افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

ترمپ برای کاسبی به عربستان می رود!

ترمپ

امریکا در آستانه تکمیل سلسله معاملات تسلیحاتی با عربستان به ارزش یکصد ملیارد دالر است.
به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان با اشاره به معامله تسلیحاتی کلان امریکا و سعودی در جریان سفر دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا به ریاض، نوشت: وی من‌حیث تاجر برای جلب پول های سعودی راهی ریاض می شود.
وقتی آژانس خبررسانی رویترز به نقل از یک مسئول بلندپایه اعلام می کند، امریکا در آستانه تکمیل سلسله معاملات تسلیحاتی با عربستان به ارزش یکصد ملیارد دالر است و چه بسا به منظور تقویت توانمندیی های دفاعی سعودی این رقم در ده سال آینده به 300 ملیارد دالر افزایش یابد، باید آن را باور کنیم و منتظر باشیم این خبر به طور رسمی در جریان سفر شنبه آینده دونالد ترمپ به ریاض اعلام شود.

در علم خبرنگاری درز یافتن این اخبار تصادفی نیست و به هیچ وجه به مهارت خبرنگاری که آن را نقل کرده است، ارتباطی ندارد زیرا وی در چنین موارد فقط یک دریافت کننده است و اینکه یک طرف زمان مناسبی را برای انتقال خبر به وی انتخاب کرده و با این کار به دنبال تحقق هدف مورد نظر خود است.

چرا ریاض نخستین ایستگاه سفر خارجی ترمپ؟

اینکه ترمپ ریاض را من‌حیث نخستین ایستگاه سفر خارجی خود پس از ریاست جمهوری انتخاب کرده است، ناشی از جایگاه مذهبی و سیاسی این شهر و یا رهبری آن بر جهان اسلام نیست بلکه از این نظر است که عربستان می تواند بها و یا هزینه های لازم آن را بپردازد و این چیزی است که با توجه به خبر رویترز به آن پی بردیم.

اطمینان بخشی امریکا در مورد برتری تسلیحاتی اسراییل

در مورد اینکه عربستان نیازمند سلاح است بحثی نیست اما نه به این نوع سلاح ها و با این هزینه زیرا معامله تسلیحاتی فقط شامل طیارات اف. 35 جدید امریکا نیست بلکه قراردادهای نگهداری و سکوهای پرتاب راکت های دفاعی از جمله پاتریوت را شامل می شود، از همین رو مسئول بلندپایه ای که این خبر را نشر کرده است تاکید داشت، این معامله فراتر از توانمندی های نظامی اسراییلی نخواهد بود.

کاسب کاری ترمپ در برابر عرب‌ها
ترمپ از عربستان و سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواست بهای حمایت امریکا از آنان را بپردازند و اوست که من‌حیث یک تاجر معتقد است این حمایت نباید رایگان باشد از همین رو این معامله صورت گرفت مانند سایر معامله های تجاری.

اکنون شاهد معامله تسیلحاتی و نظامی امریکا با عربستان هستیم و بخشی از این معامله نیز شامل سرمایه گذاری است که محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی در جریان سفر دو ماه پیش خود به واشنگتن از آن صحبت کرده و از سرازیر کردن 200 ملیارد دالر در پروژه های زیربنایی امریکا در طول چهار سال صحبت کرد یا همان دوره نخست ریاست جمهوری ترمپ و چه بسا تنها دوره او.

سوالی که اینجا مطرح است اینکه این پول ها از کجا می آیند که رهبران سعودی می توانند چنین تعهداتی در پرداخت معاملات تسلیحاتی به امریکا بدهند؟ زیرا فروش پنج فیصد از سهام شرکت آرامکو یک چهارم این تعهدات را نیز پوشش نمی دهد.

از این گذشته کسر بودجه عربستان حدود 84 ملیارد دالر است که حدود 13 ملیارد دالر دیگر نیز ناشی از لغو توقف پاداش های کارمندان دولت به آن اضافه می شود.

سوال های دیگری که مطرح است اینکه پروژه های زیر بنایی عربستان کدامند؟ رفاه باشنده گان سعودی کجاست؟

این موارد سوال های دشواری است که پلان آن خاصتاً از سوی کارشناسان اقتصادی سعودی ممنوع است، اما می توان به راحتی به آن پاسخ داده و گفت در پرتو کاهش ذخایر مالی سعودی ناشی از اسراف در هزینه های نظامی و دو جنگ در سوریه و یمن و صف طویل حاکمان طمع کار سران سعودی، آنان دو گزینه بیشتر ندارند: قرض گرفتن از داخل و خارج از طریق پلان اوراق بهادار و یا فروش شرکت ها در چوکات سیاست خصوصی سازی و پلان پنج فیصد سهام آرامکو من‌حیث نخستین گام در مجموعه گام های مشابه که شرکت های کلان دولتی را شامل می شود.

در این میان باید گفت عربستان اکنون دو چیز مهم را از دست می دهد: شکوه خود را و دوم قدرت مالی اش را که این خسارت بزرگی است که در هر حال جبران آن دشوار است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار