افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

تاثير بحران سوريه بر پناهجويان افغان

نمايندگان مهاجران افغان شايعاتي را بازگو مي كنند كه مطابق آنها ممكن است به زودي “پرونده افغانستان” در دفتر كميسارياي عالي پناهجويان سازمان ملل متحد بسته شود و از اين پس، دفاتر اين سازمان از پذيرش افغان ها خودداري كنند.

به گزارش اين پايگاه به نقل از بي بي سي، تشديد بحران سوريه، بر وضعيت پناهجويان افغان در مناطق مختلف دنيا و از جمله در تركيه تاثيري بر جاي گذاشته كه اين پناهجويان، احتمالا تا دو سال پيش كوچكترين تصوري از آن نداشتند.
رسيدگي به پرونده هاي پناهجويان افغان در تركيه براي دست كم ۶ ماه به حالت تعليق درآمده كه اين مدت قابل تمديد است. در جنوب تركيه و به فاصله يك صد كيلومتري از مرز سوريه، شهري به نام “قهرمان ماراش” با بيش از نيم ميليون نفر جمعيت وجود دارد كه اخيرا، به صحنه اي از تضاد منافع ميان پناهندگان افغان و سوري تبديل شده است.
“قهرمان ماراش” همچون بسياري از شهرهاي تركيه با مشكلات عديده اي از جمله بي كاري، تضاد شديد ميان بافت سنتي و مدرن، توسعه نامتوازن و كمبود شديد سوخت مواجه است. اما شايد به جرات بتوان گفت كه مهمترين بحران اين شهر در شرايط موجود، در مواجهه با پديده مهاجرت به وجود آمده است.
تا پيش از سال ۲۰۱۱ تعداد پناهجويان در اين شهر شايد به زحمت به چند صد نفر مي رسيد كه بخش عمده اي از آنها را افغان ها تشكيل مي دادند. اما با آغاز درگيري هاي داخلي در سوريه، قهرمان ماراش به مانند ديگر شهر هاي مرزي جنوب تركيه، با موجي از آوارگان جنگي و پناهجويان مواجه بوده است. موج مهاجرت ناخواسته اي كه با گذشت بيش از ۲ سال از آغاز نا آرامي هاي سوريه كماكان ادامه دارد و روز به روز بر آمار متقاضيان اقامت در اين شهر مي افزايد.
با ورود ناگهاني صدها هزار آواره سوري به تركيه، هم دولت و هم دفتر كميسارياي عالي پناهجويان سازمان ملل متحد (UNHCR) در اين كشور با مشكلات متعددي در زمينه هاي بهداشت، آموزش، اشتغال و اقتصاد مواجه شده اند؛ بحراني كه به نظر مي رسد تا بازگشت آرامش به سوريه ادامه خواهد داشت.
تا پيش از سال ۲۰۱۱ تعداد پناهجويان در قهرمان ماراش شايد به زحمت به چند صد نفر مي رسيد كه بخش عمده اي از آنها را افغان ها تشكيل مي دادند. اما با آغاز درگيري هاي داخلي در سوريه، قهرمان ماراش به مانند ديگر شهر هاي مرزي جنوب تركيه، با موجي از آوارگان جنگي و پناهجويان مواجه شد
هم اكنون به غير از سوري ها، حدود ۷۰ خانواده افغان نيز در شهر قهرمان ماراش به عنوان پناهجو ساكن هستند.
با ورود سوري ها به تركيه، افغان هاي “قهرمان ماراش” با مشكلات عديده اي روبه رو شده اند. تا پيش از اين، داوطلب اصلي كارهاي بدني در اين شهر افغان ها بودند و هرچند دستمزد آنها به ازاي كار “سياه” تناسبي با دستمزد يك كارگر قانوني نداشت، اما براي گذران زندگي موقت كفايت مي كرد.
حالا با آمدن ده ها هزار سوري جوياي كار، بازار كارهاي سياه نيز دچار تلاطم و بي ثباتي شده است. كسادي بازار كار پناهجويان افغان، اگرچه وضعيت اين پناهندگان را در ابعادي بي سابقه دشوار كرده، اما تنها مشكل جديدي نيست كه بر اثر تشديد بحران سوريه ايجاد شده است.
مشكل مهم‌تري كه اخيرا دامنگير پناهجويان افغان شده، تصميمي است كه اخيرا توسط دفتر كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل متحد اتخاذ شده است. به واسطه اين تصميم، كليه امور اداري و پرونده هاي اين پناهجويان براي دست كم ۶ ماه به حالت تعليق درآمده و اين مدت قابل تمديد است.
اين تصميم در حالي اتخاذ شده كه ميانگين زمان انتظار يك پناهجوي افغان براي اخذ پناهندگي از اروپا و آمريكا، دست كم ۶ سال است؛ سال هايي كه از آن، با نام “دوران برزخ” ياد مي كنند.
نمايندگان كميسارياي عالي پناهندگان در تركيه، تغيير اولويت هاي پناهندگي و نياز سوري ها به اقدامات فوري را دليل اين تصميم عنوان كرده اند. با وجود اين، چند نفري كه به نمايندگي از پناهندگان افغان به كميساريا مراجعه كرده اند، نگرانند كه تعليق در رسيدگي به پرونده هاي هموطنانشان، ابعادي فراتر داسته باشد.
نمايندگان مهاجران افغان شايعاتي را بازگو مي كنند كه مطابق آنها ممكن است به زودي “پرونده افغانستان” در دفتر كميسارياي عالي پناهجويان سازمان ملل متحد بسته شود و از اين پس، دفاتر اين سازمان از پذيرش افغان ها خودداري كنند. اقدامي كه مي گويند در صورت اجرا، بازگرداندن افغان ها به افغانستان را به دنبال خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار