افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

جامعه جهانی با ما دورویی کرده است!

افزایش حملات مخالفان به نیروهای افغانستان و کاهش این حملات به نیروهای خارجی …
نورالحق علومی آگاه امور نظامی در این باره می گوید: تجربه نشان می دهد که هر سال حملات نیروهای مسلح در بهار افزا یش می یابد و این دلیل بر این نیست که این گروه ها قدرت پیدا کردند، بلکه به دلیل ضعف و نارسایی های حکومت ماست . ما ادعا می کنیم که 75فیصد مسئولیت های امنیت را در افغانستان به عهده گرفتیم، پس هدف ما هستیم و تلفات ما هم بیشتر خواهد بود.

هدف، مخالفین نظام است حالی این نظام چه ملکی است چه نظامی و چه خارجی های که آنها را حمایت می کنند که همیشه مورد تاخت و تاز قرار گرفتند.
ما باید قبول کنیم که مسئولیت ها را ما گرفتیم و ما در مرکز حملات هستیم و همچنان در تقابل و آن خارجی هایی که در اینجا حضور دارند هم مورد حمله قرار می گیرند منتهی در رویارویی قرار نمی گیرند.

در چنین حالتی که نیروهای افغانستانی هدف قرار می گیرند چقدر توانایی مقابله را دارند؟
آقای علومی گفت: با توجه به راپورهای نیروهای امنیتی افغانستان، ادعا دارند که ما از نقطه نظر تسهیلاتی و تجهیزاتی ضعیف هستیم و دنیا هنوز ما را تجهیز نکرده ولی از این مهمتر، نقطه نظر تشکیلاتی است که ما از این نظر ضعف داریم که جلوی بسیاری از ساختارهای ما را می گیرد و ما در ساختارهای کشفی و استخباراتی خود به آن مرحله نرسیدیم که جلوی پلان هایی که برای ما می سازند را بگیریم.
از نظر حمایوی هم ، وقتی در اینجا صدا بلند می شود اینها هم این ادعا را دارند که ما تجهیزات نداریم مثلا ما 75 فیصد از مسئولیت های زمینی را به عهده گرفتیم ولی هنوز هم نیروهای امنیتی می گویند ما تجهیزات حمایوی نداریم، تانک نداریم، تجهیزات نداریم و …

هنوز هم ما نمی توانیم جلوی دو چیز را بگیریم، یکی اینکه ما نمی توانیم سرحدات را به دست بگیریم و کسی این تعهد را نکرده که تا فلان سال این امکان فراهم می شود که سرحدات را بتوانیم به کنترل خود در آوریم و این نقض تشکیلاتی ما است که تا هنوز هم نتوانستیم سرحدات خود را کنترل کنیم.

جنرال عظیمی سخنگوی وزارت ملی گفته است که کشورهای همسایه در امور افغانستان مداخله می کنند و باعث دامن زدن جنگ در افغانستان می شوند آیا استخبارات افغانستان ناکام است و یا واقعا کشورهای همسایه دخالت می کنند؟
آقای علومی در پاسخ به این سوال گفت: همیشه که مشکلات را ما در افغانستان بررسی می کنیم دو بعد مدنظر است یکی بعد داخلی و دیگری بعد خارجی کشورهای همسایه ، کشورهای همسایه هیچ وقت از پلان هایی بر علیه افغانستان دست بردار نیستند ، ما در بعد داخلی باید خود را آماده بسازیم که حتی نیروهای ما در بعد داخلی هم آمادگی لازم را ندارند و نمی توانند نیت مخالفان را بدانند و ما امروزه آنقدر ضعف و ناتوانی در اداره خود داریم که نتوانسته ایم اعتماد مردم خود را جلب کنیم و اگر ما این اعتماد را بدست می آوردیم این مردم در برابر هر جنبنده ای مثل همیشه از وطن، خانه و کاشانه خود دفاع می کردند و بی تفاوت نمی ماندند.

اکنون برای بهتر شدن استخبارات افغانستان چه راهکارهای وجود دارد؟
بسیار ضروری است ، با توجه به اینکه ما می دانیم امروز در داخل، مخالفانی داریم که منشاء آنها در خارج است حداقل پایگاه آنها را در مدت ده سال مهار نکردیم بنابراین ایجاب می کند از نظر استخباراتی و تشکیلاتی و کشف، این کشور را تجهیز کنیم.
وضعیت نظامی افغانستان باید به گونه ای باشد که از نظر استخباراتی، کشف و تشکیلاتی باید بگونه ای باشد که ما قوت هوایی و زمینی و … داشته باشیم که بتوانیم آزادانه مانور کنند و ارتباطات وسیع داشته باشند و در کمترین زمان بتوانند اطلاعات را جمع آور نمایند ، متاسفانه امروز اگر کسی بخواهد با دولت همکاری کند شاید یک شب دو روز زمان نیاز باشد تا بتواند خود را به یک مرکزی برساند، که این ها همه امکانات و تجهیزات نیاز دارند و رهبری خوب.

آیا حکومت فعلی افغانستان این توانایی را دارد ؟
حکومت افغانستان بسیاری از فرصت ها و بسیاری از ظرفیت ها و پول ها را از دست داد ولی از انجایی که حکومت ناتوان بود فساد رشد کرد و نتوانست که اصل شایسته سالاری رشد کند.
مشکل اساسی حکومت افغانستان این است که همیشه سعی دارد تا دنیا برایش همه چیز را آماده کند، دنیا تا همان اندازه مسئولیت دارد که به منافع کشورشان برسند.
وی افزود: اگر حاکمیت قانون بیاید در افغانستان، ما می توانیم از همین منابع داخلی خود به درستی نیروهای امنیتی خود را به پا ایستاد کنیم و نیاز به نفر باتجربه و با ایمان و وطن پرست داریم.

عملیات اردوی افغانستان که به نام نوید برگزار شده از نگاه شما تا چه اندازه مفید بوده و توانسته نیروهای مخالف دولت را سرکوب کند؟
آقای علومی در پاسخ گفت: مخالفین مسلح افغانستان طوری نیستند که بصورت یکجا و جبهه ای فعالیت کنند بلکه بصورت پراکنده و هرجا فعالیت می کنند تا از خلاء این حکومت و دولت استفاده کنند و حملات وارد کنند، ما دیدیم یک سرباز افغانی با لباس افغانی چطور آماج قرار داد سربازان خارجی را ، ما از این عملیات ها نتیجه می گیریم که این فعالیت ها باید بصورت دائمی باشد و دوام دار، و بررسی شود که آیا این عملیات جواب می دهد یا نه؟ و رییس جمهور به عنوان سر قومندانی اعلا روند فعالیت ها را کنترل کند.
این فعالیت های سمبلیک که در عمل وجود ندارد باعث می شود که حتی مسئولین درجه اول هم از روند کار بی خبر باشند.

وی در باره سخنان رییس جمهور کرزی که با شدت با فساد مبارزه می کند افزود: مطلقا، ما می بینیم زمانی که اهدافی در نظر است و ما برای نشستی آماده می شویم و در این کنفرانس ها مدارک و گزارشدهی لازم است که این نشست های کرزی برای آماده ساختن کنفرانس توکیو بود.
آقای کرزی گفته بود، از این به بعد باید پرونده ها را جدی بررسی کنید ولی صحیح تر این است که می گفت چرا پرونده ها را تا کنون جدی نگرفته اید؟ و انها را به چنگال قانون می سپرد.

وی درباره انتخابات بعدی ریاست جمهوری افغانستان گفت: در انتخابات آینده افغانستان باید احزاب، مردم و نهادها و… دست به دست هم دهند تا یک انتخابات شفاف را بوجود آورند وگرنه کرزی بازهم یک انتخابات مرموز و خلاف خواست مردم را به راه می اندازد و نتیجه ی آن هم همانی می شود که خود کرزی می خواهد.

کمک و همکاری مردم برای تامین امنیت در افغانستان تا چه اندازه مهم است مخصوصا مردم در مناطق نا امن؟
تا حالی با گذشت ده سال هم از نظرکیفی و هم از نظر کمی اردوی ما رشد کرده اما نه آنقدر که لازم بوده و ما اگر یک رهبری با ایمان و وطن دوست می داشتیم در افغانستان، می توانستیم با همین اردوی فعلی امنیت را بدست آوریم نه اینکه همیشه از نیروها خارجی کمک بگیریم بلکه اعتماد و همکاری مردم را بگیریم.
حکومت برای خدمت گذاری به مردم است نه برای فخر فروختن و نادیده گرفتن مردم افغانستان.

افرادی در ولایت اندر غزنی، در برابر طالبان قیام کردند. چرا حکومت خود این کار را نکرد و در مقابل مخالفان نایستاد؟
این یک دستاوردی است که مردم در خلاء یک حکومت و رهبری قدرتمند به دست آورده اند و از حقوق خود دفاع کردند و قانون را در نظر نگرفتند.
من امیدوارم در پشت این قیام ها یک دست سومی نباشد از خارج، که باز در آینده مشکل ساز شود برای افغانستان و امیدوارم یک نیروی خودجوش مردمی باشد که مورد حمایت حکومت قرار گیرد و دولت اجازه ندهد یک نیروی خارجی از بیرون اینها را تنویل کند و در اختیار اهداف خود قرار دهد.

نیروهای هوایی افغانستان تا چه اندازه تنویل هستند؟
آقای علومی گفت: نیروهای هوایی افغانستان در شرایط فعلی جزء تعدادی طیاره های ترانسپورتی چیز دیگر در اختیار ندارد و تعدادی از این طیاره ها تنها می توانند پیلوت ها را تعلیم دهند.
متاسفانه طیاره های ترانسپورتی را هم که جامعه جهانی در اختیار افغانستان قرار می دهند طیاره هایی هستند که از رده خارج شده و تجهیزات آنها دیگر تولید نمی شوند و در زمین نشسته اند و کار نمی آیند و بلااستفاده مانده اند وهیچ کس امکانات دست اول را در اختیار افغانستان قرار نمی دهند.
تا سال 2014 وعده دادند کشورهای خارجی، که طیاره های تعلیمی به ما بدهند 150فروند را در نظر دارند، اما هیچ وقت آنها تجهیزاتی کمک نمی کنند که با آن تجهیزات بشود حمایه های هوایی را تامین کرد اضافه از دو سال است که مرزهای ما را با راکت می زنند و ما حتی نمی توانیم آنها را تهدید کنیم که ما هم این عمل را انجام می دهیم.
افغانستان از ستر هوایی عاجز است و در سال های آینده هم کسی به آنها وعده نداده که تجهیزاتی را در اختیارشان قرار دهد و این، نیازمندی های ما را به ناتو و ایالات متحده بیشتر می سازد که شما لطفا ما را حمایت کنید وگرنه همسایه های ما تا سرحد بمب اتم در اختیار دارند و ممکن است به ما زیان برسانند.

وی افزود: متخصصین فنی از سرمایه های معنوی کشور ماهستند که ما باید در اختیار داشته باشیم و یا تربیت کنیم. ما تا هنوز به صدها پیلوت در این نظام داریم و اگر ما سیصد پیلوت می داشتیم می توانستیم اینها را با تکنولوژی های جدید آگاه سازیم و تعلیمات جدید بدهیم ولی تا کنون در برنامه های جامعه جهانی نیست که ما به پای خود بایستیم و از خود دفاع کنیم و نیازی به بودن انها نداشته باشیم و این نیازها را بوجود آورده اند تا مردم بگویند لطفا تا مدتی در کشور ما باشید که ما نیاز داریم به حضورتان و تامین نیازمندیهای ما .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار