افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

ترمپ در بی فکری استاد است!

ترمپ

شایستگی ترمپ برای تصمیم گیری جنگ و صلح بسیار سوال برانگیز است زیرا او چهره یک رییس جمهور بی فکر را به نمایش گذاشته که کشورش را گرفتار جنگ های منطقوی و جهانی می کند!

به راپور روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان در مقاله خود با اشاره به خویشتنداری روسیه در قبال حمله امریکا به پایگاه الشعیرات سوریه نوشت: با گذشت چند روز از حمله هوایی امریکا به میدان هوایی الشعیرات در سوریه سوال های متعددی در مورد خسارت های ناشی این حمله و دلیل خودداری روسیه از واکنش به آن و نیز آینده روابط دو ابرقدرت مطرح است و اینکه حمایت عربی از حمله امریکا چه بازتابی خواهد داشت؟

نمایش یک رییس جمهور بی فکر

ترمپ من‌حیث یک رییس جمهور قوی ومتفاوت از رییس جمهور ضعیف قبلی ظاهر نشد بلکه چهره یک رییس جمهور بی فکر را به نمایش گذاشت که کشورش را گرفتار جنگ های منطقوی و جهانی می کند به همین دلیل شایستگی او برای تصمیم گیری جنگ و صلح بسیار سوال برانگیز است تا جایی که تعدادی از اعضای کنگره بر لزوم مراجعه به قانونگذاران امریکا پیش از هر حمله به سوریه و یا کشورهای دیگر تاکید کردند.

در مقابل ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با خودداری از رویارویی با امریکا در جایگاه یک رییس جمهور با تدبیر و خویشتندار ظاهر شد.

در این میان نیکی هلی نماینده امریکا در شورای امنیت از احتمال حملات دیگر به سوریه سخن گفت، اما باید در نظر داشت اگر روسیه به موضع خود مبنی بر تعلیق تفاهمات با امریکا ادامه دهد، چه بسا نحوه تعامل با حملات امریکا با قبل متفاوت باشد.

خودداری روسیه از واکنش مستقیم

باید به یاد داشت هنگامی که ترکیه در راستای عرض اندام جنگنده روس را سرنگون کرد، رهبری روسیه خویشتنداری خود را حفظ کرد و در واکنش به این اقدام به تحریم اقتصادی آنکارا رو آورد تا جایی که اردوغان با خفت مجبور به عذرخواهی شد و چه بسا همین نتیجه برای لزوم اندکی تامل و درنگ و خودداری از شتاب زدگی کافی باشد.

احتمال واکنش روسیه در زمانی مناسب

در این میان تردیدی نیست که روسیه به تجاوز امریکا واکنش نشان خواهد داد، هرچند خسارت های مادی و انسانی سوریه در حمله اخیر امریکا محدود بود و به میدان هوایی مورد حمله نیز چندان زیانی وارد نشد و چنانچه بحران سوریه آنطور که طبق خواست و رضایت روسیه حل و موسم نشود، این واکنش در زمانی مناسب اعلام شود.

ندانم کاری بی حد و اندازه ترکیه

نکته قابل توجه دیگر استقبال سریع کشورهای عرب خلیج فارس از حمله امریکا به سوریه از همان دقایق اول بود، اما ندانم کاری ترکیه از این هم فراتر رفت و اردوغان و بن علی یلدریم نخست وزیر او علاوه بر استقبال از حمله امریکا حملات بیشتر را خواستار شده و اعلام کردند یک حمله کافی نیست.

دشمنی بدون توجیه عرب‌های خلیج فارس با روسیه

این مواضع شتاب زده می تواند به ضرر عرب های خلیج فارس تمام شود زیرا این کشورها بدون توجیه در صف دشمنی علیه روسیه قرار گرفته اند و ترکیه نیز که برای جلوگیری از بحران اقتصادی قرارداد تجاری یکصد ملیارد دالری با روسیه امضا کرده است، خود را در وضعیت بسیار سختی قرار خواهد داد خاصتاً اینکه روابطش با همسایگان اروپایی متشنج است.

روابط ترکیه با امریکا نیز مبهم است، زیرا واشنگتن در سوریه بیشتر کُردها را ترجیح داده و به آنها من‌حیث همقراردادان قابل اعتماد می نگرد.

به هر حال رهبران سوریه و روسیه حمله راکتی امریکا را مهار کردند، اما گزینه ها ی خود را باز گذاشتند.

اعتماد از دست رفته روسیه و امریکا در سوریه

در مقابل، دولت دونالد ترمپ در حال حاضر در حال برآورد خسارت ها و تبعات پس از حمله به پایگاه الشعیرات هستند، زیرا جنگ با تروریزم در سوریه که در اولویت قرار دارد، متحمل ضربه سنگینی شده و هماهنگی های کلی و جزیی در سوریه از بین رفته است و علاوه بر این شیشه اعتماد دو قدرت در خاک سوریه شکسته و خرد شده تا جایی که سخت بتوان آن را ترمیم کرد.

نکته قابل توجه دیگر اینکه حمله نظامی بر اساس اخبار و شواهد و اسناد نادرست و بدون تحقیقات بین المللی بی طرفانه و بدون اجازه داخلی و مراجع قانونی انجام شد که نشان دهنده حجم گسترده بی فکری و حماقت است.

حمله به سوریه، تناقض با وعده های انتخاباتی ترمپ

علاوه بر این حمله به پایگاه الشعیرات با بسیاری از وعده های انتخاباتی ترمپ در تناقض است؛ وعده هایی که مبتنی بر خودداری از دخالت نظامی در سایر کشورها خاصتاً سوریه و سر دادن شعار نخست امریکا بود.

باید در نظر داشت که در خاک سوریه و عراق بیش از 7000 نظامی امریکایی و دهها طیاره وجود دارند که در ماهها و روزهای آینده در معرض خطر قرار خواهند گرفت و این وضعیت موجب فرورفتن بیش از پیش امریکا در جنگ بین دو کشور می شود.

با این تفاسیر باید گفت، ترمپ ممکن است با تشویق ها و حمایت های گرم کشورهای حاشیه خلیج مواجه شود که امیدوارند پس از شش سال شکست و ناکامی به هدف خود مبنی بر سرنگونی بشار اسد دست یابند، اما این دست زدن ها و تشویق ها محدود است و به سرعت محو می شود.

در این شرایط بعید نیست این کشورها نه تنها به لحاظ تقویت مالی و نظامی بلکه از نظر راهبردی نیز بازنده اصلی جنگ کشورهای کلان در خاک سوریه باشند تا جایی که باید پرسید آیا همین کشورها نبودند که به دلیل حمایت از جنگ امریکا در عراق انگشت پشیمانی به دهان گرفتند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار