افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

تاثیر مرگ ملا عمر بر مذاکرات صلح

در حالی‌که قرار است دور دوم مذاکرات مستقیم میان نمایندگان دولت کابل و گروه طالبان تا چند روز دیگر برگزار شود، گزارش‌های مربوط به بالا گرفتن اختلافات در رده‌ رهبری طالبان و مرگ احتمالی ملا عمر رهبر این گروه، تدریجا توجه رسانه‌ها را جلب می‌کند.

 

هرچند تاکنون بارها خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان منتشر گردیده، اما هیاهوی ایجاد شده در برهه کنونی به سوالی مهم برای کارشناسان و تحلیل‌گران تبدیل شده است که چی کسی جانشین او خواهد شد، این روند جانشینی چگونه صورت خواهد گرفت و تاثیر آن بر توانایی جنگی طالبان و روند مذاکره با دولت افغانستان چه خواهد بود؟

 

و چرا اکنون که داعش در افغانستان سربلند کرده، موضوع مرگ ملاعمر آن هم در دو سال پیش، باید مطرح شود. زمانی که عده زیادی از فرماندهان و جنگجویان طالبان به رهبر نامریی شان اخطار داده اند که اگر خود را نشان ندهد به گروه دولت اسلامی عراق و شام یا همان داعش خواهند پیوست.

 

بدون شک با طرح چنین ادعایی که البته ریشه ی آن در رسانه های پاکستانی است، باید منتظر واکنش طالبان بود و اینکه اعضای این گروه راه پیوستن به داعش را در پیش خواهند گرفت یا نه؟ یا به بیان دیگر آمریکا که چند سال است تلاش می کند گروه داعش را جایگزین گروه طالبان در افغانستان کند، به هدف خود خواهد رسید یا خیر؟

 

تجربه نشان داده که همه ی کارهای آمریکا حساب و کتاب دارد. آنها حتی از چندی قبل رهبر جایگزین ملا عمر را نیز بنام محاذ فدایی انتخاب کرده اند. هرچند که برخی کارشناسان مسایل سیاسی مدعی هستند سه گروه مدعی جانشینی ملاعمر هستند: ملا محمد یعقوب، پسر ملا عمر، ملا اختر محمد منصور، معاون ملا عمر، و طیب آقا رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر. هرچند شاید عبدالقیوم ذاکر، زندانی اسبق گوانتانامو، ملا باز محمد، از قدرتمندترین فرماندهان طالبان در جنوب‌غرب افغانستان و منصور دادالله برادر ملا دادالله از فرماندهان مشهور طالبان را جزو نامزدان این پست بتوان قرار داد.

 

اما مسلم آن است که محاذ فدایی گزینه ی مدنظر غرب برای جایگزینی ملاعمر به عنوان رهبر جدید طالبان می باشد زیرا وی و جریان تحت اختیارش اخیرا به گروه داعش پیوسته اند. به همین دلیل هم پاکستان با فشار آوردن به طالبان قصد دارد یک بخش از آنها که مهره های سوخته محسوب می شوند را وارد روند مذاکره با دولت کابل کند و بقیه را تحت حمایت این رهبر پاکستانی به داعش پیوند بزند.

 

به هر حال پاسخ این سوال که چه کسانی از مرگ ملاعمر سود خواهند برد، این می شود که در درجه ی اول آمریکا است که به هدف خود یعنی جایگزین کردن مهره های داعشی خود به جای داعش یک بازی طولانی مدت دیگر را در کشور ما شروع خواهد کرد و سپس ایادی آمریکا یعنی پاکستان و عربستان سعودی که اسلام آباد از شر طالبان مسلح در وزیرستان رها می شود و عربستان به ترویج تفکرات و عقاید وهابیت می رسد.

 

در این میان خبری هم از طرح و برنامه ی دولت وحدت ملی به ریاست عین و غین، برای جلوگیری از بروز مشکلات جدید در این رابطه در کشور نیست که نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار