افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور آینده حتما یک پشتون خواهد بود!

صدها نفر از هواداران حزب اسلامی با شماری از مقام های ارشد این حزب در کابل، در نشستی یک روزه جمع شده اند تا آینده فعالیت های سیاسی خود را بررسی کنند.

اعضا و هواداران حزب اسلامی افغانستان به ریاست “عبدالهادی ارغندیوال” وزیر اقتصاد کشور در شهر کابل گردهمایی برگزار کردند و در مورد چگونگی حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری به بحث و گفتگو پرداختند.

عبدالهادی ارغندیوال رئیس حزب اسلامی، “محمدخان” معاون حزب اسلامی، صلاح الدین ربانی” رئیس شورای عالی صلح و “عطاءالله لودین” معاون این شورا از سخنرانان این نشست بودند که بر تفاهم و همدلی بیشتربرای تأمین صلح و امنیت در افغانستان تأکید کردند.

حضور “عبدالله عبدالله” رهبر ائتلاف ملی، برخی از اعضای جمعیت اسلامی و نیز عده ای از چهره‌های دولتی از نکات جالب این گردهمایی بود که در محل برگزاری اولین لویه جرگه سنتی افغانستان در جمع دانشگاه پلی‌تکنیک کابل برگزار شد.

“محمدخان” ضمن بیان اینکه تنها راه رسیدن به صلح تفاهم میان طرف‌های درگیر در افغانستان است، اظهار داشت: این حزب تصمیم گرفته است که برای تأمین صلح و مبارزه با فساد مشورت‌های خود را از طریق برگزاری چنین نشستهایی با احزاب، جامعه مدنی وسایر نهادها مطرح کرده تا برای حل مشکلات کنونی کشور راه حل‌های منطقی به دست آید.

محترم عبدالهادی ارغندیوال نیز طی سخنانی ابراز داشت که خروج نیروهای خارجی‌ از افغانستان در 2014 مشکلاتی را برای افغانستان به ویژه در زمینه اقتصادی و امنیتی به وجود خواهد آورد. زیرا کشوری که آزادی اقتصادی نداشته باشد آزادی ندارد. افغانستان هم اکنون 45 درصد بودجه توسعه‌ای و عادی خود را از کمک‌های خارجی تأمین می‌کند که این موضوع پس از خروج نیروهای خارجی برای کشور ما مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی که از چهار سال پیش شاخه جدید حزب اسلامی در افغانستان را تاسیس نموده و ریاست آنرا عهده دار شده است، بر نقش حزب اسلامی در وحدت و همدلی با سایر احزاب و جریان‌های سیاسی در افغانستان تأکید کرد و بیان داشت: حزب اسلامی ازهر نوع حرکت منفی در برابر وحدت ابا ورزیده و با همه احزابی که برای بهبود وضعیت افغانستان تلاش می‌کنند همراهی خواهد کرد.

رئیس حزب اسلامی، بر شفافیت بیشتر در انتخابات و ایجاد تغییر در رهبری کمیسیون انتخابات و همچنین تعدیل قانون انتخابات در افغانستان تأکید کرد و گفت: این حزب آماده است تا در انتخابات آینده ریاست جمهوری وشورای ملی با قوت اشتراک کند.

وی دوستی با سایر احزاب، دفاع از منافع ملی افغانستان، روابط دوستانه با کشورهای خارجی به خصوص کشورهای همسایه و اسلامی را ازجمله اهداف کلی حزب اسلامی بیان کرد و ازهوادارانش خواست تا در موقع توزیع کارت رأی‌دهی به منظور سهم‌گیری فعال در انتخابات برای دریافت کارت تلاش کنند.

گفته می شود هدف اصلی این نشست ایجاد یک ائتلاف سیاسی با سایر احزاب موجود است تا بتوانند یک نامزد مشخص در انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنند که بتواند تمثیل کننده اراده و عقاید طرفداران حزب اسلامی باشد.

حزب اسلامی برای اولین بار در سال 1348 به رهبری “گلبدین حکمتیار” تأسیس شد ولی چهار سال قبل شعبه جدید آن به ریاست ازغندیوال در کابل افتتاح گردید. که این نشست دومین گردهمایی بزرگ هواداران حزب اسلامی ظرف دو ماه اخیر است. نشست قبلی این حزب در شهر مزارشریف برگزار شده بود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان و آگاهان، تلاش احزاب و جریانهای سیاسی برای پیروزی حزب اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری دو سال آینده، نتیجه گفتگوها و مذاکرات پشت پرده نمایندگان گلبدین حکمتیار با مقامات دولت افغانستان می باشد. همان دیدارهایی که نتایج آن هیچگاه رسانه ای نشده است.

به هر حال اینگونه که از شواهد امر بر می آید رئیس جمهور آینده نیز یک پشتون خواهد بود که به گفته رئیس جمهور کرزی یا از گروه طالبان خواهد بود، یا براساس نشست مذکور از سران حزب اسلامی که به پشتون گرایی معروف و زبانزد می باشند. البته تصور چیزی غیر از این هم، خیال و توهمی بیش نخواهد بود.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار