افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

“راحيل شريف” پانزدهمين فرمانده ارتش پاكستان

“راحيل شريف” 57 ساله در حالي براي بر عهده گرفتن اين سمت انتخاب شده است كه پاكستان با طيف گسترده اي از چالش ها – فعاليت هاي تحريك طالبان، تامين امنيت در پاكستان،‌ روابط متشنج با هند، تلاش براي ايفاي نقش در پيشبرد روند صلح بين تحريك طالبان و دولت پاكستان، طالبان و دولت افغانستان- رو به رو است.

انتخاب ژنرال شريف به فرماندهي نيروي زميني ارتش پاكستان در حالي صورت گرفت كه دست‌كم دو افسر ارشدتر از او در ارتش براي تصدي اين پست وجود داشتند. هارون اسلم يكي از افسران ارشدي است كه در حال حاضر به عنوان رئيس لجستيك كاركنان ارتش مشغول به خدمت است كه براي ارتقاء شغلي ناكام ماند.
بيوگرافي فرمانده جديد ارتش پاكستان:
ژنرال “راحيل شريف” كه به عنوان فرمانده ارتش پاكستان انتخاب شده از فرماندهان سر‌شناس ارتش اين كشور است. ژنرال “راحيل شريف” در سال 1956 در شهر كويته مركز ايالت بلوچستان به دنيا آمد. وي برادر كوچكتر “شبير شريف” است كه در جنگ هند و پاكستان موفق به دريافت “نشان حيدر” بالاترين مدال ارتش پاكستان شده بود.
“راحيل شريف” همچنين برادر زاده “عزيز بهتي” افسر سرشناس ارتش كه دلاوري‌هاي وي در جنگ هند و پاكستان زبانزد است و او نيز موفق به دريافت نشان حيدر شده بود.
ژنرال “راحيل شريف” مدتي به عنوان فرمانده ارشد شهر “گوجرانواله” از توابع ايالت پنجاب مشغول به خدمت بود. لازم به ذكر است كه كنترل ارتش پاكستان را چند فرمانده ارشد به عهده دارند كه فرمانده ارشد نقاطي از پنجاب به ويژه شهرستان گوجرانواله، از قدرت زيادي بين اين فرماندهان ارشد برخوردارند. وي در ادامه خدمتش، مدتي به عنوان مسئول بخش آموزش ارتش مشغول به خدمت بود و مديريت دانشگاه افسري در منطقه “كاكول” را نيز به عهده داشت.
ژنرال راحيل شريف جداي از تحصيلات نظامي در پاكستان، دوره‌هاي فرماندهي را در آلمان، انگليس و كانادا هم گذرانده است. وي متاهل و داراي دو پسر و يك دختر است.
فرمانده سپاه سي ام گجرانواله.
فرمانده آكادمي نظامي پاكستان در كاكل.
فرمانده افسران در لاهور.
بيوگرافي فرمانده ستاد مشترك ارتش پاكستان:
ژنرال راشد محمود فارغ التحصيل از دانشكده دفاع ملي اسلام آباد است و برخي دوره هاي نظامي را در كشورهاي فرانسه و كانادا آموخته است. وي در سال 1975 هنگ نظامي در بلوچستان را فرماندهي كرد.
رييس جديد ستاد مشترك ارتش پاكستان ژنرال “راشد محمود” كه جايگزين ژنرال “خالد شميم واين” شده است، فرماندهي نيروهاي ارتش در لاهور و مشاور نظامي “رفيق ترّار” رييس جمهوري اسبق پاكستان را در كارنامه خدمت دارد.
فرمانده سپاه چهارم در لاهور.
فرمانده يكي از واحدهاي سرويس اطلاعاتي پاكستان.
مشاور نظامي نواز شريف در دوره رياست جمهوري رفيق ترار.
فرمانده آكادمي نظامي پاكستان.
استاد دانشگاه و عضو هيات علمي دانشگاه دفاع ملي اسلام آباد.
فرمانده سپاه بهاولپور.
ويژگي اصلي فرمانده جديد ارتش پاكستان اين است كه وي اهل كودتاي نظامي نيست.
“مباشر زيدي” سردبير خبر روزنامه داون پاكستان در گفتگو با شبكه الجزيره انگليسي گفت: يكي از معيارهاي اصلي براي انتخاب فرمانده جديد ارتش پاكستان اين بوده كه اين شخص نمي‌بايست ماجراجو و خواهان كودتاي نظامي عليه دولت غيرنظامي اين كشور باشد.
به گزارش الجزيره انگليسي، مباشر زيدي در گفتگوي زنده اختصاصي از اسلام آباد با مجري اين شبكه گفت: براي “نواز شريف”، نخست وزير پاكستان، كه دو دولت قبلي‌اش با كودتاي نظامي سرنگون شده بود، هيچ چيز مهم‌تر از اين نبوده كه زمام فرماندهي ارتش پاكستان را پس از ژنرال “اشفق پرويز كياني” كه اكنون بازنشسته شده است، به ژنرالي بسپارد كه هيچگونه اهداف سياسي نداشته باشد و هيچ نقشه‌اي را نيز براي كودتاي نظامي برضد دولت دمكراتيك اين كشور در سر نپروراند. اين دليل اصلي بوده است كه دولت پاكستان، “راحيل شريف” را بر دو ژنرال ديگر ارتش اين كشور كه ارشد و با سابقه‌تر از “راحيل شريف” بودند، براي تصدي مقام فرماندهي جديد ارتش اين كشور ترجيح داد.
“مباشر زيدي” افزود، چالش‌ها در برابر دولت و ارتش پاكستان بسيار زياد است. از همين رو، دولت پاكستان خواهان ارتشي است كه حاميِ برنامه دولت اين كشور در رابطه با مذاكرات (صلح) با طالبان پاكستان باشد، زيرا ارتش پاكستان طي ماه‌ها و حتي سال‌هاي گذشته، همواره با گفتگو با طالبان پاكستان مخالف بوده است. علت اين امر اين بوده كه ارتش پاكستان بر اين باور بوده كه گروه طالبان همواره فرماندهان ارتش را هدف عمليات تروريستي خود قرار مي‌داده است.
يكي ديگر از علل انتخاب “راحيل شريف” براي اين مقام اين بوده كه وي به عنوان فرمانده آكادمي نظامي پاكستان، به متفكر راهبردي معروف شده است. “راحيل شريف” در مقام رياست آكادمي نظامي پاكستان در متون دروس اين آكادمي تغيير و تحولاتي ايجاد كرد، به نحوي كه طرز تفكر افسران پاكستاني را كه در اين آكادمي تحصيل مي‌كردند تا حدي متحول كرد، زيرا به طور سنتي ارتش پاكستان همواره، تنها دشمن خود و كشور پاكستان را، هند مي‌دانست. اين در حالي است كه اكنون پاكستان با دشمنان داخلي متعددي روبرو است كه مقابله با آنان بايد در اولويت قرار داده شود، زيرا تروريسم، يكي از بزرگترين چالش‌هاي كنوني در برابر دولت و ارتش پاكستان تلقي مي‌شود.
اين روزنامه‌نگار پاكستاني در خاتمه افزود،‌ البته يكي از نگراني‌ها در رابطه با سپردن اين مسئوليت خطير به “راحيل شريف” اين است كه وي به شدت ضدهندي تلقي مي‌شود. مثلاً پس از آنكه ارتش هند، سندي را منتشر كرد كه در آن پاكستان و چين را دو دشمن بالقوه هند معرفي كرد، “راحيل شريف” در پاسخ به آن سند ارتش هند، سندي را تهيه و منتشر كرد كه در آن به ارتش هند حملات لفظي كرده بود. بعلاوه برادرِ “راحيل شريف” در يكي از جنگ‌هاي پاكستان با هند كشته شده است كه اين نيز به وي انگيزه مضاعف شخصي و خانوادگي در برابر هند مي‌دهد. از همين رو همگان انتظار دارند، تحت فرماندهي “راحيل شريف”، رويكرد شاهين صفتانه (تند و تهاجميِ) ارتش پاكستان در قبال ارتش هند، اگر بيشتر از سابق نشود، دست كم به همان ميزانِ سابق، باقي بماند.
تحليلگر مسائل سياسي پاكستان،‌ حسن عسكري در مورد انتخاب فرمانده جديد ارتش پاكستان به خبرگزاري فرانسه گفت: وي داراي رويكرد و نظري غير قابل انعطاف است. او متعلق به يك خانواده نظامي است كه پدرش در جنگ با هند شهيد شده و برادر بزرگترش نيز نشان حيدر را دريافت كرده است. بنابر اين، من انتظار دارم كه او به مقابله با گروه هاي افراطي پرداخته و مناطق قبايلي را از حيث شورشيان پاك خواهد كرد. او براي حفظ مرز هاي بين پاكستان و افغانستان با افسران ارشد خود مشورت خواهد كرد و مشكل منطقه در امتداد خط ديورند را برطرف خواهد كرد.
طلعت مسعود فرمانده بازنشسته ارتش پاكستان مي گويد: راحيل شريف،‌انتخاب خوبي براي فرماندهي ارتش است. شريف داراي زندگي حرفه اي نظامي است و تجارب بسيار خوبي در سمت هاي مختلف فرماندهي دارد. همچنين وي داراي احترام زيادي در ارتش پاكستان است.
برخي روزنامه نگاران پاكستاني نوشتند: در انتصاب فرمانده جديد ارتش توجه بسياري به انتخاب فردي با روحيه مبارزه طلبي با طالبان وجود دارد. نخست وزير پاكستان فردي را انتخاب كرد كه در مبارزات اخير اين كشور با تروريسم،‌ ارتباط و حضوري نزديك داشته است. همچنين وي يك نظامي كاركشته و حرفه اي مي باشد كه انتظار مي رود سياست هاي ژنرال كياني را ادامه داده و از دخالت آشكار در سياست ملي پرهيز كند.
اكسپرس تريبون نوشت:  فرمانده ارتش نه تنها كنترل زرادخانه هسته اي را بر عهده دارد؛ بلكه در سياست هاي پاكستان در قبال افغانستان نقش مهمي داشته به خصوص در دوره اي كه نيروهاي ناتو به پايان ماموريت در افغانستان نزديك مي شوند.
حميد حسين،‌كارشناس ارتش پاكستان گفت: راحيل شريف يك افسر نظامي در حد متوسط است و گزينه مناسبي براي فرماندهي ارتش نيست. او فرد خوب و نجيب زاده اي است، اما داراي افق ديدي در سطح بالا نيست.
ژنرال كياني در مراسم معارفه فرمانده جديد ارتش پاكستان گفت: امروز من با افتخار ارتش را ترك مي كنم و مي گويم كه ارتش آمادگي مقابله با هر نوع تهديدات داخلي و خارجي را دارد. وي ادعا كرد كه ارتش فعلي،‌ قوي ترين ارتش در كل تاريخ پاكستان و هفتمين ارتش بزرگ جهان است و تمام قابليت هاي حرفه اي براي مقابله با چالش ها وجود دارد، بدون آنكه از كسي دستور بگيرد و همواره منافع ملي را در نظر دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار