افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

توسعه پایگاههای نظامی امریکا درجهان با مشکل روبروست!

امریکا

طبق آخرین اخبار نشر شده، پلان توسعه سپردفاع ضدراکتی امریکا در کشورهای مختلف با مشکلات غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شده است.

روزنامه پراودا، چاپ مسکو، در تحلیلی نوشته است: زیگمار گابریل وزیر امور خارجه جرمنی هفته گذشته قبل از سفر خود به نیویارک در مصاحبه‌ای اعلام نمود که امریکا باید تسلیحات هسته‌ای خود را از جرمنی خارج کند و لازم است تا مذاکرات در این رابطه آغاز شوند. به‌عقیده وی، خروج سلاح های هسته‌ای امریکا می‌تواند نتیجه گفتگوهای تازه‌ای در زمینه خلع سلاح شود.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که این اواخر اخبار زیادی نشر شده که گویای این واقعیت است که توسعه پایگاههای نظامی امریکا در قاره اروپا به‌تازه گی با مشکلات غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شده است.

ولادیمیر ریمک سفیر جمهوری چک در روسیه اعلام کرده است که دولت چک به‌طور جدی در حال بررسی امکان تعطیلی پایگاه نظامی امریکا در خاک این کشور است. به‌گفته وی، در شرایط کنونی مقامات پراگ واقعاً بر این تصور هستند که بهتر است هیچ پایگاه نظامی خارجی در خاک چک وجود نداشته باشد.

گسترش سپر راکتی امریکا در اروپا زیر سؤال می‌رود

اگر واقعاً مسئله خروج نظامیان امریکایی از جمهوری چک مطرح شود، کل پلان توسعه سپر دفاع ضدراکتی امریکا در خاک اروپا در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

اظهارات سفیر چک در مسکو واقعاً نشان‌دهنده مواضع مقامات پراگ، از جمله میشل زمان رییس جمهوری و بوگوسلاو سوبوتکی نخست وزیر این کشور است.

ضمن اینکه چنین موضع‌گیری در چک با توجه به انگیزه‌های پیش‌انتخاباتی در آستانه برگزاری انتخابات جدید پارلمانی در این کشور در آکتُبر سال جاری، کاملاً قابل توضیح است. حزب حاکم چک، حزب سوسیال دموکراتیک، بیش از هر زمان دیگر نیازمند حمایت کمونیستهای این کشور است که خواستار بهبود روابط با روسیه و کاهش همکاریها با امریکا هستند، این در حالی است که دقیقاً مقامات مسکو بیش از هر زمان دیگری مسئله استقرار سامانه‌های دفاع ضدراکتی و افزایش حضور نظامیان امریکایی در منطقه شرق اروپا را مطرح می‌کنند.

البته مسلماً امریکایی‌ها تمایل دارند تا جای ممکن حضور نظامی خویش در چک را افزایش دهند و این مسئله از سال 2014 تاکنون عنوان شده است.

عدم‌تمایل مقامات پراگ به همکاری نظامی با واشینگتن از سوی مردم جمهوری چک هم مورد حمایت قرار دارد. به‌عقیده آنها، چک به‌ازای خطر در معرض رویارویی کشورهای ثالث قرار گرفتن، هیچ سودی هم نصیب خودش نمی‌شود.

قرغزستان ادامه حضور نظامیان امریکایی را تهدید می‌داند

این فقط چک نیست که چنین خواسته‌ای دارد. همین اواخر جمهوری قرغزستان نیز از وجود پایگاه نظامی امریکا در خاک این کشور ابراز نارضایتی نموده خواستار خروج بدون بازگشت نظامیان امریکایی شد. المازبیک آتامبایف رییس جمهوری قرغزستان اعلام کرده که به‌دلیل وجود پایگاه نظامی امریکا، این کشور در معرض خطر امنیتی قرار گرفته و به این بهانه خواستار خروج نظامیان امریکایی از قرغزستان شده است.

دقیقاً مانند جمهوری چک، مقامات بیشکک هم مایل نیستند تا کشورشان به‌خاطر حضور امریکایی‌ها مورد حمله کشور ثالثی قرار بگیرد.

جاپان هم از تسلط نظامی امریکا بر این کشور خسته شده است

وضعیت مشابهی نیز در جاپان دیده می‌شود که تا همین اواخر به‌دلیل تعهدات تاریخی خود، یکی از باوفاترین متحدین امریکا به‌شمار می‌رفت، چرا که بعد از بمباردمان هسته‌ای هیروشیما و ناگازاکی، جاپان برای سالهای زیادی عملاً تحت تسلط کامل نظامی ایالات متحده قرار داشت. ولی اکنون اوضاع تغییر کرده و امریکا مجبور است نظامیان خود را حتی از این کشور خارج کند.

در اینجا فقط یک سؤال مطرح است: کدام کشور در نوبت بعدی برای ابراز تمایل در مورد توقف همکاریهای نظامی خود با امریکا و رها شدن از شر حضور نظامیان امریکایی در خاکش قرار دارد؟ البته قطعاً این اتفاق خواهد افتاد و کشورهای دیگری هم چنین درخواستی را مطرح خواهند کرد، برای اینکه این یک واقعیت است که منافع ملی ایالات متحده با کشورهایی که امریکایی‌ها در آنها خود را صاحب‌خانه تصور می‌کنند، بسیار متفاوت است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار