افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

داعش؛ در صدد بحران زایی در اروپا

داعش

پیش بینی می شود داعش برای ادامه بقای خود به پلان‌ و اجرای انواع دیگری از سناریوها برای حیات خود روی ‌آورد…

شکست‌های متعدد گروه تروریستی داعش و کشته شدن پی در پی برخی از قوماندانان این گروه تروریستی و همچنین پیروزی‌های عراق و ‌سوریه در عرصه مبارزه با تروریزم که آزادسازی نقاطی مانند موصل و حلب را در بر داشته است، موجب شده تا تحلیل‌های مختلفی در خصوص ادامه حیات گروه تروریستی داعش در تمامی کشورها نشر شود و یا حداقل در اتاق‌های فکر اکثر دولت‌ها نسبت به آن پلان موضوع صورت بگیرد.

آنچه که مشخص است این خواهد بود که گروه تروریستی داعش قطعاً با شکست در عراق و سوریه محو نخواهد شد و از آنجایی که این گروه یک گروه ایدئولوژیک افراطی به شمار می‌رود قطعاً برای ادامه بقای خود به پلان‌ و اجرای انواع دیگری از سناریوها برای حیات خود روی می‌آورد.

به صورت کلی داعش برای ادامه بقا دو مسیر را برمی‌گزیند و این دو روش شامل حیات در خفا و زیست در شکاف و انتقال حوزه عملیاتی به مقیاس‌های جغرافیه دیگر و مناسب‌تر پس از عراق و سوریه است.

گزینه نخست در ادامه بقای این گروه تروریستی نقش حیاتی دارد، چراکه از طریق این روش می‌تواند به حفظ و تقویت هسته مرکزی قوماندانی و عناصر حساس خود بپردازد. زنده گی پنهان به این گروه اجازه خواهد داد تا در ادامه مسیر یارگیری و سازماندهی شبکه مخفی خود موفق عمل کنند و با استفاده از تکنالوژی رسانه‌ای که در اختیار دارد از هر نقطه‌ای که بخواهد، می‌تواند اقدام به بارگذاری و نشر آموزه‌های خود در رسانه‌های اجتماعی کند.

از سوی دیگر انتخاب جغرافیه دیگر برای ادامه فعالیت‌های تروریستی خود و اشغال اراضی که در واقع وسیله‌ای برای زنده ماندن این گروه تروریستی در اذهان عمومی و رسانه‌های دنیا می‌شود نیز نقش اساسی در ادامه فعالیت این گروه تروریستی ایفا خواهد کرد.

از همین رو بسیاری از کارشناسان امنیتی، اماکن و کشورهای مختلفی را من‌حیث مکان‌های جدید برای فعالیت گروه تروریستی داعش قلمداد کرده‌اند که از آنها می‌توان به افغانستان، فیلیپین و برخی کشورهای شمال افریقا اشاره کرد. به عبارتی دیگر گستره عملیاتی داعش به زودی کشورهایی خواهد بود که از حیث همخوانی ایدئولوژیک و جمعیتی با ساز و کار این جریان تکفیری – تروریستی در تضاد نباشد.

ابراهیم نجم مشاور فتواهای دولت مصر و محقق در زمینه فتواهای گروه تروریستی داعش در گفت‌وگوی کوتاهی که با دیدبان داشت اظهار کرد: گروه تروریستی داعش پس از شکست‌های پی در پی در موصل و رقه و اراضی تحت کنترول خود در عراق و سوریه و همچنین شکست‌های سنگین در لیبیا؛ در آینده به تغییر رویکرد برای زنده گی مخفی و ایجاد یک سازمان مخفی با شبکه گسترده و پیچیده پنهان روی می‌آورد.

وی معتقد است این گروه تروریستی از این به بعد تمرکز خود را بر روی کشورهای ضعیف‌تر و سازگارتر با مودل‌های عملیاتی آنها که عملیات علیه این گروه ترویستی در این اراضی مشکل تر باشد روی می‌آورد که باید به فیلیپین، افغانستان و به طرز مشخص جغرافیه شرق و جنوب شرق آسیا و همچنین افریقا اشاره کرد.

ابراهیم نجم معتقد است داعش با استفاده از شبکه‌های اجتماعی گسترده و کارآمد خود به سازماندهی مجدد نیروهای خود در سراسر دنیا و ادامه جذب نیرو خواهد پرداخت تا بتواند به این وسیله دست به اقدامات تروریستی در کشورهای مختلف بزند.

وی همچنین از دسترسی عناصر گروه تروریستی داعش به امکانات و تجهیزات مدرن رمزگذاری و همچنین تسلیحات و مواد منفجره برای سازماندهی ارتباطات خود و انجام عملیات تروریستی در اقصی نقاط جهان خبر داد و افزود با ورود این گروه به زنده گی در خفا؛ استفاده از نشریات و رسانه‌های گوناگون آنها افزایش پیدا خواهد کرد که این می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

ابراهیم نجم همچنین با اشاره به فعالیت بوکوحرام در افریقا و احتمال افزایش فعالیت آنها در ماه‌های آینده بیان کرد: وجود بوکوحرام در کشورهای افریقایی همچون نیجریا، کامرون، چاد و نیجر می‌تواند بهترین وضعیت را برای حضور و تقویت داعش در افریقا به وجود بیاورد. از اینرو اگر به فعالیت این گروهک تروریستی نگاه کنیم می‌بینیم که فعالیت‌های بوکوحرام افزایش یافته است.

پایگاه خبری- تحلیلی صوت الاُمه مصر نیز در مطلبی به قلم محمد الشرقاوی از ستون نویسان این پایگاه خبری اعلام کرد داعش پس از شکست در موصل و رقه و برای بازیابی نفوذ و قدرت سابق خود در خاورمیانه و همچنین ساماندهی مجدد ساختار خود به دنبال مقیاس جغرافیه ای جایگزین برای فعالیت‌های خود خواهد بود و در کنار این امر به زنده گی در خفا و سکوت روی خواهد آورد.

وی به احتمال انتقال عناصر داعش به صحرای سینا که در آن گروه تروریستی انصار بیت‌المقدس در حال فعالیت است اشاره کرده و احتمال آنرا با توجه به شکست‌های مکرر این گروه تروریستی از اردوی مصر و همچنین جغرافیه خاص این منطقه بعید دانست اما آنرا به صورت کامل رد نمی‌کند.

الشرقاوی تاکید کرد قطعاً هسته مرکزی و قوماندانی داعش به نقطه‌ای خارج از عراق و سوریه انتقال پیدا می‌کند و احتمال حضور عناصر این گروه در کشورهایی مثل لبنان و یا افغانستان بسیار فراوان است.

علاءالدین یوسف از ستون نویسان روزنامه دیلی عمان با درج مطلبی اعلام می‌کند که به دلیل حضور تعداد زیادی از اتباع کشورهای آسیای میانه و افغانستان در گروه تروریستی داعش امکان بازگشت این عناصر به کشورهای خود و نماینده گی این گروه تروریستی در کشورهای خود وجود دارد.

وی اذعان می‌کند که بروز و ظهور این گروه تروریستی در آسیای‌میانه و افغانستان بسیار محتمل است و این موضوع با وجود نفوذ روسیه در این منطقه و وجود پایگاه‌های نظامی روسیه در این کشورها باعث بروز نگرانی‌های فراوانی برای مسکو شده است.

بر اساس نظریات این تحلیلگر ظهور هسته‌های کوچک وابسته به داعش در کشورهای فیلیپین، افغانستان، آسیای مرکزی و قفقاز بسیار محتمل است. به گفته وی از این پس با بازگشت عناصر خارجی گروه تروریستی داعش به کشورهای خود باید منتظر جذب نیرو توسط این افراد و تشکیل گروه‌های محدود و انجام عملیات‌های تروریستی توسط عناصر جذب شده در کشورهای مختلف بود.

برخی از منابع نیز معتقدند که گروه تروریستی داعش در حال مذاکره با دیگر گروه‌های تروریستی که حوزه فعالیت آن‌ها در آسیای مرکزی، افغانستان و جنوب روسیه است و تمامی این امور بر اساس اصول امریکایی مبنی بر کاشت بحران و برداشت منافع رقم می‌خورد. به این معنا که گروه تروریستی داعش با حمایت امریکا در صدد انتقال به مناطق یاد شده است.

البته لازم به ذکر است که حضور نظامیان امریکایی در افغانستان که شمار آن‌ها به هشت هزار نفر می رسد و قرار است به زودی این تعداد افزایش پیدا کند از سویی افزایش تنش با حضور عناصر داعش در افغانستان را رقم خواهد زد و از سوی دیگر احتمال کارشکنی امریکا برای افزایش حوزه نفوذ داعش در افغانستان را سبب خواهد شد.

مروی حنا ستون نویس پایگاه خبری عرب 48 نیز اروپا و مناطقی در کشور روسیه را پس از شکست داعش در عراق و سوریه از اهداف اصلی گروه تروریستی داعش برای انجام عملیات های تروریستی محسوب می‌کند. وی معتقد است اقدام به بازگشت عناصر خارجی گروه تروریستی داعش به کشورهای خود و یارگیری از میان اتباع آن کشور امکان پذیر خواهد بود.

دیلی تلگراف نیز با درج مطلبی اعلام کرد هزاران نفر از عناصر خارجی گروه تروریستی داعش موفق شده‌اند به کشورهای خود بازگردند که حضور این افراد در سطح جامعه کشورهای متبوع خود تهدید برای این جوامع به شمار می رود. در این میان روسیه و فرانسه با داشتن بیش از دو هزار و 500 عضو در گروه تروریستی داعش بزرگترین تهدید را متوجه خود می‌دانند. بلجیم نیز با داشتن 440 عضو در این گروه از دیگر کانون‌های تهدید گروه تروریستی داعش در اروپا به شمار می‌رود.

مجله انگلیسی تایمز نیز نوشت پس از شکست‌های مکرر و پیاپی داعش در عراق و سوریه احتمال تغییر رویکردهای عملیاتی این گروه به افزایش عملیات‌های تروریستی و تلافی جویانه در کشورهای همسایه، آسیای میانه و اروپایی به شدت افزایش یافته است.

دویچه وله نیز اعلام کرد عناصر گروه تروریستی داعش در افغانستان و لیبیا توانایی این را دارند که پس از شکست این گروه تروریستی در عراق و سوریه عناصر و رویکردهای این گروه را در این دو کشور سازماندهی و عملیات‌های خود را در افغانستان و لیبیا از سر بگیرند.

دویچه وله تاکید کرد افغانستان با دارا بودن اقلیت بین ده تا دوازده فیصدی شیعیان و همچنین حضور نیروهای نظامی خارجی از اماکنی است که برای گروه تروریستی داعش از اهداف بالقوه برای حضور در کشور و از سرگیری عملیات‌های خود است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار