افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

تلاش مخفيانه كرزي براي حل اختلافات با طالبان درسايه فشارهاي امريكا

به دنبال افزايش فشارهاي امريكا، كرزي و نمايندگان طالبان در تلاش هستند تا با برگزاري جلسات محرمانه در كشورهاي ثالث همچون امارات، به يك توافق نهايي دست پيدا كنند اما اين جلسات هر بار با موانعي جدي و تكراري روبرو مي شوند.

به نقل از مركز مطالعاتي RT، با توجه به افزايش فشارهاي امريكا، افشاي طرح هاي مداخلانه گرانه آنها در فرايند انتخابات افغانستان در دهه اخير، نمايندگان دولت افغانستان و طالبان بار ديگر بطور محرمانه با يكديگر ملاقات كردند تا در مورد فرايند صلح به بحث و گفتگو بپردازند، اما باز اين مذاكرات بدون نتيجه مشخص رها شد و هر دو طرف از نتايج بدست آمده ابراز نااميدي كردند.
اين طور كه به نظر مي آيد در ميان سه ضلع مثلث تاثيرگذار در افغانستان، (دولت افغان، طالبان و امريكا) هر كدام كه قبل از انتخابات زودتر از ديگري با طرف مقابل به توافق برسند احتمال برد بيشتري دارند.
طبق اعلام منابع اگاه دولت پاكستان، دست كم دو وزير افغان با دهها نماينده طالبان در كشور امارات با يكديگر ملاقات كردند كه اين موضوع را رسانه هاي رسمي طالبان نيز تاييد كرده اند، اما موانعي در اين فرايند وجود دارد كه هميشه از پيشروي آن جلوگيري مي كند، كه مهمترين آن “آزادي زندانيان طالبان” و نام گذاري افغانستان به عنوان “امارت اسلامي” مي باشد.
طبق اعلام اين منابع، پيش بيني ها نشان مي دهد با خروج نيروهاي نظامي و ادامه داشتن بحث و جدال ميان كرزي و واشنگتن بر سر امضا پيمان امنيتي، وقوع جنگ داخلي در كشور حتمي مي باشد، اما طبق ادعاي نمايندگان دو طرف داخلي، موضع كرزي و نمايندگان طالبان در برابر امريكا و فشارهاي انها هيچگاه تغيير نخواهد كرد.
طبق اعلام منابع طالبان، احتمال وقوع انچه در سال 1989 رخ داد وجود دارد، كه موجب شد تا طي موافقاتي غير مستقيم، نيروهاي شوروي از خاك افغانستان خارج بشوند.
طبق اعلام منبعي كه مذاكرات محرمانه دولت و طالبان را فاش كرده است، نيروهاي طالبان و ساير گروه هاي نظامي، خود را براي مقابله و جهاد در زمان خروج نيروهاي امريكايي از افغانستان آماده كرده اند چرا كه در داخل حلقه رهبري اين گروه ها نيز اختلافاتي بر سر مذاكرات صلح وجود دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار