مسایل افغانستان تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر نیز روسیه در سال 2016 کارمندان سفارت خود را در کابل افزایش داد و قرارداد امنیتی را نیز با افغانستان به امضا رساند. مسکو همچنین در سال گذشته عیسوی 10 هزار قبضه کلاشنیکوف به کشورمان تحویل داد.

در حوزه اقتصادی نیز، ضمیر کابلوف نماینده خاص ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه در دیدار ماه فِبریوری خود با اشرف غنی وعده داد تا از بخش مسکن کشور حمایت خواهد کرد.

سفارت روسیه همچنین 20 ملیون دالر برای بازسازی مرکز دوستی شوروی هزینه کرد؛ برای بهبود روابط با مردم افغانستان نیز سفارت این کشور این مرکز را با عنوان مرکز کولتوری روسیه بازگشایی کردند.

و این تنها یکی از 150 پروژه‌ای است که مسکو برای بازگرداندن نفوذ اقتصادی و کولتوری خود در افغانستان انجام داده است.

با وجود اینکه مصارف مسکو نسبت به ملیاردها دالر هزینه‌ای که دیگر کشورها می‌کنند، روسیه بر خلاف امریکا ابزار تبلیغاتی مناسبی برای به اطلاع رساندن پروژ‌ه‌های کمکی خود دارد.

همچنین در تلاش برای ایجاد تصویر بهتری از خود میان مسلمانان، مسکو آشکارا اعلام کرده است که از طالبان برای مقابله با داعش و حمایت از روند صلح حمایت می‌کند.

این در حالی است که جنرال جان نیکلسون قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان و دیگر مقامات امریکایی نظر دیگری داشته و مسکو را به حمایت از طالبان برای بی‌ثباتی افغانستان و از بین بردن منافع امریکا در کشور متهم می‌کنند.

با این حال می‌توان این گونه گفت که اگرچه روس‌ها به دلیل نداشتن منابع و یا پشتیبانی مردمی برای ادامه حضور نظامی خود در طی 9 سال در افغانستان اشتباه بزرگی را مرتکب شدند، اما به نظر می‌رسد که از این موضوع درس گرفته‌ باشند.

همانطور که جنرال والری گرامیزوف لوی درستیز اردوی روسیه می‌گوید: روسیه بطور موفقیت‌آمیزی در حال استفاده از راهکارهای ملکی برای دستیابی به اهداف سیاسی و استراتیژیک خود است.

 

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار