افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

تلاش هاي مخفيانه ارتش پاكستان و عربستان براي نجات مشرف

سعود الفيصل وزير خارجه عربستان قرار است روز دوشنبه به پاكستان سفر كند و در اين مورد با دولت پاكستان صحبت كند و راه فراري براي مشرف پيدا كند، و نواز شريف نيز كه مديون عربستان سعودي است بعيد است با در خواست ملك عبدا… شاه عربستان مخالفت كند.

تلاش ها و ترفندها براي نجات جان ژنرال پرويز مشرف رئيس جمهور سابق پاكستان سرعت گرفته است. ژنرال مشرف سعي مي كرد در دادگاه حضور پيدا نكند و بجاي وي وكلاي او حضور داشته باشند، ولي دادگاه ويژه او را در تاريخ اول ژانويه احضار كرد، ولي بخاطر كشف مواد منفجره در نزديكي منزلش، در دادگاه حضور پيدا نكرد و اين دادگاه به روز پنج شنبه (دوم ژانويه) موكول شد و عليرغم تلاشهاي
زياد موفق نشد خود را از حضور در دادگاه نجات دهد و مجبور شد روز گذشته با حضور 1600 تن از نيروهاي امنيتي به دادگاه برود، اما در بين راه به دليل قلب درد، بجاي دادگاه از بيمارستان نظامي سر در آورد.
در آنجا نيز بعد از معاينات و آزمايشات مشخص شد كه مشكل خاصي ندارد و نيازي به بستري وي در بيمارستان نديدند. ولي مشرف اصرار داشت كه بايد بستري شود. بنابراين بستري گرديد. حالا با اين نمايش اين پرسش مطرح است كه آيا اين كوماندو كه زماني مي گفت او يك ارتش كوماندو است و از هيچ چيزي نمي ترسد و هميشه زندگي تهاجمي داشته است، واقعا” مريض است يا از اين راه مي خواهد به خارج فرار كند. البته اكثر سياستمداران و حقوقدانان پاكستان بر اين باورند كه نبايد به بهانه درمان، اجازه رفتن به خارج به مشرف داده شود .
كشور بهترين امكانات و تسهيلات پزشكي را دارد و نيازي نيست كه براي درمان به خارج اعزام گردد. ولي مسئله اين است كه تصميم نجات مشرف ديكتاتور سابق پاكستان در جاي ديگر اتخاذ گرديده است. از يكسو عربستان سعودي كه هميشه منفورين ملتها را نجات داده به حركت در آمده است و سعود الفيصل وزير خارجه اين كشور قرار است روز دوشنبه به پاكستان سفر كند و در اين مورد با دولت پاكستان صحبت كند و راه فراري براي مشرف پيدا كند، چنانچه در سال 2000 نيز وقتي نواز شريف نخست وزير پاكستان كه حكومتش توسط مشرف مورد كودتا قرار گرفته بود و نواز شريف به اتهام هواپيما ربايي كه مشرف در آن سوار بود به اعدام محكوم شد، اما شاهزاده مقرن بن عزيز رئيس سايت اينتليجنيس عربستان به پاكستان سفر كرد و در نتيجه معاهده اي صورت گرفت بر اساس آن نواز شريف با كليه خانواده اش به عربستان سعودي تبعيد گرديد .
بنابراين حالا مسعود الفيصل نيز به پاكستان سفر مي كند تا براي نجات جان پرويز مشرف كاري بكند و نواز شريف نيز كه مديون عربستان سعودي است بعيد است با در خواست ملك عبدا… شاه عربستان مخالفت كند.
البته ناگفته نماند كه آمريكا نيز كه خيلي به مشرف مديون است ممكن است از عربستان سعودي خواسته باشد كه به داد مشرف برسد.
از سوي ديگر به گفته شيخ رشيد رئيس حزب مسلم ليگ عوامي نيز كه گفته است وقتي ارتش پاكستان تصميم به نجات يك شخص بگيرد، هيچ كس و هيچ قدرتي نمي تواند جلوي آن را بگيرد بنابراين ارتش پشت پرده اين تصميم را گرفته است كه مشرف بايد نجات يابد و به بهانه مريضي به خارج اعزام شود .
ناگفته نماند در طول تاريخ 66 ساله پاكستان دهها و شايد صدها تن حاكمان سياسي پاكستان محاكمه شده اند، ولي تاكنون هيچ كدام از ژنرالهاي ارتش كه بزرگترين خيانت ها را به كشور مرتكب شده اند و باعث جدايي شرق پاكستان و تشكيل بنگلادش شدند ، محاكمه نشده اند .
لاز م به ذكراست كه ژنرال مشرف به جرم لغو قانون اساسي و اجراي حالت فوق العاده و زنداني كردن قضات ديوان عالي كشور در منازلشان در تاريخ سوم نوامبر 2007 با درخواست دولت فعلي محاكمه مي شود، اما ناگفته نماند اگر بحث محاكمه مشرف جدي پيگيري شود، در آنصورت پاي خيلي از ژنرالهاي ارتش در حال خدمت و بازنشسته نيز گير است چون همه آنان با اقدامات مشرف موافق بودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار