افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 دسامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

حاكميت تجاوز و فساد در تاريخ نوين افغانستان

آمریکا تحت شعار دموکراسی ، حقوق بشر ، جامعهء مدنی وارد کشور ما گردید اما بعد از سپری شدن دوازده سال تمام شعار هایش پوچ بدر آمد نه دموکراسی بی مفهوم غربی نتیجه داد ، نه حقوق بشر و نه جامعه مدنی. در طول همین مدت اگر کارنامه های نظامی و سیاسی دولت آمریکا بررسی گردد و بطور قطع گفته میشود که کارنامه های سیاسی و نظامی زمامداران آمریکا خلاف شعار شان بوده است .

نظامی که در طول دوازده سال در حاکمیت قرار دارد مزدور، نا کار آمد و فاسد بوده به همین دلیل است که نه تنها به کشور و ملت ما بلکه به کسانیکه به غرب و دموکراسی غیر اسلامی غربی عقیده داشتند نیز مفید واقع نگردید .

دولت مردان آمریکا در طول این مدت تصمیم گرفتند و بار ها از طریق امواج رادیو های جهانی شنیده شد عدالت انتقالی ایجاد گردد و وظیفه عدالت انتقالی گرفتاری کسانی می باشند که مخالف حضور آمریکا در افغانستان هستند.

اگر در مورد فساد اداری رژیم افغانستان تبصره شود جای سخن بسی دامنه دار خواهد شد ؛ زیرا فساد اداری که در رژیم کامل موجود است نه تنها در کشور ما بلکه حتی در دیگر کشور های دیگر جهان سابقه ندارد و در فساد اداری رژیم نا مشروع در سطح جهان قهرمان میباشد . اگر به فساد اداری در ادارات نظامی و غیر نظامی مانند څارنوالی ها ، محاکم سه گانه ، ادارات ملکی ، وزارت ها ، شهروالی ها بیان گردد باید چندین کتاب نوشت.

رژیم کابل در تعصب و تعبیض نژادی ، قومی و زبانی رژیم های تره کی و امین را برائت داده است . بطور مثال تمام ادارات ملکی ، نظامی ، سفارت خانه ها وغیره ادارات مستقل همه اولاً از وابسطه های خانواده گی سران رژیم به سر اقتدار است و یا از اقوام یک قوم برسر کا ر در راس وزارت میباشد . اگر یکی از افراد رژیم جنایتی را انجام میدهد جنایت فوق آنقدر بزرگ میباشد که رژیم نمیتواند از آن چشم پوشی کند مجبوراً از یک مقام به یک مقام بلندتر دیگر تبدیل اش مینماید .

اما طوریکه مشاهده میگردد هرکدام از مأمورین حکومت دست نشانده کاملا به فکر منافع شخصی خودشان بودند وهستند تا منافع مردم رنج کشیدهء افغانستان ، ودیده شد که با ترفند های گوناگون برنامه ریزی شدهء سیاسی قبلی ، باسوء استفاده از تجارب تلخ گذشتهء مردم افغانستان دست به پیاده نمودن طرح ها وبرنامه های استعماری زده و با دائر نمودن نمایشنامه های گران قیمت و نقش های از پیش تعین شده بنام لویه جرگه ها و انتخابات ها پرداختند و با فریب مردم به تحکیم پایه های خود و یا در تلاش به مشروعیت بخشیدن حاکمیت خود بر آمدند.

طی ده سال گذشته شاهد بودیم که سران دولت دست نشانده به بیرحمانه ترین شکل در حیف و میل گمرکات و مالیاتهای مردم بیچاره و بیت المال که حق مردم بیچاره و رنج کشیدهء افغانستان است ، با هم به رقابت پرداختند و همچنان دولت مزدور کرزی با در اختیار داشتن همهء امکانات و کابینه های مختلف آمریکائی اش فقط به یکی از وظایفش که همانا غلامی بی قید وشرط به بادارانش بود عمل نموده و نتوانست کو چکترین درد مردم را دوا نماید . درین دوره نادار نادار تر و غنی غنی تر میگردد ، بی امنیتی ، بی سرپناهی ، فقر ، بیکاری ، بی سرنوشتی ، قوم پرستی ، فساد بی سابقه ای اداری و اجتماعی همچنان بیداد می کند.

از طرف دیگر قوای خارجی در رأس آن آمریکا با اعمال ضد انسانی همراه با تکبر و غرور در بر خورد با مردم افغانستان ، زندانیان ، و بمباردمان کورکورانه ء قرأ و قصبات که منجر به کشته شدن صدها مرد و زن وکودک بی گناه میگردد و جهان را چون شهر هالیود و خود را قهرمانان فیلم های آن میداند و از هیچ کس گوش شنوا ندارد ، موجب گردیده تا روز به روز دید و نظر مردم نسبت به حضور قوای خارجی و اشغال کشور تثبیت گردد و مردم آنها را قوای امداد گر نه بلکه قوای اشغال گر ببینند . که این تغییر نظر و دیدگاه به ذات خود برای قوای خارجی خطرناک و برای اینده ای افغانستان بسیار مهم خواهد بود و زمینهء رفتن کشور را بسوی استقلال آزادی و خروج اشغالگران میسر می سازد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار