افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

توطئه امپرياليسم براي تخريب جهان اسلام

طبيعي است كه براي مخدوش كردن چهره اسلام دستهاي خارجي نيز وجود دارد و در داخل امت اسلامي نيز حلقه هايي هستند كه دانسته يا ندانسته در خدمت دشمنان اسلام قرار گرفته اند.

نجيب منلاي، مشاور وزارت اقتصاد افغانستان، نويسنده و استاد سابق يك موسسه علمي در فرانسه در رابطه با چالش هاي امروز جهان اسلام گفت : در جهان امروز بزرگترين مشكل مسلمانان اين است كه هويت و ماهيت خود را نمي توانند تثبيت كند. بدان معنا كه چهره اصلي و واقعي اسلام را نمي توانند به جهانيان ارايه دهد و بنظرم مهمترين علت اين موضوع اينست كه در دو، سه قرن اخير همواره خود را با عينكهاي ديگران ديده و هيچگاه به تاريخ و ارزشهاي خود فكر نكرده، بلكه در حالت انفعالي و در نتيجه واكنش ديگران ابراز وجود كرده است، يعني همواره ابتكار عمل را دست ديگران داده است.
وي همچنين در رابطه با اينكه در داخل امت اسلامي امروزه حلقه هايي بوجود آمده اند كه چهره واقعي اسلام را وارونه ارايه مي كند نيز اعتقاد داشت : بنظرم بايد چهره واقعي اسلام را به جهانيان نشان دهيم ، هر كسي كه اسلام را قبول نكرده است به اين معناست كه پيام اسلام بدرستي به آن نرسيده است، لذا بايد تصوير واقعي اسلام را تا روز قيامت نشان دهيم و بايد به مردم پيام اسلام را برسانيم و اگر پيام حقيقي اسلام به جهانيان ارايه گردد، براي بشريت پذيرفتن آن آسان خواهد بود، زيرا اسلام دين فطرت و انساني است .
طبيعي است كه براي مخدوش كردن چهره اسلام دستهاي خارجي نيز وجود دارد و در داخل امت اسلامي نيز حلقه هايي هستند كه دانسته يا ندانسته در خدمت دشمنان اسلام قرار گرفته اند، چون اعمال و اعتقاداتي كه اين حلقه ها ارايه مي دهند ، براي مخدوش ساختن چهره اسلام در دست دشمنان اسلام ابزار و وسيله خوبيست ، به همين دليل ما طي 200 يا 300 سال اخير نتوانستيم چهره اصلي و واقعي اسلام را به جهانيان نشان دهيم.
در همين رابطه افزود : اين حلقه ها يا در داخل اسلام وجود دارد كه بطور دانسته در خدمت دشمنان اسلام قرار گرفته اند. اگر به تاريخ اسلام نگاه بيندازيم در قرن هجدهم و نوزدهم وقتيكه در مقابل استعمار گران يك قدرت اسلامي به اسم امپراتوري عثماني وجود داشت، امپرياليسم دانسته براي ضربه زدن به خلافت عثماني برخي گروهاي افراطي عربستان سعودي را استخدام كردند كه در نتيجه امپراتوري عثماني تضعيف گرديد. امروز نيز چنين گروههايي وجود دارند و اين گروه ها در عربستان و هند نيز وجود دارد و برخي گروهها نيز نادانسته در خدمت ديگران قرار گرفته اند، شايد بهترين مثال و نمونه آن در خاورميانه و افريقاي شمال برخي گروهاي كوچك افراطي باشند كه با حسن نيت اما در مسير كج قرار گرفته اند و اين گروهها به اسلام ضرر زيادي رسانده اند. لذا بنظرم هم دستهاي خارجي و هم دستهاي داخلي وجود دارد كه به اسلام ضربه وارد مي كنند.
وي در رابطه با ارتباط جريان 11 سپتامبر در سال 2001 و آغاز جنگ امپرياليسم با جهان اسلام نيز گفت:  جنگ امپرياليسم با اسلام، عادي است. بايد هم امپرياليسم با اسلام در حال جنگ باشد، چون ارزشهاي امپرياليسم خودخواهانه، ظلم و ستم و انفرادي مي باشد، اما ارزشهاي اسلامي بر اساس برابري و اخوت استوارند، لذا بايد از اين جنگ متعجب نشويم . امپرياليسم از قدرت هاي داخلي اسلام به ضرر مسلمين استفاده كرده است. امپرياليسم در جنگ با شوروي بين مسلمانها برخي حلقه ها را بوجود آوردند كه اساس آنها افراطيت بود و بعد از فروپاشي شوروي از همين گروهها استفاده كرد تا كشورهاي اسلامي را مورد تهاجم قرار دهند، امپرياليسم دشمن اسلام است و طبيعي است كه عليه اسلام از هر وسيله و ابزاري استفاده خواهند كرد، اما در امت اسلامي برخي گروهها وجود دارند كه به اسم اسلام عليه اسلام فعاليت مي كنند و اين براي جهان اسلام بسيار خطرناك مي باشد و براي مهار كردن اين گروهها نياز به انقلاب عقلاني داريم، نبايد فقط از سلاحها عليه اين تفكر استفاده كنيم، ما نياز داريم كه جوانان مسلمان متوجه شوند كه ارزشهاي واقعي اسلام چيستند و اينكه اسلام چگونه مي تواند براي تمام جهان رهبر و راهنما باشد. يكي از بزرگترين چالش پيش روي جهان اسلام اينست كه چهره و ارزشهاي واقعي اسلام را به جوانان خودمان ارايه دهيم و اگر جوانان مسلمان متوجه ارزشهاي واقعي اسلام شوند، جهان نيز متوجه خواهد شد و اين كار دشواري نخواهد بود.
وي در رابطه با موضوع برخي گروه هاي افراطي و تاثير انها در معرفي جهان اسلام و همچنين منشا قدرت انها نيز گفت:  منشا قدرت طالبان در اين است كه ما امور تصميم گيري را به ديگران تحويل داديم. بوجود اوردن افراطيت شاهكار سياي امريكاست و در افغانستان بوجود اوردن طالبان شاهكار مشترك اي اس اي پاكستان و سيا امريكاست، لذا ما همواره امور تصميم گيري خود را در دست ديگران داده ايم، لذا هر چقدر كه افراطيت افزايش يابد بايد به همان اندازه به عقلانيت، حقانيت و ارزشهاي اسلام تكيه كنيم تا بالاخره جوانان ما براحتي در دام تبليغات گرفتار نشوند .
وي همچنين در رابطه با دخالت هند و امريكا در تقويت برخي گروه هاي تروريستي افزود : مقامات پاكستان همواره اظهاراتي را مطرح مي كنند كه اساس عقلي و عملي ندارد و حلقه هاي اطلاعاتي و نظامي پاكستان فكر مي كنند كه همه جهان كور است و تنها آنها چشم بينا دارند. اينكه برخي گروههاي طالبان از سوي هند و امريكا تمويل و حمايت مي شوند ، شايد درست باشد، اما در پاكستان دهها گروه وجود دارد، شايد دو يا سه ، از سوي آنها حمايت مي شوند، اما دهها گروه ديگر از سوي اي اس اي پاكستان حمايت و كنترل مي شوند ، لذا در اين زمينه موضع مقامات پاكستاني ضعيف است .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار