افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 13 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رستاخیز بزرگ هزاره ها

اینک ما شاهد یک رستاخیز بزرگ هزاره ها در واکنش به قتل هفت تن هزاره های بی گناه در زابل توسط هراس افکنان هستیم.

 

نخستین علایم رستاخیر هزاره های افغانستان را در انتخابات پارلمانی 1389 پی بردم که همه یازده کرسی اختصاصی ولایت غزنی را از آن خود کردند و تاجیکان و پشتون ها و دیگر اقوام افغانستان نتوانستند حتی یک کرسی هم بدست بیاورند. در آن وقت در یک مقاله پژوهشی تحت نام” Hazaraphobia”” و یا ترس از هزاره ها عوامل رستاخیز هزاره ها را به سه نکته خلاصه کردم:

1) اعتماد به نفس

2) تفکر آزاد و نقد از رهبران سنتی

3) گرایش شدید به آموزش و پرورش

 

اما اینک ما شاهد یک رستاخیز بزرگ هزاره ها در واکنش به قتل هفت تن هزاره های بی گناه در زابل توسط هراس افکنان هستیم. در این رستاخیز نقش هر سه فاکتور متذکره را یک بار دیگر دیدیم. چنانچه نسل نو هزاره با اتکاء به نفس، آگاهی لازم از حقوق شهروندی خویش و در یک رویارویی با نسل سنتی قدرت پرست، مادیات پرست و آلوده به فساد مافیای قومی حکومت وحشت ملی استعداد، توانایی و رستاخیز بزرگ و بی سابقه ای در تاریخ معاصر افغانستان را به نمایش گذاشتند اما رهبران منسوب به هزاره در حکومت غنی از ترس موقف خویش در حکومت مافیای قومی تلاش کردند که نه تنها جلو رستاخیر مردم را را بگیرند، بلکه میلیون ها مردم دادخواه را تهدید و توهین هم کردند و خواست های مشروع و مدنی مردم را نادیده گرفتند اما حالا وقتی با نفرین مردم مواجه شدند از ترس تابوت های شهدا را که خودشان ” تابوت های سرگردان” می نامیدند، به دوش کشیده در میان هزاران سوگوار در جاغوری مظلوم نمایی می کنند.

 

بزرگترین افتخار رهبران سنتی هنوز هم چسپیدن به تجارت سیاسی جهاد است. این در حالی است که عصر جهادیزم و کمونیزم سپری شده است. با ابزار های جنگ سرد نمی توان با چالش های امروزی غبله کرد. نسل نو امروز را نمی توان بیش ازین در گروگان جهاد و کمونیزم و قوم گرایی پوچ گرفت. بزرگ ترین دستاورد رستاخیر 20 عقرب به باور من سه چیز است:

1) ظهور نسل نو بحیث قدرت و واقعیت جدید

2) از رونق افتادن تجارت سیاسی جهادیزم توسط دکانداران مذهبی

3) افشای چهره های دلالان قدرت مافیایی از نام قوم

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار