افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

دشمنِ دشمنِ تو، دوستِ توست!

ملارسول

حکومت وحدت ملی با رویکردی جدید، از گروه انشعابی ملا رسول علیه طالبان حمایت می کند!
به نقل از نیویارک تایمز، جنگ بین طالبان و شاخه‌ انشعابی ملارسول موضوع جدیدی نیست، اما حالا حکومت با رویکرد دشمن، دشمن تو، دوست توست در این درگیری‌ها از شاخه‌های انشعابی علیه طالبان استفاده می‌کند.

نیویارک تایمز می‌نویسد: در ماه‌های اخیر، حکومت به صورت چراغ خاموش با حمایت‌های تسلیحاتی، ارایه مسیر امن و حمایت‌های استخباراتی، از شاخه انشعابی ملارسول علیه گروه طالبان حمایت کرده است.

نتیجه این حمایت‌ها چندین پیروزی در مناطقی است که پیش از این حکومت با شکست‌های متعددی روبرو شده بود؛ خاصتاً در هلمند که طالبان هنوز 90 فیصد از مناطق آن را تحت کنترول خود دارد.

جنگجویان شاخه انشعابی طالبان حامیان ملا محمد رسول هستند که پس از مرگ ملا محمد عمر رهبر سابق طالبان، شاخه انشعابی خود را تشکیل دادند.

درگیری‌های بین شاخه انشعابی ملارسول و گروه طالبان در هفته گذشته زمانی آغاز شد که طالبان به یکی از پایگاه‌های این شاخه انشعابی در وُلسوالی گرشک ولایت هلمند است حمله کردند.

حمیدالله افغان یکی از مقامات پولیس محلی درباره این درگیری‌ها گفت که دربرخورد لاری حاوی مواد منفجره به پایگاه طالبان انشعابی، که دریور آن نیز یک عامل انتحاری بود، 11 جنگجوی آنان کشته شدند.

وی در ادامه گفت که پس از این حمله، مقامات پولیس مجروحان شاخه انشعابی طالبان را به شفاخانه لشکرگاه منتقل کردند.

از سوی دیگر، قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان در جنوب افغانستان گفت: جمعی که آنها در گرشک مورد حمله قرار دادند، تجهیز شده و آموزش دیده توسط امنیت ملی بود.

وی تصریح کرد: جمعی که با آن جنگیده‌اند هیچ ارتباطی با طالبان نداشته است.

این در حالی است که ملا عبدالمنان نیازی سخنگوی شاخه انشعابی ملارسول، حمایت حکومت از این گروه را رد کرد و اظهار داشت این گروه جریانی خود جوش است که به خاطر خشم و نفرت علیه گروه طالبان به وجود آمده است.

وی در ادامه اظهار داشت که این گروه علیه طالبان در غور و فراه نیز جنگیده است.

ملا نیازی افزود ما به ساکنین این ولایات گفتیم که به طالبان اجازه ندهند در قریه ی آنان اقامت کنند و در صورت مشاهده خانه‌های آنان سوزانده خواهد شد.

مقامات حکومتی در هلمند نیز هرگونه حمایت از شاخه انشعابی را تکذیب می‌کنند، اما چندین نفر از مقامات پولیس محلی تصدیق کرده‌اند که حکومت بعد از درگیری‌های هفته گذشته مجروحان شاخه انشعابی را به شفاخانه منتقل کرده است.

این در حالی است که یکی از مقامات پولیس سرحدی که به شرط فاش نشدن نامش گفت که میان نیروهایی که از ورودی‌های لشکرگاه حمایت می‌کنند، جز و تام ای از شاخه انشعابی وجود دارد که توسط اداره امنیت ملی آموزش دیده و تجهیز شده است.

وی افزود که امنیت ملی به این جنگجویان ماهیانه مبلغی به ارزش 150 تا 300 دالر معاش پرداخت می‌کند و آنها را با غذا، سلاح و وسایل نقلیه نیز تجهیز کرده است.

طالبان نیز ابراز نگرانی می‌کنند که جنگجویان شاخه انشعابی که مانند دیگر طالبان کالا می‌پوشند و ظاهری مشابه آنان دارند، ممکن است به گروه آنان نفوذ کرده باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار