افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

تروريسم ابزاري براي بقاي امريكا

اعضاي ناتو هفته گذشته در بروكسل در طي نشستي اعلام كردند كه در افغانستان درباره حضور اينده خود همه امكانات را در نظر خواهند گرفت و برنامه هايي را تدوين خواهند كرد. آندرس فوگ راسموسن سرمنشي ناتو گفته، در اين برنامه ها تا پايان امسال خروج همه نيروها از افغانستان نيز شامل است كه علت اين مساله امضا نشدن پيمان امنيتي كابل – واشنگتن است.
نجيب منلاي مشاور وزارت اقتصاد افغانستان و نويسنده و استاد سابق يك موسسه علمي در فرانسه در اين باره به خبرنگاران گفت: در موضع ناتو تغييري ايجاد نشده، از مدتها پيش ناتو همين موضوعات را مطرح مي كند.  اگر حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان پيمان امنيتي را امضا نكند، رئيس جمهور بعدي اينكار را خواهد كرد. به نظرم ناتو در افغانستان تعداد محدودي نيروي خود را نگه خواهد داشت و اين نيروها از 3 تا 15 هزار مي تواند باشد. بنابراين فكر كنم در شرايط تغييري ايجاد نشده، البته در گفتگو تغيير ايجاد شده است كه باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكا به طور صريح اعلام كرده كه امريكا حتي حاضر است گزينه صفر را در نظر داشته باشد، از اين مشخص مي شود كه هنوز اين تصميم را نگرفته است.
برخي كارشناسان بر اين باورند كه گفته هاي كاخ سفيد و اعضا ناتو نشان مي دهد، امريكا از افغانستان خارج نمي شود و هر چند از گاهي تهديدي هم كه مطرح مي كند كه از افغانستان خارج مي شود فقط براي تحت فشار قرار دادن دولت كابل است. نجيب منلاي در اينباره نيز اعتقاد دارد : چنين اظهاراتي كه مطرح مي شود تا حد زيادي به معناي فشار است، بايد ديد كرزي تا چه حدي تسليم اين فشارها خواهد شد تا برگزاري انتخابات چند هفته باقي مانده است، اما اين موضوعي نيست كه اينده افغانستان را زير سوال ببرد.
وي در مورد اظهار نظر برخي مقامات امنيتي مبني بر احتمال بازگشت و بقدرت رسيدن القاعده در افغانستان و مرزهاي پاكستان گفت: فكر نمي كنم با خروج نيروهاي امريكايي وضعيت در افغانستان بدتر شود، القاعده از بيشتر مناطق اسيايي خارج و به تمركز خود را بر افريقا شمال و خاورميانه متمركز كرده است.
در منطقه اعضاي القاعده كمتري مانده و اعضايي كه در منطقه فعاليت مي كنند، بيشتر افراد محلي و منطقه هستند.  به نظرم نيروهاي پاكستاني و افغان اين صلاحيت و توان را دارند كه با نيروهاي القاعده مقابله كنند.
گزارشات منتشر شده از مطبوعات پاكستاني به نقل از منابع امريكايي نشان مي دهد كه، FBI  امريكا هشت سال قبل از حادثه 11 سپتامبر ، يكي از جاسوسان خود را در القاعده وارد كرده بود و FBI اين موضوع را نه فقط از دولت امريكا بلكه از كميته هاي حقيقت ياب حادثه 11 سپتامبر نيز مخفي نگه داشته بود.
گفته مي شود اين جاسوس بعنوان يكي از اعضاي القاعده حتي با اسامه بن لادن نيز ديدار داشته بود.
وي در اينباره نيز توضيح داد كه، القاعده را خود امريكا تاسيس كرده است و منشاء القاعده در دفاتر سياي امريكاست. اين جاي تعجب ندارد كه افراد CIA امريكا با رهبران القاعده تماس هايي نداشته باشند. اين موضوع جديدي نيست، طبيعي است كه دولتمردان امريكايي با القاعده در تماس بودند و اين تماس تنها هشت سال پيش از حادثه 11 سپتامبر نبود بلكه از دوران شوروي سابق القاعده و امريكا در كنار هم بودند و امروز نيز اگر امريكا و القاعده در افغانستان باهم دشمن هستند در سوريه هر دو طرف در كنار هم ايستاده و در سنگر واحد قرار دارند. در شمال افريقا نيز وضعيت چنين است. تنها امريكا نيست كه از تروريزم به عنوان ابزار استفاده مي كند بلكه ديگر كشورها نيز اين كار را انجام مي دهند. خلاصه جهان تك قطبي همين است كه از سلاح كثيف تروريزم استفاده مي كند، امريكا، پاكستان و ديگر كشورها نيز از اين سلاح كثيف استفاده مي كنند، اين مسئله جاي تعجب ندارد.
وي در پايان در رابطه با حملات 11 سپتامبر و ارتباط آن با مقامات امريكايي گفت، من طرفدار تئوري توطئه نيستم، من معتقد نيستم كه حمله 11 سپتامبر با هماهنگي سياي امريكا صورت گرفته باشد، اما حمله مذكور براي امپراليزم لطمه بزرگي بود و فكر كنم اين نكته اي باشد كه بر گروه هاي تروريستي ناتواني سياي آمريكا در كنترل مطلق آنها را نشان مي دهد، يعني سلاحي كه امريكا بوجود اورده بود، از دست سيا خارج شده است. بنابراين امروز امريكا از يكسو از اين سلاح (تروريست ها) استفاده مي كند و از طرف ديگر از اين سلاح در هراس است.
وي در همين رابطه ادامه داد : فكر كنم بلايي كه امريكا بوجود اورد تا اين حد آنرا تقويت كرد كه از كنترل انها خارج شد، بنابراين برخي بخش ها در كنترل امريكاست، اما برخي نيز از كنترل امريكا خارج شده است.فكر نمي كنم بين اين معقوله تضادي وجود داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار