افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

جیب های ترمپ؛ جایگاه باج های سعودی!

محمد بن سلمان

به راپور منابع رسانه‌ای، محمد بن سلمان برای رسیدن به تخت سلطنت و راضی نگه داشتن واشنگتن، ملیون ها دالر به دولت جدید امریکا باج داده است.

یک ویب سایت معارض سعودی نوشت که در سایه راپور‌هایی از وجود بحران اقتصادی در عربستان، جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی برای رسیدن به پادشاهی، پول و سرمایه مردم کشورش را برای امریکایی‌ها بذل و بخشش می‌کند.

رامی الخلیل خبرنگار عرب در راپوری که در پایگاه خبری نبأ (سایت معارض عربستانی) نشر شد، با بیان مطلب فوق نوشت: از آنجا که رضایت کاکاسام اولین گام هر یک از شاهزاده‌های سعودی برای جلوس بر تخت سلطنت است، پرداخت پول به واشنگتن امری قطعی به نظر می‌رسد. در سایه قانون جاستا، (قانون عدالت در برابر حامیان تروریزم) که شمشیری بر گردن ریاض که اکنون در تنگنای خونین یمن قرار گرفته، به شمار می‌رود، آل سعود چاره‌ای جز پرداخت 56 ملیون دالر به دولت امریکا ندارد تا پروژه دونالد ترمپ برای توسعه زیرساخت‌های امریکا را تامین و تغذیه کند.

بر اساس این راپور، یک منبع آگاه در خلیج فارس درباره جزئیات توافق میان ریاض و واشنگتن به روزنامه الخلیج الجدید گفته است که مبلغ این قرارداد برای ریاض که در زیر فشارهای مربوط به نوسان قیمت تیل‌، است بسیار سنگین است اما، ملک سلمان و پسرش نیز، در مقابل این مبلغ چیز بزرگی می‌خواهند.

در مقابل این مبلغ، عربستان سه خواسته دارد:

1- ریاض می‌خواهد که واشنگتن، محمد بن سلمان فرزند شاه را شاه آینده این کشور بداند خاصتاً که محافل سیاسی امریکا، محمد بن نایف، ولی‌عهد کنونی عربستان را شاه آینده این کشور می‌دانند و از سوی دیگر در داخل خاندان حکومتی عربستان، پسر سلمان محبوبیت لازم را ندارد.

2- مطالبه دیگر ریاض مربوط به قانون جاستا [در امریکا] است. ریاض می‌خواهد که در مقابل حمایت مالی که به واشنگتن ارایه می‌دهد، فشارهای مربوط به این قانون در کنگره علیه عربستان، کاسته شود و زمینه برای لغو این قانون نیز بتدریج فراهم شود.

3- ریاض همچنین می‌خواهد که حمایت سیاسی و نظامی امریکا از عربستان در جنگ یمن افزایش یابد خاصتاً که در کنگره امریکا از ممانعت از صادرات اسلحه به عربستات سخن گفته می‌شود تا باشنده گان بی‌گناه یمنی هدف قرار نگیرند.

طبق این راپور، به نظر می‌رسد که مبلغ 112 ملیارد دالری که ریاض به دولت ترمپ در آغاز دولتش اعطا کرده، تمام شده و از ریاض خواسته شده که برای حفظ رضایت آقای امریکا، دالرهای بیشتری خرج کند. وعده ترمپ مبنی بر اختصاص تریلیون دالر برای توسعه زیرساختهای امریکا، بیانگر این مسئله است که بهای آن را ریاض باید پرداخت کند.

این در حالی است که دونالد ترمپ هنوز از این مبالغ پرداختی ریاض، راضی نشده و می‌گوید که عربستان سعودی با امریکا منصفانه رفتار نکرده و ایالات متحده پول زیادی برای دفاع از متحد قدیمی خود هدر می‌دهد.

ترمپ در گفت‌وگویی اختصاصی با آژانس خبررسانی رویترز که هفت ثور، نشر شد، گفت: صادقانه بگویم، عربستان سعودی با ما منصفانه رفتار نکرده است. زیرا ما مبلغ زیادی پول برای دفاع از عربستان سعودی هدر می‌دهیم.

انتقاد جدید رییس جمهور امریکا از عربستان سعودی حدود یک ماه پس از آن بیان می‌شود که وی با محمد بن سلمان، جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار