افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 10 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

دوسیه فروش تسلیحات به عربستان روی میز محکمه انگلیس

هفته نامه آبزرور در راپوری نوشت: دولت انگلیس اگر نتواند دوسیه قضائی بزرگی را که برایش باز شده است ، به نفع خود ببندد ؛ باید فروش تسلیحات چند ملیارد پوندی به عربستان سعودی را منتفی کند.

این نشریه انگلیسی نوشت: پیش بینی می شود که محکمه عالی حکم خود را درباره دوسیه صادرات اسلحه اعلام کند که صدور این حکم دولت را به تکلیف خواهد انداخت.

این دوسیه در شرایطی باز شده که دولت لندن متهم به پنهان کردن راپوری درباره تأمین بودجۀ فعالیت های تروریستی در انگلیس است و گفته می شود که این راپور به دست داشتن عربستان در این فعالیت ها پرداخته است.

عربستان بزرگترین خریدار تسلیحات ساخت انگلیس است.

دولت انگلیس در دو سال گذشته با صدور مجوز فروش تسلیحاتی به ارزش 3 ملیارد پوند (حدود 3 ملیارد و 868 ملیون دالر) به عربستان سعودی موافقت کرده است.

داورد در راپور خود می افزاید: عربستان سعودی از سال 2015 به یمن حملۀ نظامی کرده است و هزاران فرد ملکی در این جنگ کشته شده اند.

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن مجوزهای متعددی برای فروش اسلحه و مهمات به عربستان سعودی صادر کرده که طیاره جنگی، طیاره بدون سرنشین، بم دستی و راکت بخشی از این تجهیزات جنگی صادراتی است.

آبزرور نوشت : کمپاین ضد فروش اسلحه که یک مؤسسه مردمی است، اعلام می کند که آیا صادرات اسلحه با قوانین انگلیس و اروپا مغایرت ندارد؟! علاوه بر این ؛ نگرانی ها درباره عملیات نظامی عربستان در یمن همچنان ادامه دارد.

کارشناسان اروپائی و کارشناسان سازمان ملل متحد معتقدند که حملات عربستان در یمن مغایر با قوانین بین المللی حقوق بشر و حقوق جنگ است زیرا در این حملات توجهی به مردم عادی و مراکز ملکی نمی شود.

گفته می شود که نظامیان سعودی گاه از روی عمد مردم عادی یمن را هدف حملات خود قرار می دهند.

انگلیس براساس سیاست معاملات تسلیحاتی اتحادیه اروپا ؛ باید مجوزهای صادرات اسلحه را در صورت احتمال استفاده از این اسلحه در اموری مغایر با توافقنامه های حقوق بشری و جنگی لغو کند.

آبزرور نوشت: صدور حکم قضائی ممنوعیت فروش تسلیحات انگلیسی به عربستان تبعات سنگینی برای صنایع اسلحه سازی انگلیس خواهد داشت.

اگر این حکم صادر شود ، فروش تسلیحات انگلیسی به کشورهای دیگر نیز که مظنون به نقض توافقنامه های حقوق بشری و جنگی هستند ، تحت نظارت و کنترول بیشتری قرار خواهد گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار