افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

تلاش امريكا براي ايجاد جنگ داخلي ميان پشتو ها و غير پشتوها

سياست امريكا براي ادامه حضور و در دست داشتن كنترل منطقه، بي ثباتي افغانستان و پاكستان خواهد بود و فاز نهايي اين سناريو تنها با ايجاد يك جنگ داخلي وسيع ميان پشتو ها و غير پشتوها اجرا خواهد شد.

به نقل از “پاكستان تودي”، امريكا با ايجاد فضاي هرج و مرج سياسي و امنيتي در افغانستان سعي دارد به بهانه امضاء پيمان امنيتي و تهديد خروج تمامي نيروهاي امريكايي در سال 2014، جنگ داخلي وسيعي ميان پشتو ها و غير پشتوها به راه بيندازد.
به گزارش اين منبع، تمامي فعاليت هاي به اصطلاح صلح آميز امريكا در افغانستان نه تنها باعث اتحاد ميان احزاب و گروه هاي مختلف مذهبي – سياسي در افغانستان نشد بلكه روز به روز اختلافات در ميان اين گروه ها بيشتر و بيشتر شد تا جايي كه اكنون هر طرف در انتظار يك جرقه و فرصت مناسب هستند.
به اعتقاد كارشناسان پاكستاني اما جنگ داخلي آينده افغانستان تنها به اين كشور ختم نمي شود بلكه ناچاراً بخش عمده اي از خاك پاكستان هم خود به خود وارد اين جنگ مي شود و ناامني و بي ثباتي در پاكستان هم به اوج خود خواهد رسيد.
طبق اعلام منابع اگاه، يكي از موضوعات اصلي سفرهاي اخير مقامات پاكستان و افغانستان اين بوده است كه طرف پاكستاني اصرار زيادي به حل و فصل منازعات و موانع ايجاد صلح داشته چرا كه در اين ميان بيشترين خطر پاكستان را تهديد مي كند. اگر صلح در افغانستان برقرار ش، سياستمداران پاكستاني فرصت پيدا مي كنند تا خانه تكاني اساسي در كشور خود انجام دهند، اما هدف همين است كه پاكستان و مخصوصاً ارتش اين كشور وقت كافي براي بازبيني و تعيير ريشه اي مشكلات درورني و مرزي خود را نداشته باشد.
بسياري از كارشناسان مانع اصلي صلح در افغانستان را كجروي هاي كرزي مي دانند، به اعتقاد انها در سال گذشته چندين بار مقدمات مذاكرات صلح انجام شد و كار خوب پيش رفت همانند دفتر طالبان در قطر اما اين كج خلقي هاي كرزي بود كه مانع كار شد و در اواخر سال هم رفتار وي بيشتر و بيشتر شد و به طور كل فرايند صلح از مسير خود منحرف شد.
البته اين ديدگاه نيز در حال حاضر وجود دارد كه اين امريكايي ها هستند كه هر بار به بهانه مختلف مسير فرايند صلح را منحرف مي كنند، به اعتقاد برخي كارشناسان در حال حاضر امريكايي ها كاري كرده اند كه تمام توجهات فقط به سمت موضوع امضا پيمان امنيتي سوق پيدا كرده و موضوع اصلي كه همان راضي كردن طالبان براي نشستن بر روي ميز مذاكره بود به طور كلي به فراموشي سپرده شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار