افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

جنگ یمن عامل اصلی سردی در روابط امارات و پاکستان

امارات و پاکستان

وضعيت روابط سياسي پاكستان با امارات پس از خودداري پاكستان از اشتراک در اقدام نظامي عليه يمن رو به سردي رفت…

راپور هاي خبري نشر شده در روزنامه ها و شبكه هاي تلويزيوني پاكستان، نشان از نارضايتي امارات از مواضع سیاست خارجی پاكستان دارد. اماراتي ها درخواست شفاهي سفارت پاكستان در ابوظبي براي تنظيم مكالمه تلیفوني نخست وزير پاكستان با نخست وزير امارات را موكول به هماهنگي از طريق مجاري رسمي(يادداشت وزارت خارجه) نموده اند. راپور روزنامه پاكستاني دان حاکی از آن است که وزارت خارجه پاكستان مطابق نظر دولت امارات اقدام کرده و در روز چهارشنبه (21 سرطان) درخواست كتبي خود براي انجام مكالمه تلیفوني بين نواز شريف و شيخ محمد بن راشد (نخست وزير امارات) را تهيه نموده و روز بعد توسط مديركل خاورميانه در اختيار سفير امارات قرار داده است. لیکن به رغم درخواست كتبي وزارت خارجه پاكستان براي تنظيم مكالمه تلیفوني در اسرع وقت و زمان مناسب ؛ طرف اماراتي هنوز پاسخي به آن نداده است.

صرف نظر از انگيزه نواز شريف براي مكالمه، اين موضوع بيانگر نارضايتي هاي روزافزون امارات از مواضع سياست خارجي پاكستان نسبت به تحولات منطقه و مشخصا در رابطه با یمن و اخيرا قطر مي باشد.

نارضايتي امارات از عدم مشاركت پاكستان در جنگ يمن:

وضعيت روابط سياسي پاكستان با امارات پس از خودداري پاكستان از اشتراک در اقدام نظامي عليه يمن رو به سردي رفت. انور قرقاش وزير مشاور در امور خارجي امارات در پيام تويتري پاكستان را متهم به بي وفايي و تنها گذاشتن دوستان عرب نمود و تهديد به تلافي كرد. مدتي بعد، امارات به گرمي از مودي نخست وزير هند استقبال كرد و قراردادهاي سياسي،‌امنيتي و اقتصادي متعددي را با دشمن سنتي پاكستان امضا نمود. همچنين در تحولي ديگر ریيس امارات من‌حیث ميهمان ويژه در مراسم روز استقلال و رژه اردوی هند اشتراک نمود.

موضع گيري پاكستان در بحران قطر:

موضع ميانه پاكستان در بحران بين عربستان و امارات با قطر، ضربه ديگري به روابط امارات و پاكستان وارد آورد. پاكستاني ها در اين نزاع گرفتار وضعي شبيه به قضيه حمله به يمن شدند. آنها در اين مورد نيز من حیث قضيه يمن در شرايطي نبودند كه جانب يكي از طرف ها را بگيرند. پاكستان از يك سو روابط مهمي در ابعاد گوناگون با عربستان و امارات متحده دارد. از طرف قراردادي 15 ساله براي خريد گاز LNG از قطر دارد. افزون بر آن هرگونه موضع گيري عليه قطر خطر محروم شدن پاكستان از قراردادهاي پرسود در آينده را نيز به همراه دارد. به علاوه پاكستان از دو جانب ديگر در مورد قطر دچار محظور است.

از يك سو حمايت قطر از جريانات اخواني در منطقه همسو با گرايشات يكي از تاثيرگذارترين جريانات سياسي پاكستان يعني جماعت اسلامي است. هر گونه موضع مخالف قطر در این بحران می توانست به تحریک جماعت اسلامی در پاکستان و سایر گروه های تابعه آن منجر گردد. از سوي ديگر با توجه به آنكه دولت تركيه در اين بحران جانب قطر را گرفته، موضع گيري ناخوشايند پاكستان عليه قطر می تواند روابط با آنكارا را مي تواند متاثر سازد. اين در حالي است كه پاكستان با تركيه روابط گسترده و تعين كننده نظامي در ضمینه هاي هوايي و بحری و زميني دارد و هم اكنون پلان هاي نظامي مختلفي با همكاري تركيه در حال ساخت مي باشد.

موارد فوق گویای ضعف و آسیب پذیری شدید کشور بزرگی چون پاکستانِ دارای سلاح هسته ای است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار