افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش در افغانستان را باور کنیم یا نه؟

تکفیری ها، ممکن است اسامی و روش ها و حتی تعدادشان تفاوت داشته باشد اما اهداف شان یکی است و آن چیزی نیست جز خون ریزی و گسترش هرج و مرج و استفاده از همه نوع خشونت برای اینکه به اطرافیان و همه جهان اثبات کنند که تا کجا می توانند جنایت کرده و در دل مردم ترس و رعب ایجاد کنند.

 

این توصیف ساده تعدادی از گروه های افراطی و تروریستی است که طی سالها گذشته با عناوینی چون القاعده یا داعش یا طالبان خودنمایی کرده اند که آخرین آنها یعنی داعش روی همه ی همفکرانش را سیاه کرده و اکنون بعد از تصرفاتش در سوریه و عراق، متوجه منطقه خراسان (بخش هایی از افغانستان، پاکستان، ایران و منطقه سین کیانگ با اکثریت مسلمان در شمال غرب چین) شده است.

 

شاید تا چندی قبل این توجه داعش به خراسان در حد شعار و تبلیغات بود،اما اکنون مدتی است که والی داعش بنام حافظ سعیدخان در این منطقه جولان می دهد و تعدادی از رهبران طالبان وفاداری خود را نسبت به داعش ابراز کرده اند.

 

حافظ سعیدخان که تقریبا چهل سال دارد مدتی را سخنگوی حرکت طالبان پاکستان بود اما در ابتدای سال گذشته از طالبان جدا شد و توانست با جذب عناصری از این گروه و ملحق کردن شان به داعش میزان تاثیرگذاری خود را بر این حرکت نشان دهد.

 

اکنون این نگرانی وجود دارد که طالبانی که از ملاعمر ناامید شده اند و در بین شان یک رهبری قدرتمند که بتواند با نفوذ خود آنها را با هم متحد کند به چشم نمی خورد، به این گروه بپیوندند به ویژه اینکه برخی خبرها نشان می دهد که والی داعش در افغانستان در صدد تاسیس هسته جدیدی در همکاری و همراهی با تشکیلات داعش در خاک کشور ما به ویژه ولایات هم مرز با پاکستان است و توانسته از شکاف های موجود در بین طالبان استفاده کرده و فرماندهان طالبان را با خود همراه سازد.

 

داعش تاکنون ثابت کرده قدرت جذب تعداد زیادی از افراد با نژادهای گوناگون را دارد. از آن گذشته، این احتمال چندان بعید نیست که عناصر خشمگین طالبان در داعش برای خود مامنی یافته و بخصوص به دلیل در آمدهای داعش بخواهند جذب این گروه شوند.

 

حافظ سعیدخان که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک شخصیت مطرح در افغانستان و پاکستان است، خطاب به مردم افغانستان که هنوز زخم وحشیگری های گروه های تکفیری را بر بدن دارند، پیام داده که شما یک عمر با انگلیس و روس و امریکا جنگیده اید، اما این یک جنگ جدید است و باید با شدت بیشتری در آن شرکت کنید. وی به عنوان والی داعش از مردم افغانستان خواسته از این پس به جای جنگ با متجاوزان خارجی، با هموطنان خود که از خلیفه پیروی نمی کنند بجنگند.

 

این یعنی اینکه آمریکا بازی جدید داعش در افغانستان را بطور جدی در حال پیگیری است و دیر یا زود اهداف جدید خود در کشور ما را تحت نام داعش اجرایی می کند، حال بگذارید که اشرف غنی و عبدالله به جای حل مشکلات عمیق امنیتی، در حال جدال بر سر سهم گیری از کابینه باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار