- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

روسیه برای حل مشکلات واشینگتن و پیونگ یانگ، راهکار داد!

امریکا و کوریای شمالی

روسیه برای حل و فصل مشکلات هسته‌ای در شبه جزیره کوریا راه حلی ارایه داد.

روزنامه انترنتی گازیتا.رو در تحلیلی نوشته است: روسیه نقشه راهی برای حل و فصل مشکلات هسته‌ای در شبه جزیره کوریا تهیه کرده و حاضر است آن را برای بررسی به شرکای بین المللی خود ارایه دهد. در این بین و به موازات آن امریکا نیز به همراه کوریای جنوبی پلان خاص خود برای کوریای شمالی را دارد که به تدریج در حال تبدیل شدن به یکی از اولویت های مهم سیاست خارجی ارگ سفید است. البته به عقیده کارشناسان، بهترین راه حل برای برون رفت از بحران کنونی، مذاکرات مستقیم بین واشینگتن و پیونگ یانگ خواهد بود.

ایگور مارگولیف معاون وزیر امور خارجه روسیه که مسئول مسایل آسیایی در دستگاه دیپلوماسی خارجی مسکو است اعلام نموده که نقشه راهی شامل مجموعه اقداماتی عملی برای شکل گیری یک مکانیزم دقیق برای تقویت صلح و امنیت در منطقه شمال شرق آسیا و بطور همزمان حل و فصل مشکلات در شبه جزیره کوریا تهیه شده است.

این دیپلومات روس توضیح داد: این پلان شامل مکانیزمی چند مرحله ای برای پیشبرد گفتگوهای سازنده بدون پیش شرط است. برای این منظور لازم است تا ابتدا خویشتن داری متقابل آغاز شود و از هر نوع اقدام تحریک آمیز پرهیز شود. ضمن اینکه در جریان مذاکرات هم طرفین باید حول و حوش اصول مشترک روابط متقابل گفتگو کرده و از استفاده از هر نوع تهدید و قدرتنمایی خودداری کنند.

مشکل هسته‌ای کوریای شمالی مدت هاست که یکی از مسایل بحث برانگیز جامعه بین الملل است. پیش از این روسیه به همراه چین، امریکا، جاپان و کوریای شمالی و کوریای جنوبی در چوکات مذاکرات شش جانبه چند سال تلاش کردند تا این بحران را حل و فصل کنند.

البته به عقیده اندری باکلیتسکی کارشناس مرکز تحقیقات سیاسی روسیه در زمینه امنیت هسته‌ای، اکنون لازم است تا برخورد جدیدی با این مشکل صورت بگیرد و بازگشت به شکل مذاکرات شش جانبه دیگر پاسخگوی وضعیت کنونی در منطقه نیست و باید نظرات جدیدی برای حل مشکلات ارایه شود.

این کارشناس یادآور شد: این برخوردهای جدید می تواند منجر به توافقاتی بین طرفین شود که کوریای شمالی را از انجام آزمایشات در ازای لغو تدریجی تحریم ها باز دارد. ضمن اینکه امکان ادامه فعالیت صلح آمیز هسته‌ای تحت کنترول بین المللی را به این کشور بدهد.

الکساندر لوکین کارشناس کـَلـَب والدای و مدیر مرکز تحقیقات شرق آسیا و سازمان همکاری های شانگهای در پوهنتون روابط بین الملل مسکو نیز معتقد است، تا زمانی که جزییات نقشه راه وزارت خارجه روسیه نشر نشده، نمی توان به ارزیابی آن پرداخت. باید مشخص شود که کدام کشورها، روسیه، چین، یا امریکا، ضامن امنیت منطقه خواهند شد؟ اگر پای امریکا در میان باشد، در عین حال باید به کوریای شمالی نیز تضمین داده شود که امنیتش حفظ خواهد شد.

لوکین یادآور شد: مسلما مواضع روسیه با چین هماهنگ شده است و کوریای جنوبی هم دلیلی برای عدم حمایت از یک پلان سازنده نخواهد داشت، در این بین مواضع نقش آفرینان اصلی این بحران، یعنی امریکا و کوریای شمالی نامشخص باقی می ماند که معلوم نیست در صورت لزوم تعهداتی را برعهده بگیرند یا نه.

مهلت 100 روزه مقامات پکن در حال اتمام است

مارگولوف، معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شده که ابتکارعمل جدید مسکو با شرکای چینی هم مورد هماهنگی قرار گرفته است، چرا که در واقع چین اصلی ترین شریک سیاسی و اقتصادی کوریای شمالی است و همکاری پیونگ یانگ به کمک پکن بستگی خواهد داشت و در مورد این بحران روسیه بعید است بتواند تنهایی و بدون اشتراک چین از عهده حل و فصل مشکلات برآید.

این در حالی است که مقامات پکن پیش از این اعلام کرده بودند که کوریای شمالی را متقاعد خواهند نمود تا دست از آزمایشات راکتی- هسته‌ای خود بردارد و برای این کار 100 روز مهلت گرفته و از طرف امریکایی خواسته بود تا طی این مدت از هر نوع اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ خودداری کنند.

گلب ایواشینتسوف کارشناس شورای امور بین الملل روسیه و سفیر سابق این کشور در کوریای جنوبی به گازیتا.رو گفته است که توقف آزمایشات هسته‌ای در کوریای شمالی و توقف مانورهای امریکا و کوریای جنوبی، مشکلات در شبه جزیره کوریا را حل نخواهد کرد، ولی می تواند فراهم کننده شرایط برای آغاز مذاکرات در این رابطه باشد. به عقیده وی، راه حل نظامی هم برای حل این مشکلات وجود ندارد و هر نوع حمله به کوریای شمالی تنها تهدیدات موجود در منطقه را افزایش خواهد داد.

این دیپلومات سابق یادآور شد، مشکل از آنجا شروع شده که دو کشور کوریای شمالی و جنوبی هنوز قرارداد صلح با یکدیگر امضاء نکرده اند. مسئله کوریای شمالی باید به سازمان ملل بازگردد و آنجا عرصه مذاکرات بین طرفین این مناقشه گردد.

الکساندر لوکین هم معتقد است که دو راه برای متقاعد کردن کوریای شمالی وجود دارد: یا باید به آنها اطمینان داد که تهدیدی وجود ندارد، یا اینکه آنها بطور جدی ترسانده شوند تا تصمیم بگرند تهدید داشتن سلاح هسته‌ای به مراتب بیشتر از نداشتن آن است.

ناکارآمدی دیپلوماسی ارگ سفید برای حل مشکلات

مارگولوف، معاون وزیر خارجه روسیه اظهارات خود در مورد ابتکارعمل جدید را یک روز بعد از آن مطرح نمود که دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا تهدید کرد که مشکل راکتی و هسته‌ای کوریای شمالی باید سریعا حل شود و هشدار داد که رژیم پیونگ یانگ مشکلات زیادی برای جهان بوجود آورده است. در مقابل کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی نیز ترمپ را با هیتلر و سیاست امریکا را با نازیسم برابر دانست.

انتظار می رود که ترمپ آخر این هفته در دیدار با مون جائه این رییس جمهوری جدید کوریای جنوبی که خواستار ادامه مذاکرات با پیونگ یانگ و مخالف استقرار سپر راکتی امریکا در خاک کوریای جنوبی است، مشکل کوریای شمالی را بررسی کند. البته مشخص نیست که او بتواند ترمپ را در مورد ادامه راه حل دیپلوماتیک متقاعد سازد.

باکلیتسکی از مرکز تحقیقات سیاسی معتقد است که کوریای شمالی حاضر به مذاکره مستقیم با امریکا خواهد شد و این بزرگترین امکان برای حل و فصل مسایل است. ضمن اینکه روسیه و چین نیز می توانند من‌حیث ناظر در این مذاکرات حضور داشته باشند.

رییس جمهوری امریکا پیش از این امکان مذاکرات مستقیم با رهبر کوریای شمالی را بعیدندانسته بود، ولی جو حاکم بر اوضاع اکنون متفاوت شده است و ترمپ اکنون دایما به تهدید کوریای شمالی می پردازد و کشتی های نظامی امریکایی بیشتری به منطقه اعزام شده اند. در واقع امریکا نشان داده که قصد برخورد دیپلوماتیک با این مشکل را ندارد.