افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 سپتامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

راز مرگ هاي مرموز شاهدان عيني ۱۱ سپتامبر

1-  باري جنينگ

فعاليتها: مسئول واحد هماهنگي اضطراي حوزه مسكن شهر نيويورك
روز واقعه : در روز 11 سپتامبر ساعت ها در ساختمان شماره 7 مركز تجارت جهاني به دام افتاده بود.
پس از فروپاشي ساختمان شماره 7، جنينگ در تصاوير ويدئويي متعددي تأكيد كرد او و همكارش «مايكل هس» كه با هم در اين ساختمان بوده اند به واسطه يك انفجار عظيم به عقب پرتاب شده اند. جنينگ همچنين گفته است كه آن ها حتي پيش از فروپاشي برج هاي دو قلو چندين بار صداي انفجارهاي مختلفي را از زير زمين ساختمان شماره 7 شنيده اند. جنينگ همچنين گفت كه چندين جنازه را در اين ساختمان مشاهده كرده كه اين بر خلاف روايت رسمي آمريكا بود كه تأكيد مي كرد هيچ كسي در ساختمان شماره 7 كشته نشده بود.
مرگ: 16 آگوست 2008/  تنها دو روز پيش از انتشار اولين نسخه پيش نويس گزارش «بنياد ملّي فناوري و استانداردها» – قرار بود اين گزارش به بررسي دلايل سقوط ساختمان شماره 7 بپردازد كه به اعتقاد عده اي رازآلودترين و بحث انگيزترين حادثه 11 سپتامبر بود، چرا كه اگر اين ساختمان بر اثر آتش سوزي فرو ريخته بود، اولين ساختمان با چارچوب فولادي در دنيا بود كه بر اثر چنين عاملي فرو مي ريخت. دو روز پس از مرگ جنينگ، «بنياد ملّي فناوري و استانداردها» با ناديده گرفتن تمامي شواهد و از جمله گزارش هاي جنينگ اعلام كرد كه سقوط ساختمان شماره 7 بر اثر انفجار نبوده است. اين گزارش با انتقادهاي فراواني از طرف گروه هاي مختلف از جمله گروه «مهندسان و معماران پيگير حقايق 11 سپتامبر»، گروه حقيقت ياب 11 سپتامبر و بسياري ديگر از گروه هاي محقق در اين باب روبرو شد.
موارد مشكوك: دليل مرگ وي هرگز به صورت علني اعلام نشد. يكي از دوستان وي به نام «اوري» كه مصاحبه مفصلي با جنينگ داشته و حتم داشت او به قتل رسيده است، يك كارآگاه خصوصي را مأمور تحقيق براي بررسي دلايل مرگ وي كرد، اما او پس از مدتي به دلايل نامعلوم از ادامه تحقيق انصراف داد. مرگ جنينگ يك ماه بعد از وقوع آن، در تاريخ 16 سپتامبر 2008 اعلام شد. جنينگ پيش از مرگ، چند بار تهديد شده بود كه اگر به اظهاراتش ادامه بدهد، از شغلش اخراج خواهد شد.
2- بيورلي اكرت
بيورلي اكرت، كه در حادثه اي غم انگيز همسرش را در 11 سپتامبر از دست داد، خودش هم قرباني كشف حقايق اين روز سياه تاريخ آمريكا شد.
فعاليتها: يكي از فعالان گروه هاي حقيقت ياب 11 سپتامبر و از مهمترين افرادي بود كه براي تشكيل كمسيون حقيقت ياب 11 سپتامبر بود. وي نماينده خانواده هاي قربانيان 11 سپتامبر بود. اكرت يكي از منتقدان صريح بررسي هاي دولت بوش درباره واقعه 11 سپتامبر بود. اكرت هچنين يكي از بازماندگان 11 سپتامبر بود كه از قبول خسارت مالي هنگفتي كه دولت وقت آمريكا براي خانواده ها و بازماندگان اين خانواده ها در نظر گرفته بود سرباز زد و گفت ترجيح مي دهد به جاي آن از طريق دادگاه مطالباتش درباره حقايق اين واقعه را پيگيري كند. كه در ادامه بيانيه هاي ضد دولتي تندي نيز ارائه كرد.
روز حادثه: اكرت از جمله كساني بود كه همسرش، «سين روني» را در حادثه 11 سپتامبر از دست داد. وقتي هواپيماها به برج هاي جهاني برخورد كردند، روني به اكرت تلفن كرد و به او گفت كه در طبقه صد و پنجم ساختمان است، اما نمي تواند راه خروج را پيدا كند. روني براي اينكه بتواند از آن مهلكه جان سالم به در ببرد، تلاش كرده بود خودش را به پشت بام ساختمان برساند كه در بين راه گير افتاده بود و برج سقوط كرده بود. اكرت چنانكه در مصاحبه اي در سال 2001 گفت تمام صداي سقوط برج ها را از پشت تلفن شنيده است.
مرگ: در تاريخ 12 فوريه 2009، اعلام شد وي در سانحه هوايي نيوجرسي به نيويورك درگذشته است. هدف اكرت از اين مسافرت اين بود كه در نيويورك با اعضاي خانواده اش جمع شوند و در تاريخ 15 فوريه آن سال مراسم تولد همسر مرحومش را برگزار كند.
موارد مشكوك: اكرت يك هفته پيش از مرگش، به عنوان نماينده خانواده هاي قربانيان 11 سپتامبر  با باراك اوباما، رئيس جمهور آمريكا ديدار كرده و با وي در خصوص زندانيان گوانتانامو، خانواده هاي قربانيان 11 سپتامبر و  مسائل ديگر گفتگو كرده بود.
3-   كنيث يوهانمن

فعاليتها: يكي از نگهبانان مركز تجارت جهاني بود كه گزارش هايي از مشاهده چندين انفجار در زيرزمين و طبقه هاي بالايي برج ها ارائه كرد.
روز حادثه: يوهانمن در روز 11 سپتامبر، قبل از حمله هواپيماي اول منتظر آسانسور بود كه اين ساختمان مورد حمله قرار گرفته و تخريب شد. وي سمتي مشابه با «ويليام رودريگز» داشت كه آخرين فردي بود كه از ساختمان در حال سقوط تجارت جهاني خارج شد و او هم با روايت هاي رسمي آمريكا از اين واقعه مخالفت كرد. يوهانمن و رودريگز پس از حوادث 11 سپتامبر شرح مفصلي از آنچه در اين روز مشاهده كرده بودند، ارائه دادند. روايت هاي آنها با گزارش رسمي آمريكا از 11 سپتامبر كاملاً متفاوت بود. هر دوي آنها گزارش دادند كه قبل و بعد از برخورد هواپيماي اول به برج شمالي  صداي انفجار از زير زمين آن شنيده اند. يوهانمن اصرار داشت كه هيچكدام از اين انفجارها ارتباطي به برخورد هواپيما به ساختمان نداشتند.
مرگ:  در تاريخ 31 آگوست 2008، اعلام شد كه وي با شليك گلوله به سرش، خودكشي كرده است. يوهانمن پيش از مرگش مدام شرح ديده هاي خود از اين حادثه را به مردم اعلام مي كرد.
4- مايكل دوران
مايكل دوران وكيل خانواده هاي قربانيان 11 سپتامبر بود كه خود نيز به خيل قربانيان آن پيوست.
فعاليتها: وي به طور داوطلبانه وكيل چند تن از قربانيان حادثه 11 سپتامبر بود و به آنها خدمات مشاوره حقوقي و غيره ارائه مي داد.
مرگ: در تاريخ 28 اوريل 2009 اعلام شد هواپيماي خصوصي او در ايالت «اوهايو» سقوط  كرده است.
5- برتا شامپاين
فعاليتها: پرستار كودك «ماروين بوش»، برادر كوچكتر «جورج دبليو بوش»، رئيس جمهور وقت آمريكا بود.
يازده سپتامبر: با توجه به مرگ بيش از حد مشكوك او و سمتي كه برادر بوش در ساختمان هاي تجارت جهاني داشت، تصور مي شود او اطلاع زيادي از دخالت دولت آمريكا در حادثه 11 سپتامبر داشته است.
ماروين بوش از اعضاي هيئت رئيسه شركتي به نام «استراسك» بود كه مسئوليت تضمين امنيت الكترونيكي ساختمان تجارت جهاني را به عهده داشت. نكته جالب تر اينكه اين شركت مسئوليت تضمين امنيت «فرودگاه دالس واشنگتن» را نيز به عهده داشت ـ يعني همان فرودگاهي كه به گفته دولت آمريكا، پرواز شماره 77 از آن برخاست و به ساختمان پنتاگون برخورد كرد!
مرگ: ساعت 9 شب 29 سپتامبر 2003 پليس «فيرفاكس» ايالت ويرجينيا تماسي داشت كه در آن درباره يك حادثه تصادف توضيح داده شد. اما پليس به زودي متوجه شد كه اين تماس با موارد اضطراري معمولي تفاوت دارد زيرا كه مقتول ان حادثه زن 62 ساله اي است كه براي برادر رئيس جمهور كار مي كند. شامپاين از خانه خارج شده بود تا چيزي را از اتومبيلش بياورد كه ناگهان ماشين حركت كرد و او را بين ساختمان كوچكي در كنار پاده رو آنجا و اتومبيل قرار داد. طبق گزارش پليس، اتومبيل شامپاين پس از حادثه هنوز از دنده خارج نشده بود. درباره اينكه  اتومبيل قبل از آنكه وي در موقعيتي قرار بگيرد كه بتواند بين اتومبيل و ساختمان گير كند، اتومبيل به حركت در نيامده بود، هيچ توضيحي ارائه نشده است. رسانه هاي آمريكا سكوت غيرقابل توجيهي در پوشش دادن اين حادثه داشتند؛ روزنامه واشنگتن پست تنها روزنامه اي بود كه يك هفته پس از اين حادثه آن را به طور ضعيف انعكاس داد.
6- دبورا پالفري

دبورا پالفري كه گفته بود قصد دارد درباره دولت آمريكا دست به افشاگري بزند، به طرز مرموزي كشته شد.
فعاليتها: سردسته گروهي از فاحشگان در نيويورك بود كه بسياري از مقامات بلندپايه آمريكا كه احتمالاً در حادثه 11 سپتامبر دست داشته اند، جزء مشتريان وي بوده اند. وي در آمريكا به «مادام واشنگتن معروف بود».
يازده سپتامبر: يكي از مقامات اسبق آژانس امنيت ملي آمريكا گفته است بعضي از فاحشه هاي تلفني پالفري با خودروهاي ليموزيني به پارتي هاي شبانه برده مي شدند كه رئيس اسبق سازمان سيا و «پورتر گاس» كه يكي از روساي «هيئت تحقيق درباره فعاليت نهادهاي اطلاعاتي در قبل و بعد از 11 سپتامبر» بود در آن حضور مي يافتند.
اين اطلاعات با توجه به اينكه يكي از دلايل استعفاي ناگهاني «پورتر گاس» در ماه مه 2006 به رسوايي هاي جنسي وي مربوط مي شد، اهميت دارد.
پلفري گفته بود: «من اطلاعاتي دارم كه مي تواند براي هيئت تحقيق 11 سپتامبر ارزشمند باشد».
نكته بسيار بحث برانگيز اين بود كه «آلكس جونز»، مدير سايت «اينفووارز»، در يك مصاحبه راديوئي از «پلفري»  درباره اهدافش پرسيد وي ضمن اشاره به اينكه هرگز به دولتمردان آمريكا اجازه نخوهد داد با او معامله كنند، گفت هرگز قصد خودكشي ندارد ـ و خودكشي دقيقاً چند روز بعد عامل مرگ وي اعلام شد.
علت مرگ پالفري، خودكشي اعلام شد، حال آنكه وي به صراحت گفته بود قصد خودكشي ندارد. «پالفري» در اين مصاحبه اعلام كرد كه قصد دارد مدارك خود را به دادگاه ببرد و «دولت را به نحوي افشا كند كه خود دولت مي خواهد».
مرگ: 15 اوريل 2008شبكه خبري «سي.ان.ان» اعلام كرد مادام واشنگتن خود را حلق آويز كرده است.
7- سرلشكر «ديويد ورلي»

سرلشكر ولري از حقايقي درباره 11 سپتامبر آگاهي داشت كه به نفعش نبود.
فعاليتها: فرمانده «حفاظت هوايي كشور» آمريكا
يازده سپتامبر: سرلشكر «ديويد ورلي» در روز 11 سپتامبر چند جت جنگنده را براي مقابله با هواپيماهايي كه به ادعاي آمريكا ربوده شده بودند به آسمان واشنگتن فرستاد.
از سال 1994 به سازمان حفاظت هوايي امريكا در پادگان «اندروز» دستور داده شده بود دو جت اف 16 را كه به موشك هاي رد ياب گرما مسلّح شده اند هميشه در حالت آماده باش نگه دارد كه اين موضوع تا صبح روز 11 سپتامبر 2011 رعايت مي شد.
در اين روز يك عمليات آزمايشي در حال انجام بود كه باعث شد دو جت اف 16 مورد نظر بدون موشك هاي مجهز به ردياب گرماي خود پرواز كرد. وقتي مشخص شد كه جت ها مجبور بوده اند از وضعيت آزمايشي به موقعيت تهديد تغيير وضعيت دهند، در پادگان اندورز فرود آمدند و فورا به آسمان بالاي پنسيلوانيا اعزام شدند. اين دو جت اف 16 پرواز شماره 93 را تا منطقه «شانكسويل» تعقيب كرد و آن را سرنگون كرد. در واقع دستور تغيير وضعيت  اف 16 از حالت آزمايشي به وضعيت حمله توسط «ديويد ورلي» صادر شده بود. گفته مي شود كه ورلي اگاهي داشته است كه چه كسي اف 16 ها را به وضعيت آزمايشي درآورده و آنها را خلع سلاح كرده بود.
مرگ: سرلشكر «ديويد ورلي» در روز 22 ژوان 2009 بر اثر برخورد دو قطار مسافربري در واشنگتن درگذشت.
محققان پس از بررسي حادثه برخورد اين دو قطار، متوجه شدند كه قطاري كه ديويد ورلي در آن بوده است، روي كنترل اتوماتيك قرار داشته است.
حادثه تصادف دو قطار كه سرلشكر ولري و همسرش در آن كشته شدند.
8- پاول اسميت:
فعاليتها: خلبان بالگرد تيم خبري كانال 7
يازده سپتامبر: وي در اين روز خلبان بالگردي بود كه اولين تصاوير را از صحنه برخورد هواپيماي دوم به برج جهاني ثبت كرد.
«جان دل گرينو» فيلمبردار اين بالگرد بود و همرا با «پاول اسميت» در اين بالگرد حضور داشت. وي تأييد كرده است كه خلبان بالگردي كه اولين فيلم را از برخورد هواپيمايي به برج دو قلو كه به ادعاي دولت آمريكا پرواز شماره 175بود، پاول اسميت بود. علي رغم اين، «جان دل گيورنو» پس از مرگ اسميت از هرگونه اظهار نظر درباره آنچه در 11 سپتامبر ديده است، امتناع مي كند.
مرگ: 7 اكتبر سال 2007 يك تاكسي با سرعت زياد او را زير گرفت. راننده تاكسي گفت كه يك خودروي سياه رنگ او را از جاده منحرف كرده و به سمتي كه اسميت بوده هدايت كرده است. اين خودروي سياه هرگز شناسايي نشد.
9- كريستوفر لنديس:
فعاليتها: مدير عملياتي گشت سرويس امنيت اداره حمل و نقل ويرجينيا
يازده سپتامبر: در فيلمي مستند به نام «پنتاكن»  شركت كرد كه در آن روايت رسمي آمريكا از برخورد يك هواپيماي بوئينگ به ساختمان پنتاگون در 11 سپتامبر به چالش كشيده شده بود. وي به عنوان يكي از شاهدان عيني برخورد شي پرنده به ساختمان پنتاگون، مجموعه اي از عكس هاي «جيسون اينگرسول» كه لحظات مختلفي از برخورد هواپيما به اين ساختمان را نشان مي داد در اختيار سازندگان اين فيلم مستند قرار داد. «جيسون اينگرسول» در روز 11 سپتامبر در ساختمان نيروي دريايي پنتاگون بود كه فاصله چنداني با محل حادثه برخورد شي پرنده به ساختمان پنتاگون نداشت. وي در اين روز تصاويري با كيفيت بالا از حادثه اي كه دولت آمريكا مي گفت حمله به پنتاگون بوده است، تهيه كرد. در برخي از اين عكس ها افراد مختلفي در خودروهاي دولتي ديده مي شدند كه ظاهراً خيلي زود به صحنه حادثه رسيدند.
مرگ: «كريستوفر لنديس»، دو ماه و نيم پس از دادن اين عكس ها به سازندگان اين مجموعه مستند، درگذشت. علت مرگ وي خودكشي اعلام شد، كه خانواده اش با قاطعيت آن را رد كردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار