افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تداوم اعمال تحریم‌های امریکا علیه کوبا

رسانه کوبایی «پرنسا لاتینا» به نقل از مدیرکل وزارت خارجه کوبا در امور امریکا گزارش داد که امریکا همچنان به اعمال تحریم علیه کوبا ادامه می‌دهد.

به نقل از «پرنسا لاتینا»، «ژوسفینا بیدال» مدیرکل وزارت امور خارجه کوبا در امور امریکا در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «توئیتر» از تداوم اعمال تحریم‌های امریکا علیه کوبا انتقاد کرد.

وی در این رابطه عنوان کرد: دولت امریکا به تازه گی کمپنی ای  را به خاطر تجارت با طرف‌های کوبایی جریمه کرده است و این به معنی تداوم سیاست‌های 50 ساله امریکا علیه این کشور امریکای لاتینی می‌باشد.

در همین راستا وزارت امور خارجه کوبا نیز با انتشار یادداشتی رسمی جزئیات تحریم‌های اخیر امریکا علیه کوبا را نشر کرد.

در متن این یادداشت آمده است: وزارت خزانه‌داری امریکا، کمپنی امریکایی «هالیبورتن» را به علت برقراری روابط تجاری با کمپنی  کوبایی «کوبا پترولئو» در بین ماه‌های فِبریوری تا آوریل سال 2011 (ماه دلو 1389 تا حمل 1390) مبلغ 304 هزار و 706 دالر جریمه کرده است.

وزارت امور خارجه کوبا همچنین از طریق این یادداشت فاش کرد که در مدت زمان مذکور این کمپنی  امریکایی، صادراتی به ارزش 1 ملیون 189 هزار و 752 دالر برای حمایت از استخراج نفت و گاز در کوبا داشته است.

در ادامه این یادداشت گزارش شده است: 3 روز پیش نیز دولت امریکا کمپنی  فرانسوی «سی جی جی سرویس» را نیز به همین علت به پرداخت 614 هزار 250 دالر جریمه نقدی محکوم کرد.

وزارت امور خارجه کوبا همچنین اعلام کرد: از آنجایی که اقدامات اخیر امریکا بر کمپنی ‌های امریکایی و خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در کوبا تأثیر منفی خواهد داشت، رفع کامل تحریم‌های امریکا علیه کوبا عاملی اساسی برای پیشبرد روند عادی‌سازی روابط بین دو کشور محسوب می‌شود.

علی‌رغم برقراری روابط دوجانبه بین امریکا و کوبا، «باراک اوباما» رییس‌جمهور امریکا روز چهارشنبه اعلام وضعیت اضطراری ملی علیه کوبا در این کشور را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

اعلام وضعیت اضطراری ملی علیه کوبا در امریکا نخستین بار توسط «بیل کلینتون» رییس‌جمهور وقت این کشور در سال 1996 (1375) صورت گرفت و اکنون در آستانه سفر «اوباما» به کوبا بار دیگر تمدید شد؛ قرار است رییس‌جمهور امریکا در ماه مارچ (حوت) به «هاوانا» پایتخت کوبا سفر کند.

در 17 دیسِمبر سال 2014 (26 قوس 1393) «باراک اوباما» رییس‌جمهور امریکا و «رائول کاسترو» همتای کوبایی وی تمایل هر دو کشور برای عادی‌سازی روابط را اعلام کردند.

امریکا به راه‌حل‌های «ارگان حل اختلاف» متعلق به «سازمان تجارت جهانی» عمل نمی‌کند

«آنایانسی رودریگز» سفیر کوبا در سازمان ملل متحد نیز روز گذشته اعلام کرد: امریکا به پیشنهادات و راه‌حل‌های «ارگان حل اختلاف» متعلق به «سازمان تجارت جهانی» عمل نمی‌کند.

این دیپلمات کوبایی در این رابطه به اختلاف امریکا و کوبا بر سر بند 211 قانون توقف تعقیب قضایی اشاره کرد؛ براساس این بند لیسانس تخصصی تجاری «کوبا اکسپورت» برای ثبت نشان «هاوانا کلوپ» سالهاست که مورد پذیرش واقع نمی‌شود.

وی افزود: بند 211 همچنان بدون کوچکترین تغییری دارای اعتبار می‌باشد.

«رودریگز» همچنین تصریح کرد: این بند مانع از آن می‌شود که محکمه ‌های امریکایی نشان‌های تجاری کوبا را به رسمیت بشناسند.

سفیر کوبا در سازمان ملل متحد در ادامه خاطرنشان کرد: کوبا علاقه‌ای به ادامه درگیری ندارد و ما خود یکی از آسیب دیدگان مستقیم این اختلاف هستیم؛ کوبا از حق قانونی خود استفاده کرده و بار دیگر موضوع عدم توجه امریکا به پیشنهادات و راه‌حل‌های «ارگان حل اختلاف» را به این سازمان خواهد برد.

وی در ادامه عنوان کرد: این تنها بخشی از تحریم‌های یک جانبه، ناعادلانه و غیرقانونی امریکا علیه کوبا است.

آنگولا، آرژانتین، بولیوی، برزیل، چین، اکوادور، ال سالوادور، هند، جامائیکا، مکزیک، نیکاراگوئه، پرو، روسیه، اروگوئه، ونزوئلا، ویتنام و زیمباوه از جمله کشورهایی هستند که در این راستا از کوبا حمایت می‌کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار