افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

تاثیرات بحران افغانستان بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا

در سال 2008 وقتی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری امریکا به کاخ سفید راه یافت، اکثر قریب به اتفاق تحلیل گران فکر می کردند که مجموعه ای از تغییرات بنیادی در صحنه تحولات افغانستان در راه است، چرا که اوباما از همان ابتدا بر ارجحیت و اولویت جنگ افغانستان بر عملیات نظامی امریکا در عراق تاکید کرده بود. اوباما بارها در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده بود که در صورت پیروزی در رقابت های انتخاباتی نیروهای امریکایی را از عراق خارج نموده و بر شمار نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان خواهد افزود. به موازات گسترش عملیات نظامی به توصیه زبیگنیو برژینسکی مشاور ارشدش مسئله مذاکره با طالبان هم به شکل جدی تری در دستور کار کاخ سفید قرار گرفت و اوباما امیدوار بود که در سایه این سیاست چماق و هویج لشکر آشتی ناپذیر طالبان را در افغانستان مهار کند. همزمان با این برنامه ها اوباما پاکستان را نیز فراموش نکرد. اتاق مدیریت بحران کاخ سفید به درستی این برآورد را از بحران افغانستان داشت که تحولات این کشور با اوضاع پاکستان ارتباط تنگاتنگی دارد و بدون توجه به آن نمی توان به چشم انداز بحران درافغانستان امیدوار بود. لذا اوباما همواره بر مبارزه جدی با بنیادگرایان پاکستانی تاکید می کرد و هم اکنون نیز بر تداوم این رویکرد تاکید دارد.
از سوی دیگر مردم و دولتمردان افغانستان نیز درابتدا علی رغم داشتن برخی دغدغه ها از پیروزی اوباما خوشحال بودند چرا که در سایه توجهات رئیس جمهور جدید تصور می شد که کمک های بیشتری به افغانستان سرازیر شود و با افزایش نیروهای ارتش امریکا در افغانستان و گسترش عملیات های ضد تروریستی، تروریست ها در موقعیت ضعف قرار گیرند ولی هم اکنون بعد از چهار سال از قرار گرفتن اوباما و تیم همراهش در کاخ سفید، افکار عمومی نه تنها در افغانستان بلکه در بسیاری از جوامع دیگر به این نتیجه رسیده است که اوباما در صحنه افغانستان چندان موفق نبوده است و این دقیقا همان نکته ای است که رامنی در اکثر سخنرانی های انتخاباتی خود بر روی آن تاکید کرد و تلاش های اوباما را در میدان افغانستان بی نتیجه خواند.

لکن اوباما قطعا در سخنرانی های انتخاباتی خود از مشکلات نبرد در افغانستان گفت و بر روی دو دستاورد مانور ویژه ای داد؛ یکی شکار بن لادن در ابیت آباد پاکستان و دیگر خروج قطعی نیروهای امریکایی تا سال 2014 از افغانستان.
جدای از این مسائل اوباما حرف دندان گیر دیگری برای گفتن نداشت چرا که اکثر طرح های او اعم از مذاکره با طالبان، کاهش تحرکات نظامی مخالفین مسلح، کاهش تلفات نظامیان امریکایی و … همه با شکست مواجه شده بودند. با همه اینها اوباما از طرح انتقال مسئولیت ها به نیروهای افغان و تسریع هر چه بیشتر پروژه حمایت نمود و حتی در یک اظهار نظر آن را به منزله نقطه پایان ماموریت امریکا در افغانستان قلمداد کرد. اوباما همچنین از امضای پیمان استراتژیک با دولت کرزی هم به یک دستاورد تعبیر کرد ولی جمهوری خواهان و مخصوصا میت رامنی همچنان از شکست امریکا در افغانستان سخن می گوید و این روند هم اکنون که او در پنسلوانیا آخرین تبلیغات انتخاباتی خود را می کند نیز مشاهده می شود.
در واقع بنا به همین دلیل است که بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده اند که تلاش رامنی بر این است که از افغانستان بر خلاف دوره قبل که نردبان پیروزی اوباما بود، به یک نقطه ضعف اساسی و یک پاشنه آشیل مبدل کند.
ولی در کل از یک بابت اوباما در قبال افغانستان با یک خوش شانسی مواجه شده است و رامنی در این باره به بد اقبالی برخورده است چرا که تحولات افغانستان در سایه تحولات خاورمیانه و مخصوصا انقلابات عربی تقریبا جایگاه و اهمیت چند سال گذشته خود را از دست داده است و از این بابت اوباما مانند دوره قبل به روی افغانستان اتکاء نخواهد کرد، دلیل آن هم مشخص است ضرورت های ژئوپلتیکی امریکا این مسئله را ایجاب می کند که این کشور بیشتر توانش را به خاورمیانه معطوف کند.
جدای از این مسئله، خارج کردن 23 هزار سرباز امریکایی از افغانستان در چند هفته قبل، آن هم در معدود روزهای باقی مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از دیگر تدابیر موثر اوباما برای جلب و جذب افکار عمومی امریکا بود و بنا بر آخرین نظر سنجی ها اوباما هم اکنون از رامنی چند درصد سبقت گرفته است و همین مسئله تا حد زیادی ناشی از بازی تقریبا زیرکانه او با کارت افغانستان در رقابت های این دور از انتخابات ریاست جمهوری امریکا است ولی باز هم باید صبر کرد و دید که آراء الکترال چقدر به اوباما یا رامنی تعلق خواهد گرفت ولی شکی نیست که رامنی تمام تلاشش را در مدت زمان باقی مانده خواهد کرد تا افغانستان را به پرتگاه برای اوباما مبدل کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار