- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

تعریف امریکا از دوست و دشمن تغییر کرده

پنتاگونی که دیگر طالبان را دشمن و تهدیدی برای خود و امنیت افغانستان نمی داند همان پنتاگونی است که دستور تسخیر و حمله به خاک افغانستان برای محو همین طالبان را داده بود. آیا تعریف امریکا از دوست و دشمن تغییر کرده است؟

 

اگر تا پیش از این، بهانه امریکا برای حضور نظامی در منطقه طالبان حاضر و آماده و پیشمرگ ناتو در جنگ های زرگری بود، زین پس قاعده بازی عوض شده است و ابرقدرت غرب ترجیح می دهد به گونه دیگری کار را به پیش ببرد.

 

اگر تا دیروزها و زمانی قبل تر از اکنون، داعش، القاعده، طالبان و تمامی مخالفان مسلح از آدرس افغانستان و پاکستان در قلب منطقه به دنیا نمایانده و شناسانده می شدند؛ اینک امریکا به جایی رسیده است که دیگر نیازی به بازی با مهره های سوخته ندارد.

 

اگر در سالهای اخیر، در اوج اختلافات و رقابت های قدرت های منطقه و کشورهای احاطه کننده ی افغانستان بر سر پایگاه های دایمی نظامی امریکا در قلب آسیا، کاخ سفید بدنبال دلیل تراشی و مظلوم نمایی و منجی نمایی از تروریسم هراس افکنی بدون تهدید روسیه، ایران، چین و هند بود اینک…

 

اینک اوضاع به گونه ای مطابق میل استکبار جهانی پیش رفته است که کارهایش روی غلتک افکارعمومی و مزدوران ارگ نشین افتاده و دیگر نیازی به بزرگ نمایی ها و دروغ های غیرقابل باور و دشمن تراشی های مغرضانه ندارد.

همه این مقدمه چینی ها برای رسیدن به این نتیجه بود که پنتاگونی که دیگر طالبان را دشمن و تهدیدی برای خود و امنیت افغانستان نمی داند همان پنتاگونی است که دستور تسخیر و حمله به خاک افغانستان برای محو همین طالبان را داده بود. آیا تعریف امریکا از دوست و دشمن تغییر کرده است؟

 

اگر افغانستان نمی تواند با در پیش گرفتن یک سیاست خارجی منحنی و قابل انعطاف، دوست و دشمن خود را براحتی و بنابر منافع داخلی خود تعیین نماید در عوض امریکا استاد بزرگ این فن و حرفه است به گونه ای که خود، مهره ای را بر سر کار می آورد خود به جنگ با آن برمی خیزد و خود، آن را کنار می زند.

 

در همین راستا، امریکایی که متعهد به حفظ حریم و امنیت ملی افغانستان درخصوص حملات و تهدیدهای تروریسم شده بود ولی بدان پایبند نمی نمود؛ اینک آب پاکی را روی دست حکومت ریخته است و طالبان را بخشی از پروسه صلح و در امان از تیر یانکی ها می خواند تا ته مانده های امید نیز رنگ ببازد. حرف دیگری باقی نمانده است جز جان بی مقدار مردم ملکی…