افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 19 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

خوشبینی در مورد امنیت کشور

در روزهای اخیر برخی مقامات ناتو اظهار نظرهای عجیبی در مورد توانایی یا عدم توانایی نیروهای امنیتی افغانستان در تامین امنیت این کشور پس ازسال 2014 داشته اند. در حالیکه تجارب عینی و ملموس شهروندان افغانستان از اوضاع امنیتی کشور شان مایوس کننده است و همه روزه تعداد زیاد از شهروندان این کشور جان های خود را در اثر حملات گوناگون طالبان از دست می دهند و روزی نیست که حمله ی بر یک گوشه ای از کشور از جانب مخالفان مسلح سازماندهی و اجرا نگردد؛ سخن گفتن از توانایی های فوق انتظار نیروهای امنیتی افغانستان در عین حالی که شکی در وجود ظرفیت ها و کارآمدی ها و توانمندی های سربازان دلیر کشور وجود ندارد، اما از زبان یک فرمانده ناتو با وجود این همه مشکلات امنیتی برای چیست؟

یک مقام ناتو در افغانستان گفته نیروهای افغان برای به دوش گرفتن مسئولیت های امنیتی بیشتر از آن آماده هستند که در آغاز روند انتقال انتظار می رفت. ریچارد کریپ‌وِل، مسئول روند انتقال مسئولیت امنیتی آیساف گفت: “ارتش و پلیس ملی افغانستان برای تامین امنیت کشورشان توانایی‌ دارند و هر روز بیشتر از پیش نشان می‌دهند که آماده پذیرش مسئولیت‌های امنیتی کشورشان هستند.” آقای کریپ‌ول، در واکنش به نگرانی‌ها مبنی بر این که پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ نیروهای افغان توان مقابله با مخالفان را نخواهند داشت، گفت تا پایان سال ۲۰۱۴ شمار نیروهای امنیتی افغان به ۳۵۰ هزار نفر خواهد رسید. این مقام ناتو می گوید بدین باور است که نیروهای مسلح افغانستان تا آن زمان به تنهایی توانایی مقابله با چالش‌ها را خواهند داشت.

مقامات ناتو برای اثبات مدعیات خود به آمار و ارقام متوسل می شوند و سعی دارند از این طریق به افکار عمومی افغانستان و کشورهای خود بقبولانند که اوضاع امنیتی افغانستان بهبود یافته و قوای مسلح افغانستان کاملا توان مقابله با تهدیدهای تروریستی را دارد. ریچارد کریپ‌وِل، مسئول روند انتقال مسئولیت امنیتی آیساف مدعی است بررسی های نیروهای ناتو نشان می‌دهد که ۵۰ در صد از شهروندان افغان امنیت مناطق خود را خوب می‌دانند و ۴۰ در صد دیگر امنیت را قناعت بخش خوانده اند. به گفته آقای کریپ‌ول، در حال حاضر حدود ۸۰ در صد شهروندان افغان به صورت مستقل هدف خشونت قرار نمی گیرند. این مقامات مدعی اند در مناطقی که مسئولیت تامین امنیت آن به نیروهای افغان واگذار شده، وضعیت امنیتی نسبت به گذشته ۱۰ تا ۱۴ در صد بهبود یافته است.

اما براستی فارغ از این آمار و ارقام های که مقامات ناتو اعلام می کنند و معلوم نیست منابع این آمارها چه هست و ایا اعتبار دارد یا نه؟ بیاییم به فرموده شاعر شیرین سخن فارسی گوی محک تجربه را به میدان بیاوریم و ببینیم تجارب عینی و ملموس ما از اوضاع افغانستان چه را ثابت می سازد. براستی درحالیکه در روز روشن طالبان شهروندان عادی کشور را در نقاط مختلف سلاخی کرده و دست و پای شان را می برند و زنده زنده آتش می زند یا در میدان وردک در شاهراه کابل قندهار مردم را از موتر پیاده کرده و سلاخی می کنند و … یعنی هیچ گونه امنیت جانی و مالی مردم در راه های کشور تامین و تضمین نیست چگونه می توان مدعی شد امنیت افغانستان بهبود یافته آن هم 14 برابر؟ شهروندان افغانستان و سربازان ناتو کدام روز را توانسته اند در این سالهای بویژه ماه های اخیر بدون حملات مرگبار طالبان شب کنند که تا بتوان مدعی شد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان چندین برابر شده است.

تجربه های روزانه و ملموس جنگ در افغانستان به روشنی نشان می دهد که تهدیدات تروریستی در این کشور بیش از پیش افزایش یافته است. جالب این است که اعلامیه میت رامنی کاندید ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوری خواه در ویبسایت خودش نیز موید همین مسئله است که تهدیدات در افغانستان همچنان به قوت خود باقی است و نه نیرو های خارجی و قوای ائتلاف و نه سربازان ارتش و پلیس افغانستان نتوانسته است این تهدیدها را از بین ببرد. بر همین اساس رامنی اعلام کرده است که در مورد روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در صورت پیروزی تجدید نظر خواهد کرد ودر خصوص خروج سربازان خارجی از افغانستان نیز با توجه به مشوره های فرماندهان جنگ تجدید نظر خواهد کرد.

به نظر می رسد دمکراتها برای جلب آرای مردم آمریکا سعی دارند ره صد ساله را در افغانستان یک شبه طی کنند و اعلام کنند که توانایی نیروهای افغانستان افزایش یافته و آنان توانایی تامین امنیت کشورشان را دارند. بنا بر این اوباما براساس وعده های قبلی اش در راستای جلب آرای مردم آمریکا سربازان امریکایی را از افغانستان خارج خواهد ساخت. آیا این گونه اظهار نظرهای مقامات امریکایی وناتو بیشتر خوراک تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست؟ آیا با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اینکه به یک باره به رغم چالش های جدی امنیتی در افغانستان اعلام می شود توانایی نیروهای افغان فراتر از حد انتظار افزایش یافته است، دقیقا برای جلب آرای مردم آمریکا نیست؟

به باور نگارنده برای ارزیابی توانایی های نیروهای افغان لازم به آمارسازی ها نیست بلکه پی گیری گذارشهای روزانه خبر نگاران از نقاط مختلف کشور و افزایش میزان حملات طالبان نشان می دهد که بر خلاف مدعای مقامات ناتو توانایی نیروهای امنیتی افغانستان افزایش است. آمارها از افزایش تلفات سربازان خارجی و قوای مسلح افغانستان حکایت دارد و تعداد کشته شدگان از شهروندان عادی در افغانستان نیز روبه افزایش بوده است. به همین دلیل روند انتقال مسوولیت های امنیتی، بیشتر در مناطق سرحدی که با تهدیدات امنیتی نیز روبرو است، با چالش های جدی رو برو است. ولایت های نورستان، کنر و پکتیا از ولایت هایی اند که همواره هدف راکت پراکنی های طالبان و حملات تروریستی شورشیان قرار می گیرند. در بسیار مواقع طالبان ولسوالی های را برای مدتی به تصرف در می آورند این نشان میدهد که طالبان توان سازماندهی حملات رو در رو و مستقیم را نیز بدست آورده اند.

بنا براین بایسته است مقامات ناتو در تصمیم گیریهای امنیتی شان مبتنی بر واقعیات افغانستان اقدام نمایند اگرچه ناتو ناگزیر از انتقال مسئولیت های امنیتی افغانستان به نیروهای افغان است اما مهم این است که در چگونگی و چند و چون این روند باید دقت های لازم صورت بگیرد تا مبادا شتابزدگی ها در این مسیر باعث بروز مشکلات بیشتر گردیده و اندک توانایی های بدست آمده در نیروهای پلیس و ارتش افغانستان را با چالش های تازه تر مواجه سازد. در شرائط کنونی آنچه که از اوضاع امنیتی افغانستان می توان نتیجه گرفت این است که اگرچه توانایی های را هم نیروهای افغان بدست آورده اما این در حدی نیست که مقامات ناتو با خوشبینی های بیش از حد مدعی آن اند. بلکه در بسیار موارد ضعف های جدی در نیرهای امنیتی افغانستان وجود دارد که باید قوای بین المللی سعی کنند در فرصت باقی مانده این ضعف ها را جبران کرده و توانایی قوای مسلح افغانستان را بیش از پیش افزایش دهند. تنها در این صورت است که می توان به آینده امنیت و ثبات در افغانستان امیدوار بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار